Ettevõte mõõdab kosmosest majade liikumist – kas ja kuidas vajub Tartu kunstihoone ning ERRi telemaja? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Kui palju kõigub Teletorn? Kas Tartu viltune kunstimuuseum vajub? Kui kindlalt seisab Vanalinn? Eesti ettevõte on üks vähestest maailmas, kes suudab selliseid mõõtmisi millimeetrise täpsusega teha ilma, et peaks kontorist välja minema. Nad teevad seda kosmosest.

Kosmos puudutab meie elu vaat et iga päev. Satelliitidelt jälgime ilma, GPS ei lase meil eksida ja telekast vaatame taevakanaleid. Eesti ettevõte Datel astus sammu edasi ja suudab kosmosest mõõta, kui palju majad liiguvad.

Eesti kõige kuulsam viltune maja asub Tartus. Kas Tartu kunstimuuseum vajub edasi ja varsti on pikali? "Tartu kunstimuuseumi kohta võib küll väga hästi öelda, et see maja on oma vajumised ära vajunud ning viimase kolme aasta jooksul enam uut vajumistendentsi seal ei ole," rääkis "Ringvaatele" kosmose valdkonna juht Andreas Kiik.

Kunstimuuseumi vajumine viimase viie aasta jooksul on olnud umbes 0,55 millimeetrit. "See on küll väga heas seisukorras objekt. Kui vaadata graafikut, siis graafikult tuleb välja, et üksikud punktid küll vajuvad ja tõusevad erinevatel põhjustel – ilmastik, lumi, jää, vihm, kõik sellised asjad seda andmestikku mõjutavad, aga kõige olulisem on keskmine trend, mis on väga stabiilne ja läbi pika aegrea see trend just avaldubki selles andmestikus," märkis Kiik.

Aga kuidas on telemajaga, Eesti kõige kuulsama amortiseerunud hoonega.

"Maja püsib. Kui vaadata telemaja, siis on näha, et punktid on rohelised ja see tähendab, et hoone seisukord on hea ja mingit ohtuhinnangut me praeguses seisukorras sellele hoonele ei annaks."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: