"Ringvaate" test selgitas välja, et Eesti on parem kui Läti

{{1542053820000 | amCalendar}}
Foto: ERR

"Ringvaade" alustas esmaspäeval nädal aega kestva võistlusega, kus selgitati välja, kumb on parem – kas Läti või Eesti. Võistluse võitis Eesti punktiseisuga 7:6.

Esimeses mängus võistlesid Eesti ja Läti eurolood, mida kommenteeris ka Mart Normet. Eesti ja Läti on mõlemad võitnud Eurovisiooni ühe korra. "Kas mitte Läti võistluslugu ei olnud selles süüdi, et Eurovisioon läks palaganiks ära?" tõstatas Mart Normet küsimuse ja tõdes, et tegelikult ta Läti võidulugu täpselt ei mäletagi.

Eesti võiduloo "Everybody" kohta tunnistas Mart Normet seda, et laval tekkis esinejate vahel võimas energia. "Taustatantsija Lauri Pihlap meenutas, et tegelikult nende koreograafia oli suvaline," tõdes ta ja lisas, et praegu timmitakse kõik laval toimuv nanosekundini välja.

Normet tõdes, et kui Eestil on emakeelsete lugudega läinud Eurovisioonil väga hästi, tuues välja Urban Symphony "Rändajate" ja Ott Leplandi "Kuula" kuuendad kohad, siis Läti on vaid korra käinud lätikeelse looga Eurovisioonil, aga siis ei pääsenud nad finaali.

Läti tugevatest Eurovisiooni võistluslugudest tõstis Mart Normet esile Aminata pala "Love Injected", mis läks finaalis mööda isegi Eesti võistloost, Elina Borni & Stig Rästa palast "Goodbye to Yesterday". "See oli erakordselt tugev aasta," tõdes ta.

Eesti ja Läti vahelises Eurovisiooni-võistluses jäi peale siiski Eesti. Eurovisiooni edukuse tabelis on Eesti 23. kohal ja Läti 29. kohal.

Joogid

Stand-up koomik Stewart Johnson ning saatejuhid Grete Lõbu ja Marko Reikop hindasid Eesti ja Läti jooke. Testis osalesid oli õlu, vesi ja Riia palsam ning Vana Tallinn. Pimetestis said võidu Läti õlu, Läti vesi ja Vana Tallinn.

"Ringvaate" otse-eetris proovis Lõbu esimest korda elus Vana Tallinna likööri ja Riia palsamit. "Ei ole hea," kommenteeris Lõbu Eestis valminud likööri, tunnistades, et talle magusad joogid ei maitse.

Suveniirid ja turism

Läti seimi saadik Veiko Spolitis hindas Eesti ja Läti suveniire ning turismi.

Eestit esindas Eesti müüdavaim suveniir - kadakast tehtud võinuga. Spolitis võttis Lätist kaasa Riia palsami ja lehmakommi. Suveniiride osas jäid Eesti ja Läti viiki. Turismisektoris jäi majutusasutuste rubriigis peale Eesti, lennunduses aga Läti.

Ajaloolised sündmused

Eesti ja Läti olulisemad ajaloolised sündmused pani kõrvuti ajaloohuviline Jaak Juske.

Riigilippude poolest võidab Juske sõnul kindlasti Läti, sest nende lipp on vanem. "Lätil on üks maailma vanimaid lippusid, mis on meie sinimustvalgest üle 600 aasta vanem."

Esimene avalik jõulupuu oli aga kindlasti Tallinnas Raekoja platsil. "Riias on esimene avalik jõulupuu teada 1510. aastal, aga nagu on Jüri Kuuskemaa välja uurinud, siis Raekoja platsil oli jõulukuusk juba 1441. aastal," sõnas Juske ja selgitas, et tegemist oli ka Euroopa vanima avaliku jõulupuuga.

Muistsete vanemate Kaupo ja Lembitu võistluses on Jaak Juske sõnul kõik suhteline. "Me teame, et lõpuks läks nii Kaupol kui Lembitul kehvasti, nad said surma Madisepäeva lahingus 1217. aastal, aga väga pikas vaates annaks ma punkti eestile, sest me teame, et liivlased on tänaseks välja surnud."

Kohukesed ja küpsised

Läti-vs-Eesti nädala viimases osas oli külas haridus- ja teadusminister Mailis Reps koos oma poegade Richardi ja Robertiga, kes proovisid otsestuudios Eesti ja Läti küpsiseid ning kohukesi.

Reps ütles, et kuigi puhul niivõrd vahet ei ole, siis eelistab ta Eesti küpsiseid nende struktuuri pärast, sest nendega on väga hea teha küpsisekooki. "Kõik teevad küpsisekooki. See on traditsiooniline."

Kohukeste punkti andis Reps lätlastele. Küpsiste punkt läks eestlastele. "Kook tuleb meil alati mitte Selga, vaid Ekstra küpsistega."

Eesti ja Läti vahelise võistluse võitis Eesti seisuga 7:6.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Ringvaade"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: