Läänemaa koprad meisterdasid Eestis haruldase sajameetrise tammi

Ingmar Muusikus
Ingmar Muusikus Autor/allikas: ERR

Hiljuti valmis üks Eesti pikim rajatis omasuguste seas. Esna allikate koprapere on rajanud üle Allikajärve tammi, mis on pool meetrit kõrge, aga pea sada meetrit pikk.

Loodusfotograaf Ingmar Muusikus tõdes, et polnud Esna allikate juures juba mitu aastat käinud ning avastas sealt endale ootamatult võimsa tammi. "Ringvaade" mõõtis tammi täpseks pikkuseks 95,5 meetrit, mis on Eestis võrdlemisi haruldane. Maailma pikim, 850-meetrine kopratamm asub Kanadas.

Muusikus näitas tammi asukohta ning kobraste kodu, kus on nii sahver kui ka basseinivaatega söögiruum. "Ta sügisel terve perega langetab oksi, toovad pesa juurde ja ankurdavad otsaga mutta. Koores säilivad toitained kevadeni välja. Tal ei tarvitse talvel üldse õue minna. Pesa sissepääsuauk on vee all, ta sukeldub basseini, võtab oksa, läheb tagasi pessa ja sööb seal," kirjeldas mees.

Tammi ehitab kobras roigastest ja mudast. "Ta ajab vee täpselt nii kõrgeks, et pesa sissepääsuauk jääks vee alla, aga magamispaik oleks kuival," kirjeldas Muusikus. Tänu paisutatud veele saab kobras ligi võsale, kus asub toit.

Kopraid ohustavad lisaks inimestele hundid, karud ja ilvesed. Muusikus tõdes, et tammi ümber ringi jalutades märkas tõesti ka hundijälgi.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: