Klahvel ja truksik ehk milliseid uusi sõnu võiks eesti keel vajada? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: Kairit Leibold/ERR

14. märtsil tähistatakse Eestis emakeelepäeva, mille puhul on paslik mõelda, kas ja milliseid (uusi) sõnu meie emakeel vajab.

"On väga palju märke sellest, et me tahame rääkida puhtas eesti keeles," rääkis TLÜ emakeeleõpetajate õppejõud Priit Kruus saates "Hommik Anuga". "Sellest väga hea märk on see, et eesti keele instituut ootab inimestelt pakkumisi, mis võiksid olla uued sõnad eesti keeles. Seal on ridamisi selliseid värvikaid asju, mida on pakutud."

Nii näiteks on pakutud emotsionaalse intelligentsuse asemele sõna "tundetaip". Puu- ja juurvilja ühisnimetajana on pakutud "puurvilja", klaviatuur võiks aga eestipärasemalt kõlada "klahvel". Riietuseseme bodi ehk inglisepäraselt body asemele on üks inimene pakkunud väljendit "truksik". Moderaatorite asemel võiks aga edaspidi konverentsidel sõna võtta "kõne-mihklid".

Uusi sõnu on eesti keelde Kruusi sõnul kindlasti vaja. "Keel peegeldab seda aega, milles me elame," sõnas ta. Kruusi arvates on keel nagu omaette voolav jõgi, millele keeleteadlased püüavad järele jõuda. "Eesti keel ei kao mitte kuhugi, nii kaua, kuni eestlase identiteedi osa on eesti keeles rääkimine, eesti keeles mõtlemine, eesti keeles enese väljendamine," on ta kindel.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: