Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vaata esimesi videokaadreid suurfilmist "Tõde ja õigus"

Eesti vabariigi sajandaks sünnipäevaks valmivad filmid on tänu lisarahastusele suurema eelarvega kui tavaliselt. Mitme filmi võtted said seetõttu toimuda kõigil neljal aastaajal.

Filmitegijad kergitasid täna tehtud töölt saladuseloori ning seetõttu sai "Aktuaalne kaamera" näha, milline hakkab välja nägema Tanel Toomi "Tõde ja õigus" või Joosep Matjuse suurejooneline loodusfilm "Tuulte tahutud maa".

"Tõde ja õigust" on jäänud veel filmida kokku 12 päeva. Osa filmitakse maikuus ja osa juuli lõpus. Filmi montaaž aga juba käib.

"See on esimene hetk peategelase Andrese puhul, kus ta astub oma esialgsetelepõhimõtetele ja väärtushinnangutele vastu ja läheb esimest korda halvale teele. Teeb midagi sellist, mida ta kunagi varem ei oleks teinud," kirjeldas režissöör Tanel Toom esimesi avalikke videokaadreid filmist.

Filmi eelarve on ligi kaks ja pool miljonit eurot, mis on kordades suurem kui keskmisel Eesti filmil. See võimaldab filmida läbi nelja aastaaja.

Läbi nelja aastaaja on filmitud ka Joosep Matjuse poeetiline dokumentaalfilm "Tuulte tahutud maa", mis jõuab kinodesse sügisel. Režissöör Joosep Matjuse sõnul on see film sügav kummardus Eestimaa metsikule loodusele ja eriilmelistele maastikele. Üle 200 000 eurose eelarvega filmi on tehtud juba kolm aastat ja kulunud on vähemalt 365 võttepäeva.

"Ma arvan, et tänu sellele, et EV100 raames eraldati filmidele lisaeelarve, sai see film üldse teoks, sest tavadokumentaalfilmi eelarvega lihtsalt ei ole võimalik teha loodusfilmi. Ilma liialdamata peab siin töötama sada korda rohkem kui ühe portreefilmiga," ütles Matjus.

Loodusfilmi sugemetega on ka detsembri alguses esilinastuv Anu Auna mängufilm "Eia jõulud tondikakul". Filmivõtted hakkavad peagi lõppema, teha on veel jäänud neli päeva 40-st."Eia jõulud Tondikakul" võtted Autor: Kristjan Mõru

"See lumi on tohutult juurde andnud, loodus on vapustav, loodusoperaator Ants Tammik on võrratut tööd teinud, need loomakaadrid, puhast metsa ja looduse ilu tundide viisi," ütles produtsent Maario Masing.

Kokku valmib Eesti Vabariigi sajanda sünnipäeva puhul üks animatsioon, kaks dokumentaalprojekti, üks telesari ning viis mängufilmi. Esimene neist, Moonika Siimetsa "Seltsimees laps" jõuab kinodesse juba paari nädala pärast.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: