Kogenud metsakorraldaja Lauri ütleb puu vanuse ära silma järgi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Lauri Salumäe on üks 239 metsakorraldajast Eestis, kel on eksam läbitud ja vastav kutsetunnistus taskus. Tema tehtud kava järgi saab metsaomanik otsustada, milliseid töid oma metsas teha. Kõik metsaomaniku takseerkirjeldust tellima ei pea, aga need küll, kes plaanivad metsamajandamisega tegeleda. Lauri on metsi takseerinud 18 aastat ja õige inimene, kellelt uurida, mida metsakorraldaja töö endast kujutab.

Mille järgi Lauri puu vanust määrama hakkab? "Üldiselt välimuse järgi. Metsakorraldaja ütleb kogemusega juba ära, et kui vana puu on."

"Võime puurida ka, siis saame lugeda aastarõngaid." Juurdekasvupuuri kasutab Lauri üldselt vähe.

"Mõnikord harva. Koore järgi on põhiline vanuse määramine silmamõõdulisel takseerimisel. Ta muutub rõmelisemaks. Tulevad vaod sisse," selgitas Lauri.

Lauri on selle ameti peal olnud 18 aastat. "Mul on käidud läbi üle 3000–4000 hektari."

Lauri ei pea mitte ainult määrama puu liiki ja vanust, aga ka tagavara. "Mina määran tagavara üldiselt silmamõõdulisel takseerimisel täiuse kaudu." Selleks on Lauril abivahend, mida nimetatakse Bitterlichi lihtrelaskoobiks.

Bitterlichi lihtrelaskoop. Autor: ERR

"Iga puu tuleb läbi selle ava üle vaadata kindla kauguse pealt." Kuidas seda teleskoopi täpselt kasutatakse, vt videost eespool.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: