Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Arutelu video: ETV ja ETV2 võtavad luubi alla keskkonnateemad

{{1524806580000 | amCalendar}}
Foto: ERR

ETV2 eestvedamisel kümme aastat tagasi alguse saanud keskkonnakuu on tänaseks laienenud kõigisse ERR-i programmidesse. Keskkonnakuu sai avaakordi esmaspäeval kinos Artis linastuva filmiga "Jõgi all".

Traditsiooniliselt toob ETV2 maikuu teisipäeva ja neljapäeva õhtuti vaatajateni värsked ja haaravad dokumentaalfilmid, mis avavad maailma seninägematul moel. Tänavu on teemade seas nii aktivistide ja loomakaitsjate võitlused, Donald Trumpi vanamoodne suhtumine kliimamuutusse kui ka keskkonnasäästlike toodete valed, moetööstuse ahnus ja looduse reostamine. Filmidele eelnevad Eesti ekspertide kommentaarid.

30. aprillil kell 17.30 avati kinos Artis keskkonnakuu, peale mida juhatas keskkonnaministeeriumi kantsler Andres Talijärv sisse kinoseansi. Peale kell 18.15 linastuvat filmi "Jõgi all" algas kell 19.10 Sander Loite modereeritud vestlusring, milles osalesid keskkonnaministeeriumi looduskaitse nõunik Hanno Zingel ja keskkonnaajakirjanik ja filmimees Riho Västrik. Nagu filmis, arutlesid ka paneelarutelu osalised, kui kaugele võivad aktivistid ja loomakaitsjad minna võitluses mõne loomaliigi hävitamise vastu ning milliseid seaduslikke vahendeid võib kasutada. ERR.ee tegi arutelust kel 19.10 otseülekande, mille video on lisatud käesolevale artiklile.

6. mail tähistavad ETV ja ETV2 loodusepäeva temaatiliste programmidega.
ETV koondab sel päeval oma tähelepanu Eestimaa loodusele. Eetris on "Osooni" klipid Eesti looduse hetkeseisust, räägitakse meie looduse elurikkusest, puutumata aladest ja loodusturismist. Kaardistatakse reostuse allikaid ja kõneletakse teadlaste rollist looduskaitses. Päeva jooksul on ETV eetris loodusfilmid "Arukad puud", "Emajõe veemaailm", "Läänemere needus" ja "Habras maailm". ETV2 näitab samal õhtul filmi "Enne veeuputust", kus näitleja, keskkonnaaktivist ja ÜRO rahusaadik Leonardo DiCaprio uurib, kui kaua on meil veel aega, kuni ökosüsteem kokku variseb.

ETV+ kajastab keskkonnakuud ja alustab 13. mail saatesarjaga "Roheline keskkond", mille teemade seas on ökomõtlemine, taaskasutus, looduse praegune olukord, saaste ja mitmed teised keskkonna probleemid.

Keskkonnakuule pühendatud saated on eetris ka ERR-i raadioprogrammides.
Vikerraadios alustab lehekuul "Vikerhommikus" uus rubriik "Looduskalender", kus loodusajakirjanik Kristel Vilbaste ja keskkonnasõbraliku ilmavaate edendaja Mattias Turovski jagavad kuulajatega huvitavaid ja harivaid killukesi looduses toimuvast.

Teadussaade "Labor" võtab teadusajakirjanik Priit Enneti eestvedamisel looduskuus teravdatud tähelepanu alla kosmosejaama Maa keskkonnateemalised valupunktid: saaste, prügi ja mürgid; maakasutus ja planeediga laamendamine; kliimaprobleemid; massiline liigikadu.
4. mail kell 14.05 on keskkonnalainel kultuurisaade "Vasar" ning looduseteemasid käsitlevad  "Ökoskoop", "Huvitaja", "Uudis+" ja paljud teised Vikerraadio saated.

Eestimaa loodusest ja keskkonnast räägitakse maikuus ka mitmetes Raadio 2 saadetes ning Klassikaraadio otsib üles loodusest inspireeritud muusikateosed. Raadio 4 tähistab looduskuud hommikuprogrammis "Suurepärane nelik", kus maikuu esmaspäevadel tuuakse kuulajateni keskkonnateemaline raadioviktoriin ja loodusrubriik.

Maikuus pöörame oma pilgu tasakaalus elukeskkonnale, loodusele ja koos tegutsemisele. Igal eestimaalasel võiks olla oma puu, mis annab jõudu, loob ühiseid mälestusi ja rikastab meie elukeskkonda. Seetõttu kutsuvad Eesti Rahvusringhääling ja Teeme Ära talgupäeva meeskond üles 5. ja 6. mail istutama oma puu. ERR-i portaal ootab pilte puuistikutest ja nende lugudest SIIN.

Toimetaja: Rutt Ernits, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: