12-aastane elupäästja: kui õde näitas nuttes venna poole, sain aru, et midagi on halvasti ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1536669120000 | amCalendar}}

Päästeamet tunnustas inimesi, kes on näidanud üles hoolivust ja erakordset vaprust elu ja vara päästmisel või andnud märkimisväärse panuse päästevaldkonna arengusse. Teiste seas tunnustati ka 12-aastast Roger Kuurat.

Kuura rääkis "Vikerhommikus", kuidas päästis Viljandi järvest uppumisohus poisi. Kuna umbes kuueaastane laps käitus vee all imelikult, ei saanud Roger aru, kas ta mängib või on ohus. "Üks hetk hakkas kahtlane tunne, et äkki ta ei mängi ja läksin tema juurde. Tal oli kaasas ka vist vanem õde. Kumbki eesti keelt ei rääkinud minu meelest, aga õde näitas nutuse näoga venna poole, siis ma sain aru, et midagi on halvasti," meenutas 12-aastane poiss.

Kuura viis poisi kaldale, edasi tegelesid temaga juba vetelpäästjad. "Kui inimene on hädas, siis teda tuleb aidata," rääkis Kuura. Ta usub, et uppumisohus poissi ümbritsenud vanemad inimesed lihtsalt ei märganud teda, mistõttu ei jooksnud keegi teine ka appi. "Ma arvan, et nad samamoodi kõhklesid või lihtsalt ei näinud teda," arutles poiss, miks just tema lapse veest välja tõi.

Noormees kirjeldas raadioeetris asendit, millega ta poisi kaldale viis, ja tunnistas, et õppis võtet Hiiumaal emaga koos rannas olles. "Ema kogu aeg korrutas mulle, et kui sa väsid ära, siis ütle mulle. Ma üks hetk väsisin ära ja siis ta võttis mulle täpselt sama asendi ja viis mu hüppetornini," kirjeldas Kuura.

Kuura rõhutas, et kõige olulisem on mõelda ikkagi ennekõike enda turvalisusele. "Kõigepealt tuleb mõelda, kas sa oled võimeline teda aitama. Kui sa seda pole, siis kutsu keegi kogenum, vanem või parem ujuja," jagas ta õpetussõnu.

15-aastane neiu aitas uppumisohtu sattunud tüdruku kaldale

27. juunil oli Märjamaa tüdruk Hanna Post koos oma ema ja väikend Otiga Vanakubja karjääris ujumas. See on koht, mis on isetekkeline ja samas piirkonna ainus arvestatav ujumiskoht, kuid kus pole ei päästerõngast ega järelevalvet. Ometi nägi Hanna pere, kuidas üks ema autoga kaks 8-10aastast last kohale sõidutas ja ise lahkus. Ei läinud kaua, kui üks tüdruk ujumisrõnga kaotas ja vees karjuma hakkas.

"Kui ma olin talle juba järgi jõudnud, siis esimese asjana pani tema mulle oma käe ümber kaela kohe, mina võtsin ka temast kohe kinni ja ütlesin talle, et ole sina paigal ja ära siple, sest mul oli endal nii lihtsam. Õnneks oli tema päästerõngas jäänud paari meetri kaugusele kõrkjatesse kinni. Sain sellest ka kohe kinni võtta ja siis panin tema sinna sisse ning siis ujusime tagasi," kirjeldas Hanna "Aktuaalsele kaamerale".

Hanna on käinud juba kümme aastat ujumistrennis, mis aitas ka päästa väikese inimese elu.

"Ma olen mitu aastat ujumistrennis käinud ja ma olin endas kindel, et ma oleksin sellega hakkama saanud ja sain ka," põhjendas Hanna, miks just tema läks uppumisohtu sattunud tüdrukule appi, mitte tema ema.

Hanna sõnul õpetatakse ujumistrennis ka seda, kuidas hätta sattunut päästa.

Võru politseinikud päästsid inimese tulesurmast

Elar Sarik ja Riho Lehiste teevad oma igapäevatööd pealtnäha vaikses Võru politseijaoskonnas. Sarik on piirkonnapolitseinik ja Lehiste hoiab silma peal arestikambrisse sattunutel.

Elupäästmine ei ole nende sõnul just tavaline juhus. Tänavu suvel, kui mehed olid Antslas üht rahvaüritust turvamas, aga just nii juhtus.

"Otsustasime käia läbi ka Antsla linna bussijaamast ja märkasime, et on seltskond noori. Meid nähes nad jooksid minema. Vaatasime selle koha üle, kus nad istusid, sealt leidsime spordikoti. Seda läbi vaadates oli sees ühe tüdruku rahakott, otsustasime selle koti viia temale öösel poole kahe ajal. See ei ole päris tavapärane, et öösiti leitud asju kodanikule ära viiakse," rääkis Sarik.

Kuna aga muidu oleks pidanud neiu hiljem kotti Võrus asuvast politseimajast taga otsima, otsustasid mehed juba Antslas olles talle selle koju kätte toimetada. Tüdrukut nad eest ei leidnud, küll aga suitsu täis maja ja unise majaelaniku.

Kott jäi küll tagastamata, aga elu sai päästetud. "Me teadsime, et seal ühes toas on inimene. Selle teadmisega läksime sinna tuppa, Riho võttis kätest, mina võtsin jalgadest ja tirisime selle noormehe sealt korterist välja," kirjeldas Sarik.

Kohale saabunud päästjate sõnul oli tegu õnneliku õnnetusega - paar minutit veel ja elavat keha ei oleks korterist enam välja kanda saanud.

"Politseinikud kindlasti ei lähe tööle, et saada mingit medalit või tänukirja või muud ergutust. Me lähme ikkagi tööle selleks, et inimesi aidata, hoolida inimestest ja teinekord tuleb ka riskida eluga," ütles Sarik.

Päästjatel tuli aidata ootamatu terviserikke saanud kiirabiautojuhti

Risti komando päästjad Üllar Lai, Aavo Liiv, Ervin Paaliste ja Georg Paaliste tulid mullu juulis Paliverre Raba tänavale, et aidata kiirabil üks haige majast välja tuua. Kiirabiautojuht sai aga ootamatu terviserikke ja seetõttu tuli päästjatel asuda võitlema tema elu eest.

"Hakkasime juba ära tulema, kui naabritädi tuli jooksuga, et kuulge, tulge nüüd ruttu appi, kiirabiautojuht kukkus kokku. Meie jaoks täitsa sündmus sündmuses," meenutas Liiv.

Päästjad kutsusid esimesele abivajajale uue kiirabi ja autojuhile reanimobiili ning tegid kunstlikku hingamist ja südamemassaaži. See andis teistele kiirabibrigaadi liikmetele võimaluse paigaldada intubatsioonitoru ja kasutada defibrillaatorit.

"Siis tuli tegutseda nagu tegutsema peab, et elustada tuleb. Seal muud teha polnudki, lihtsalt pumbata ja vahepeal vahetada, kui enam ei jaksanud," rääkis Lai.

Paaliste ütles, et medali saamine on väga tore, aga kõige tähtsam on siiski, et nad said olla hädaolukorras abiks.

"Kindlasti on ta tore tunnustus, aga põhiline on ikkagi see, et inimesele jäi reaalselt hing sisse," ütles ta.

Kiirabijuht õnnestus elustada reanimobiili saabumise ajaks.

Siseminister Andres Anvelt andis teisipäeval üle 60 aumärki: viis päästeteenistuse kuldristi, üheksa päästeteenistuse hõberisti, 27 päästeteenistuse medalit, kuus päästeameti teenetemedalit kuldsete tammelehtedega, 12 päästeameti teenetemedalit hõbedaste tammelehtedega ja ühe missioonimedali.

Ühtekokku tunnustati rekordiliselt 108 inimest, kelle hulgas on nii päästeameti töötajaid kui ka tavakodanikke.

Toimetaja: Rutt Ernits, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: