Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ETV2 teemaõhtu on pühendatud Jüri Sillartile

Jüri Sillart
Jüri Sillart Autor/allikas: Pressimaterjalid

27. mail jõuab ETV2 ekraanile teemaõhtu, mis on pühendatud Eesti filmikunsti uuendajale ja oma tudengite seas unustamatule õppejõule Jüri Sillartile (29.05.1943 – 10.09.2011), kes oleks tähistanud lähipäevil oma 75. sünnipäeva.

Dokumentaalfilm "Jüri"
27. mail kell 20:00

Portreefilm Eesti filmikunsti uuendajast, ekspressionistist, säravast filmimehest, eredast loojast, muhedast koolipapast – Jüri Sillartist. Tema töid tunnustati nii Eestis, endises Nõukogude Liidus kui ka välismaal. Jüri oli terase mõistuse ja uuriva vaimuga isiksus paljude huvialade ja hobidega. Igapäevaelu sündmused, maalimine, fotograafia, erinevate religioonide ajalugu, filosoofiline ja esoteeriline kirjandus, ajalugu, astronoomia, matemaatika - kõik see pakkus talle huvi. Seda sama huvi püüdis ta süstida ka oma õpilastele.

Jüri armastus filmikunsti vastu pärines fotograafiast, mis jäi tema kireks päris lõpuni. Lihtne nõukogude fotoaparaat "Smena" oli see, mille abil hakkas 12-aastane nooruk vaatama maailma läbi pildinäidiku ja objektiivi, ning seesama kaamera viis ta hiljem õppima Üleliidulisse Kinematograafiainstituuti (VGIK). Ehkki seal vahetas Jüri fotoaparaadi filmikaamera vastu, jäi fotograafia jätkuvalt tema kireks ja väike "Smena" oli tal alati kaasas. Kui võimalik, "salvestas" ta fotodele igapäevaelu, pildistas portreesid inimestest ja jäädvustas sündmusi. Lõpuks sai sellest justkui pildipäevik kuni tema elu lõpuni.

"Hukkunud Alpinisti hotell"
27. mail kell 21:10

Vendade Strugatskite teose ainetel valminud teaduslik-fantastiline põnevusfilm inimeste kohtumisest tulnukatega teiselt planeedilt. Režissöör Grigori Kromanov, operaator Jüri Sillart, kunstnik Tõnu Virve, helilooja Sven Grünberg. Osades Uldis Pucitis, Jüri Järvet, Lembit Peterson, Mikk Mikiver, Karlis Sebris, Irena Kriauzaite, Sulev Luik, Tiit Härm, Nijole Ozelyte, Kaarin Raid.

"Tähelaev: Jüri Sillart"
27. mail kell 22:35

"Filmitegemiseks on kõige rohkem vaja õnne, kõik muu võib olla, aga õnne peab olema," räägib filmioperaator ja -režissöör Jüri Sillart. Kas tal endal on seda õnne olnud? Miks filmitegijad elavad filmist filmini, mille nimel näevad ränka vaeva ning miks nad on nii ihu ja hingega oma elukutse juures? Sillart teab vastust. Saatejuht Katrin Vaga.

"Jüri Sillart 70"
27. mail kell 23:45

Filmimees Jüri Sillart oleks 29. mail 2013. aastal saanud 70-aastaseks. Selle tähistamiseks andis Balti Filmi- ja Meediakooli filmiosakonna vilistlaskogu juba teist aastat välja Püha Jüri stipendiumi, millega premeeritakse ühte "jumalikku annet" kandvat filmitudengit. Pole ilmselt palju õppejõude, kes on oma õpilastele sedavõrd hinge pugenud ja kelle mälestust sellisel moel au sees hoitakse.

Just seetõttu teeb ka ETV2 legendaarsele operaatorile ja režissöörile kummarduse ning mälestab teda teemaõhtuga, kus räägivad Sillartist kui mõjukast filmimehest, koolipapast ja eeskujust tema õpilased. Toimetaja Piret Järvis, režissöör Kaidor Kahar, produtsent Piret Eero.

"Antoša"
27. mail kell 00:00

Portreesaade Eesti Televisiooni ühest alustalast, filmioperaator Anton Mutist. Koostööd meenutavad tema kaasaegsed. Autor-režissöör Jüri Sillart, toimetajad Ly Pulk ja Jaak Lõhmus.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: