Uus-Meremaa maailmakoristuspäeval leiti 1919. aastast pärit sünnitunnistus

Maailmakoristuspäev on möödas. Uus-Meremaal elav ERR-i endine ilmateadustaja Henri Laumets jagas oma emotsioone koristusaktsioonist ning rääkis põnevamatest leidudest Uus-Meremaal.

Eestlasi kogunes Uus-Meremaa pealinnas Wellingtonis üheksa. "Seda võiks isegi kutsuda eestlaste kokkutulekuks, sest nii palju eestlasi, nagu kohalikud mainisid, on üksnes koos kas 24. veebruaril või jaanipäeval," ütles Laumets ETV saates "Terevisioon". Koristajaid oli kokku 50-60 ringis. "Kõige enam oli esindatud Filipiini kogukond," täpsustas Laumets.

Laumets lisas, et Uus-Meremaa inimesed on keskkonnateadlikud, kuid koristamist jagus. "Koristasime jõeäärt. Esmapilgul seal ei tundunudki seda prügi üldse olevat. Kui vähegi otsima hakata, siis ikka leidsime ka midagi," tõdes Laumets.

Peamiselt leiti linnakeskkonnast plastikprügi. "Pudeleid, kilekotte ja muid plastikasju. Enamasti Uus-Meremaa poed ja inimesed on kuulutanud plastiktoodetele sõja. Poeketid on loobunud kilekottidest poes ja kohvikutes pakutakse paber- ja papptopse, paberist kõrsi. Plastikut kasutatakse siin aina vähem ja vähem," tõdes Henri.

Suvalise prügi hulgas oli Uus-Meremaal ka põnevamaid leide. "Näiteks Aucklandist leiti palju kasutamata padruneid ja ühest Oaklandi äärelinnast leiti koristustalgutel sünnitunnistus aastast 1919. Need on sellised värvikamad leidud, mis siin olid," rääkis Laumets.

Miljonid inimesed 150 riigist haarasid laupäeval, 15. septembril prügikotid, et teha ühe päevaga prügist puhtamaks terve maailm, Uus-Meremaalt Hawaiini.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: