Kuidas USA vaimuliku visiit Eestisse KGB tagajalgadele ajas ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Veebruari lõpus suri 99-aastaselt üks mees, kellest eestlased suurt midagi ei tea. Ta on üks neljas tsiviilisikust, kelle mälestusteenistus peeti Kapitooliumis. Osalesid Donald Trump, senatikõnelejad ja paljud teised tähtsad inimesed. See mees on olnud nõustaja kõikidele ameerika presidentidele alates II maailmasõjast, Trumanist kuni Obamani välja. See mees – Bill Graham – käis kokku 185 riigis ja tema sõnumit on kuulnud 2,5 miljardit. See mees käis 1984. aastal ka Oleviste kirikus ja see ajas KGB tagajalgadele.

"Tuhat inimest planeeriti ja anti välja tuhat kutset paberil ja siis usuorganisatsioonide ja välisministeeriumi ja teiste organisatsioonide kaudu levitati neid pileteid. Aga noored hakkajad mehed korjasid need piletid, kui inimesed olid jõudnud siia kirikusse, siin kiriku eeskojas kokku ja viisid nad teist korda välja, kuna need ei olnud nimelised, sai sealt miilitsate ahelast välja," rääkis "Ringvaatele" Oleviste vanempastor Siim Teekel.

"Ma ise ka käisin neid kutseid viimas. Keegi pani need mulle pihku ja olin Paksu Margareeta juures neid väljaspool seda miilitsate leeri jagamas, aga seal oli üks tuttav, tolleaegne liiklusmiilits, venekeelne, kapten ja ta oli nendele kuigivõrd ülemus. Kuna ta mind tundis varasemast ajast, siis said kõik need minu tuttavad, küll ka sisse, kui ta küsis "Eta tvoi?" ja "Davaš". Kirjalikud märkmed ütlevad, et 4500 inimest oli siin. Tõsi, see ruum oli nii täis, et ka esikus ja esikutreppidel ja üleval rõdud ja radiaatorite peal seisid [inimesed]. Mul on see pilt meeles, et siin liikuda ei olnud kuskile," lisas Teekel.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: