Marita Lumi ehtekunst mainiti ära mainekas moeajakirjas British Vogue

Marita Lumi ehtenäitus “Džungel”
Marita Lumi ehtenäitus “Džungel” Autor/allikas: Marita Lumi

Mainekas ajakiri British Vogue esitles Marita Lumi kaelaehet Metskits. Marita Lumi sõnul on British Vogue'is esinemine suur tunnustus ja kinnitus sellele, et ta teeb õiget asja. 

Lumi sõnul on juba tulnud sealt ka esimesed tellimused. "See on suur kompliment, kui ühiskonnal on huvi minu loomingut kanda, see motiveerib fantastilse metallide maailmaga jätkama," ütles ta. "Rahvusvaheline tunnustus ning võimalus jagada oma ehteid kogu maailmaga, on lihtsalt imeline. Olen väga tänulik," lisas disainer.

Metskits on kullatud hõbedast kaelaehe, mis on kaetud tuhande ehtekiviga. Metskits on näituse "Džungel" kollektsiooni osa ja on disainerile omase skulptuurse ja mängulise vormiga. '

Loodud galvanoplastilised loomad ja narratiivsed stseenid kasvavad elektrolüüsi lahuses. Metallikihi kasvamine elekrolüüsis sobiva paksuseni toimub kolm nädalat. Tööprotsessi järgmine etapp on vaha välja sulatamine, pinna viimistlemine, seejärel näituse teostele kivide paigaldamine. Kokku istutatakse aasta jooksul näituse töödesse 30 000 ehtekivi. Viimase tööetapina on tööde hõbetamine ja kuldamine.

Näitus "Džungel", mis on avatud 30. märtsini Pärnu Uue Kunsti muuseumis, analüüsib inimeste ja looduse vahelist suhet, praegusele ajale iseloomulikke ühiskondlikke tõekspidamisi. Marita Lumi usub, et elu on lugude rääkimiseks. Seda illustreerib hästi heade sõpradega koos veedetud aeg, mil võidu räägitakse mahlakaid kogemusi, mis ka teiste liikidega seotud. Loomariigis juhtunud sündmustega saab hõlpsasti tuua paralleele inimeste maailmaga.

Üheti võib öelda, et võrreldes läänestunud kultuuriga, on eestlaseks olemise osa otsene kontakt loodusega. Biosemiootik Kalevi Kull on öelnud, et eestlaseks olemise kultuuriruumi osa on ka lehtede sahin ja konnade krooksumine. Näitus "Džungel" ei otsi tõde, kuid võiks peegeldada meie ühiskonda kui metsa ennast, mis peidab endas imelist sündmuste- ja aatelisterohket maailma.

Näitus rändab:

Näitus jääb avatuks 30. märtsini 2018 Pärnu Uue Kunsti Muuseumis.
2018 märts aprill Tallinna lennujaam (avamine 02.04.2018)
2018 juuni juuli Viljandi veetorn (avamine 01.06.2018)
2018 august september Põltsamaa pArt galerii (avamine 02.08.2018) oktoober 2018 november Kuressaare Rae galerii (avamine 10.10.2018)
2018 november Tallinna HOP galerii (avamine 10.11.2018)
2018 detsember A-Galerii (avamine 07.12.2018)

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: