Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tehvandil peeti Valgamaa esimene talvetantsupidu

Foto: ERR

Otepääl peeti Tehvandi hüppemäe jalamil Valgamaa esimene talvetantsupidu.

Tantsupidu avati Tehvandile kohaselt paari hüppega - suusahüppaja Aavo Tilga tantsib segarühmas Nuustaku Noored ja Ain Einar Kaugesalu on tantsinud Otepää gümnaasiumi algklassipäevil, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Eesti juubeliaasta puhul pakkus Valgamaa ja Tehvandi esimene talvetantsupidu pealavastaja Kaire Ojavee koostatud ülevaate rahvatantsu pikast ajaloost. Taani ajaloolased väidavad, et Eesti sõjamehed vihtusid tantsida juba 1170. aastal ühel lahingueelsel ööl.

"Anda väike killuke tantsupeo ajaloost. Tuues välja esimese tantsupeo toimumise aasta, ei saanud märkimata jätta ka noorte tantsupeo toimumise aastat ja muidugi tuntud suurkujud Ullo Toomi ja Anna Raudkats," rääkis Ojavee.

Eesti tantsu lugu esitas 750 inimest ligi 60 rühmast. Suur osa tantsudest oli just selle peo jaoks õpitud.

"Ka lapsed näevad, kust me tuleme ja kui palju on tantsu edasi liikunud. Aga koht on ju vägev! Eestimaal on ennegi talviseid tantsupidusid peetud, aga keegi pole teinud autoritantse, kõik on teinud folkloorseid tantse. Selles suhtes on Otepää pidu väga eriline pidu," rääkis Sangaste segarühma Kõvvera Kõdara juhendaja Tiina Kukk.

Valgamaal peetakse tantsupidu igal aastal erinevas paigas, talvepealinna aegu pole seda varem tehtud.

"Oleme Valgamaal püüdnud tantsupidusid teha erinevais tõmbekeskustes - Tõrvas, Valgas ja Otepääl. Igas piirkonnas on oma lavastusgrupp ja iga pidu tuleb täpselt oma tegijate nägu," selgitas Tehvandi talvetantsupeo peakorraldaja Eha Mandel.

Tehvandi peo lõkkest süüdatud järgmise Valgamaa tantsupeo tuli juhatab ürituse Kagu-Eesti suurimasse, Valga valda.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: