Videod sosistavatest inimestest koguvad Eestiski populaarsust

Foto: ERR

Seda, et etendust või filmi vaadates tuleb tukk peale, peetakse üldjuhul halvaks, aga "Pealtnägija" kolmapäevase loo tegelaste jaoks on see suurim kompliment ning isegi eesmärk.

Veebis on juba sadade miljonite vaatamisteni jõudnud nähtus, mida võib kokkuvõtvalt nimetada sosistajateks. Youtube’is on ülimenukad videod, kus inimesed räägivad poolihääli või tekitavad vaikseid, õdusaid helisid, mis mõjuvad rahustavalt.

Nagu Kristjan Pihl nähtust uurides avastas, leidub nende spetsiifiliste videote tegijaid kui tarbijaid juba ka Eestis.

26-aastane tallinnlane Pjotr Nazarov on kohalik ASMR-i staar. Päeval ehitusfirmas tänavakivide paigaldajana töötav mees salvestab õhtuti Lasnamäe ühetoalises üürikorteris teraapia videoid, millel on juba tuhandeid fänne.

ASMR-i (Autonomous Sensory Meridian Response) maastikul ligi aasta tegutsenud Pjotri Youtube'i kanalil, kuhu ta lisab iga päev ühe uue video, on 7500 püsijälgijat. Menukamaid videoid on vaadatud üle 100 000 korra. Mitmed andunud fännid annavad ka tagasisidet ja viimasel ajal ongi populaarseks muutunud live-videod, kus vaatajad saavad reaalajas meelahutuse eest maksta. Näiteks viimase video eest teenis Pjotr 200 eurot.

Lihtsalt öeldes on selle taga umbes sama, miks mõned kuulavad tööd tehes klassikalist muusikat või metsahääli. ASMR on sisuliselt samast ooperist.

Tartu Ülikooli kognitiiv- ja õiguspsühholoogia professor Talis Bachmann selgitas, et tänapäeva maailm on stressirohke, tehnoloogiline, üsna kõle ja inimkauge.

"Tänapäeva tsiviliseeritud maailmas ei ole inimestel tihti võimalust minna metsa jalutama ja puulehtede sahinat kuulata või vihmakrabinat küünikatusel kusagil. Seda võimalust ei ole, aga interneti kaudu oma kodus vaikselt saad sa nii-öelda uutmoodi sellise efekti, mida loomulikes tingimustes on loodusest saadud."

28 aastane logopeed Päivi Kõiv kannatas paar aastat uinumisraskuste all ja kuulis ASMR-ist sõbrannalt. Ta oli algul skeptiline, aga kui raamatud, filmid, muusika, jooga ja isegi looduslikud rahustid ei aidanud, otsustas siiski seda proovida.

Tänaseks on sosinavideost saanud Päivi tavaline magamistoarutiin ja kohati isegi sõltuvus. Ta vaatab videosid keskmiselt kolm korda nädalas, enamasti tööpäevadel, paarkümmend minutit enne uinumist.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: