Tänasest saab hoo sisse Teeme Ära talgukevad

Teeme Ära talgud
Teeme Ära talgud Autor/allikas: Pressimaterjalid

Täna algab talgute kirjapanek maikuu esimesel laupäeval, 5. mail peetavale üle-eestilisele Teeme Ära talgupäevale. Tänavune talgukevad tuleb Eesti juubelisünnipäeva ja kultuuripärandi hõnguline, kutsudes kõiki inimesi ja organisatsioone tegema talgutel osalemisega kingituse Eestile ning aitama kaasa elu edenemisele nii maal kui ka linnas.

Teeme Ära talgupäeva eestvedaja, Eestimaa looduse fondi juhatuse esimehe Tarmo Tüüri sõnul on talgupäeva meeskonnal tänavu talgulistele kaks üleskutset: anda oma elukeskkonnale värvi ja kinkida Eestile kodukihelkonna värvid ning väärtustada Euroopa kultuuripärandi aastal piirkondlikke toidutraditsioone.

"Tänavusel juubeliaastal seome talgud igaühe kodupaigast tuttavate värvide ja mustrite ning põnevate maitsetega," rääkis Tüür. Ta lisas Eesti kihelkondade värvidest inspireeritud pintslitõmbed võiksid sel kevadel rõõmsamaks muuta kogu meie halli argipäeva ja elukeskkonna nii maal kui ka linnaruumis. "Samamoodi võiksid uued ja unustatud maitsed aidata paremini mõista kultuurilist mitmekesisust," lisas ta. 

Kingime Eestile oma kihelkonnavärvid

Riigikantselei EV100 suurprojektide juht Margus Kasterpalu ütles, et Eesti inimestele on läbi aegade olnud oluline kodukoha tunnetus. Talgupäev on hea võimalus tuua paikkondlik ajalugu tänapäeva ning Eesti juubeliaastal taasavastada oma kodukoha kihelkonnavärvid. "Kihelkonnavärvidesse sobib värvida kõiki esemeid, mis värskendamist vajavad. Uue pidurüü võib Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva puhul anda näiteks bussiootepaviljonidele, postkastialustele, aedadele ja piiretele, külamaja istepinkidele, kuuri- ja aidaustele, lillekastidele või isegi köögikappidele," lisas Kasterpalu.

Tänavuse talgute stardipaketiga jõuab igasse talgupaika Eesti Rahva Muuseumi kuraatori Reet Piiri koostatud raamat "Eesti kihelkondade värvid", mis on varustatud vajalike värvikoodidega, et igaüks võiks hõlpsasti leida vajaliku värvikombinatsioon kodukihelkonna värvidest.

Toome talgulauale piirkondlikud road ja rahvustoidud

Euroopa kultuuripärandi aasta raames kutsutakse talgujuhte avastama erinevaid toidutraditsioone ja rikastama talgulauda põnevate maitsetega, mis pärinevad mõne piirkonna, hõimu- või rahvusköögist.

Kultuuriministeeriumi kultuurilise mitmekesisuse asekantsler, Euroopa kultuuripärandiaasta juhtnõukogu liige Piret Hartman ütles, et Euroopa kultuuripärandi aasta aitab Eesti juubeliaastal veelgi enam esile tõsta rikkalikku ja mitmekesist pärandit. "Innustame talgujuhte, et nad valmistaksid talgupäeval lisaks mõnusale koosolemisele ja koostegemisele ühiselt huvitavaid rahvuslikke toite, mis võivad olla pärit nende enda kihelkonnast või kaugemaltki. Sellega tähistame üheskoos meie kultuuriruumi mitmekülgsust," lausus Hartman.

Stardipaketid, grupipostkastid ja talgute kirjapanek

Teeme Ära talgupäev on kümnete tuhandete eestimaalaste igakevadine suursündmus, et tulla kokku ja teha üheskoos ära kodupaiga kõige olulisemad tööd. Talgute registreerimine talguveebis algab 15. märtsil ning stardipakettide laialisaatmine ja talguliste kirjapanek saavad hoo sisse 5. aprillist.

2017. aastal korraldati üle Eesti kokku 2130 talgut, millest võttis osa 52 650 inimest ehk neli protsenti eestimaalastest.

Tänavune aasta on eriline, sest lisaks kevadisele Teeme Ära talgupäevale toimub sügisel ka maailmakoristuspäev, mis leiab aset 15. septembril ja on osaks EV100 programmist ning üleilmsest koristuspäevast. Ettevõtmise eesmärgiks on teha ühine kingitus Eestile ja koristada metsad prügist puhtaks.

Talguid saab kirja panna talguveebis aadressil http://www.teemeara.ee/.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: