Fotod: Tallinna loomaaias opereeriti elevant Carli

12. juuli keskpäeval opereeriti Tallinna loomaaias Aafrika elevant Carli. Operatsiooni valmistati ette mitu kuud ja protseduuril osales enam kui 60 inimest.

"Carli esijalal oli juba mõnda aega olnud mädase nõrega moodustis ehk abstsess. Teine, väiksem abstsess asus elevandi põsel. Abstsessi puhul on tegemist loomaaedades elavatel elevantidel sageli ette tuleva terviseprobleemiga," sõnas loomaaia direktor Tiit Maran.

Elevandi operatsioon toimus koostöös Eesti Maaülikooli loomaarstidega, kes olid esindatud viieliikmelise kirurgide meeskonnaga. Tegevusi juhtis Eesti Maaülikooli kliinilise veterinaarmeditsiini õppetooli kliiniline juht Aleksandr Semjonov. Lisaks osales dr. Cobus Raath, kes on töötanud 15 aastat Lõuna-Aafrika Vabariigi Krügeri Rahvuspargis ja on väga suurte kogemustega spetsialist elevantide ravi alal.

"Tegemist ei olnud meie loomaaia jaoks tavapärase protseduuriga, seepärast pöördusime Eesti Maaülikooli Veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse instituudi poole," lisas Tiit Maran.

"Operatsiooni käigus avasime mõlemad abstsessid, puhastasime haavad seespidiselt ning võtsime proovid diagnoosi täpsustamiseks," ütles Aleksandr Semojonov pärast operatsiooni lõppu. "Minu varasema kogemuse põhjal paranevad taolised haavad operatsioonijärgselt kuni pool aastat ja võivad loomaaia külastajaid esialgu ehmatada. Muretseda siiski ei tasu, sest haavade veritsemine on osa paranemisprotsessist," kinnitas Cobus Raath, kes on ravinud enam kui tuhandet elevanti.

Tallinna Loomaaias elab kolm Aafrika elevanti: emaelevandid Draay ja Fien ning isaelevant Carl, kes on kõik sündinud Krügeri Rahvuspargis Lõuna-Aafrika Vabariigis. Tallinna jõudsid elevandid 1985. aasta suvel, olles paariaastased. Esialgu külastajad Carli veel ei näe, sest elevant vajab operatsioonist taastumiseks aega vähemalt nädala.

Eesti Maaülikooli ja Tallinna loomaaia vahel on sõlmitud koostööleping ning ülikool ravi eest tasu ei küsi.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: