Scarlett Johanssoni valimine transsoolise mehe rolli tekitas avalikkuses tugeva vastureaktsiooni ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Näitleja Scarlett Johansson
Näitleja Scarlett Johansson Autor/allikas: Scanpix

Selle nädala alguses tuli uudis, et näitleja Scarlett Johansson teeb taaskord koostööd režissöör Rupert Sandersiga filmis "Rub & Tug", mis põhineb transoolise massaažisalongi omaniku Dante "Tex" Gilli tõestisündinud lool. Uudis tõi kaasa tugeva vastureaktsiooni, arvestades asjaolu, et Sanders ja Johansson tegid viimati koostööd 2017. aasta filmiga "Ghost in the Shell" ("Hing anumas"), millest sai üks silmapaistvamaid hiljutisi näiteid nn valgekspesemisest, sest Johansson valiti tuntud Jaapani tegelase rolli.

Filmi "Hing anumas" käsikiri kirjutati ümber selliselt, et see õigustaks Johanssoni tegelaskuju valge naisena, mis lõpuks näitas, et filmitegijad teadsid probleemist, kuid ei pidanud seda piisavalt oluliseks, et sellega korralikult tegeleda. "Rub & Tug" süvendab poleemikat veelgi, sest Johansson kui tuntud mittesuguvahetanud naine pannakse esindama transsoolise mehe kogemust, selle asemel, et otsida rolli päris transsooline mees. Probleemi süvendavad ka asjaolud, et filmis kavatsetakse Gillile viidata kui naisele ja mitte Gilli enda eelistuse järgi kui mehele. Samuti kasutatakse tema eelmist nime Gill, vahendab Vox.

Kuigi Hollywoodi marginaliseerunud kogukondade võimalusi ja esindatust käsitlevad vestlused on viimastel aastatel muutunud sagedasemaks ja avatumaks, on nende alaesindatuse asjaolu võimaldanud filmitegijatel jätkuvalt õigustada oma valikuid kas põhimõtteliste narratiivimuutustega, nagu "Hing anumas" puhul, või viitamisega varasematele pretsedentidele samalaadsete rollivaliku praktikatele.

"Rub & Tugi" uudisele järgnenud vastureaktsioon sotsiaalmeedias oli kiire ja häälekas.

Vastukaja tegi veel hullemaks Johanssoni enda vastus, mille edastas tema esindaja. "Öelge neile, et nad võivad pöörduda kommentaari saamiseks Jeffrey Tambori, Jared Leto ja Felicity Huffmani poole."

Tambor, Leto ja Huffman on kõik transsoolise rolli mänginud mittesuguvahetanud näitlejad. Tambor mängis Amazoni originaalsarjas "Transparent", Leto 2013. aasta filmis "Elujanu" ja Huffman 2005. aastal filmis "Transamerica". Teisisõnu, Johanssoni vastus on rohkem vabandus: kui kõik teised seda teevad, võin ka mina seda teha.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: