Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vaata siit: e-etteütlus kuulmispuudega inimestele

Tänavu on Vikerraadio e-etteütlusel võimalik osaleda ka kuulmispuudega inimestel, kes saavad lugeda teksti huultelt. Selleks klikka juuresolev video käima.

Kui legendaarne raadiodiktor Urve Koni loeb raadioeetris ette tänavuse teksti, siis "Aktuaalse kaamera" ankur Monika Tamla loeb video vahendusel ette teksti vaegkuuljatele.

Vikerraadios loetakse tekst ette emakeelepäeval, 14. märtsil kell 10.30. Täpselt samal ajal avaldus video variant vaegkuuljatele.

Mõlemal juhul tuleb tekstid sisestada Vikerraadio e-etteütluse aknasse: http://etteytlus.err.ee/.

Kõige kiiremini täiesti korrektse teksti saatnud kuulajad on võitjad. Arvesse lähevad kõik enne kella 11 saabunud etteütlused. Saate alguses, kell 10.05 antakse kirjutajatele veel viimaseid juhiseid.

E-etteütluse võitjad selguvad viies kategoorias: õpilased, täiskasvanud, filoloogid ja emakeeleõpetajad, muu emakeelega inimesed ning välismaal elavad-õppivad eestlased.

Kõik osalejad kirjutavad sama teksti, kuid lisaks üldvõitjale premeeritakse eraldi kategooriate võitjaid ja kõigi osalejate vahel loositakse samuti välja auhind. Lisaks antakse eriauhind parimale nutiseadmega kirjutajale.

Tänavuse uuendusena on võimalik oma etteütlus tuua ka paberil raadiomajja kuni kella 11.30-ni. Käsitsi kirjutatud teksti võib ka üles pildistada ja saata aadressile [email protected] kella 11.10-ni. Sinna tuleb lisada ka oma nimi ja kontakt.

Vikerraadio kutsub kõiki koole, töökollektiive, sõpruskondi, aga miks mitte ka üksikkirjutajaid saatma pilte etteütluse kirjutamisest. Pildid tuleb saata aadressile [email protected].

2018. aasta e-etteütluse teksti koostavad:
Triin Toome-Hosman, Türi Ühisgümnaasiumi ja Rocca al Mare Kooli Vodja Individuaalõppekeskuse eesti keele õpetaja
Peeter Päll, Eesti Keele Instituudi peakeelekorraldaja
Maris Jõks, Postimehe keeletoimetaja-korrektor
Merilin Aruvee, TLÜ emakeeledidaktika lektor
Maire Raadik, Eesti Keele Instituudi vanemkeelekorraldaja
Priit Kruus, eesti kirjanduse uurija ja kirjandusõpetaja, TLÜ Haridusinnovatsiooni keskuse didaktik, Vikerraadio "Keelesäutsu" üks autoreist.

E-etteütlust korraldavad Vikerraadio, Eesti Emakeeleõpetajate Selts ja Eesti Keele Instituut. Auhinnad on välja pannud Haridus- ja Teadusministeerium ja Rahva Raamat ning raamatupood Apollo. Peaauhind on iPad, teistele raamatupoe kinkekaardid. Parima õpilase emakeeleõpetajale on auhinnaks raamat "Keele maitsest".

Algselt ühekordse projektina mõeldud ettevõtmine toimub 2018. aastal juba 11. korda. Sellest on saanud traditsioon ja üks emakeelepäeva oodatumaid sündmusi.

Kümne aasta jooksul on Vikerraadioni jõudnud ligi 30 000 etteütlust. Paljud koolid on võtnud e-etteütluse emakeelepäeva tähistamise programmi. E-etteütlus kandideerib ka 2017. aasta keeleteo auhinnale.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: