Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Legendaarne Tiiu Randviir: Kaie Kõrb ja Age Oks teevad mulle silmad ette

Laupäeval saab 80-aastaseks baleriin Tiiu Randviir-Tölp, kes ühena vähestest pälvis omal ajal kõrge aunimetuse kui näiteks Eri Klas, Gustav Ernesaks ja Georg Ots. Jaapanist Kanadani ulatunud lavakarjääri järel tegi endine Estonia priimabaleriin veel pikema karjääri tantsupedagoogina, kasvatades üles põlvkondade kaupa balletiartiste, eesotsas Kaie Kõrbi ja Age Oksaga.

ETV "Pealtnägija" veendus oma silmaga, et balleti grand old lady annab siiamaani viis päeva nädalas tunde.

Kui üldjuhul tantsib värske lõpetaja võibolla aastaid tagumistes ridades enne, kui lava keskele pääseb, siis Randviir oli omal ajal nii silmapaistev, et võeti 1956. aastal vaid 18-aastasena sisuliselt otse Tallinna balletikoolist "Luikede järve" peaossa Estonias. Esietenduse järel tuli verinoort tantsijatari isiklikult õnnitlema sama maja ja ilmselt kogu riigi toonane suurim staar Georg Ots.

"Inimesed olid minu ümber ja ma näen äkki, et ta tuleb. No kõik me olime ju armunud täiesti lootusetult. Ja tuleb sealt. Ma vaatasin seda tulemist, kuidas ta tuli, see jäi mul küll meelde," meenutas Randviir-Tölp.

Randviir-Tölp oli looduse poolt väga andekas ja musikaalne. "Õpilased nüüd kuulevad, aga ma pean ikkagi tunnistama, et ma ei olnud väga töökas. Mulle meeldis publik, laval ma olin. Hea Helmi Puur ütles alati proovis, et peaks nüüd keegi uksest sisse tulema, siis Tiiu hakkab nagu vähe püüdma. Mitte et ma laisk oleksin olnud, aga laval olin ma parem alati kui proovisaalis," põhjendas ta.

Tiiu tantsupartner Ago-Endrik Kerge tunnistas, et naisel oli tehnikat ja füüsilised eeldused. "Ja ta oli ikka päris hea näitleja ka. Ega balletitantsija ei saa olla ilma näitlemisandeta ka lausa," ütles Kerge.

Peaaegu kümne koos tantsitud aasta jooksul kulutas Randviir lavapartner Ago-Endrik Kerge kõrval läbi lugematuid varvaskingi ja sai mälestusi, mis kuuluvad Eesti tantsuajaloo kullafondi. Näiteks 1960ndate alguses India ja Nepali tuuril kohtusid nad isiklikult India esimese peaministri Jawaharlal Nehru ja tema tütre Indira Gandhiga, kellest sai hiljem isa mantlipärija. Sellele paigale omaselt tuli lausa 50 kontserdist koosnenud ringreisil ette uskumatuid episoode – näiteks pidid artistid esinema laval, mille vastuvõtjad panid kokku restorani söögilaudadest. "Nad sidusid need lauajalad kokku, panid lina peale ja ütlesid, palun, olge lahked," meenutas baleriin.

Loobub pärast 45 aastat õpetajatööst 

Tegelikult on baleriini elukutse karm: hommik algab treeningtunniga, päeval tehakse proovi ja õhtul on etendus. Nädalas on üks puhkepäev. Töö kulutab tervist ja karjäär on lühike, sest kui sa ei ole homme nii hea kui eile, saab solistiks järgmine tantsija. Randviiru sõnul sai tema nii vara esitantsijaks, sest eelmine priimabaleriin Helmi Puur ei jõudnud üksi kõiki etendusi teha, oli vaja ka teist solisti. Intriigid ja konkurents balletimaailmas on kurikuulsad.

"Praegu on asi metsikuks läinud, sest konkurents on nii suur, terves maailmas on tantsijate üleküllus. Ja siis tehakse ka igasuguseid asju. Vanasti siis ma usun, et ei olnud väga nii, noh ei olnud vähemalt kuulda," tõdes Randviir-Tölp.

Nõukogude Liidu rahvakunstniku enda karjäärile oleks peaaegu kriipsu peale tõmmanud proosaline intsident kodus. Üle lennanud lennuk pani maja niimoodi värisema, et ta pisipoja toas kukkus kapp ümber, mida Randviir tagasi püsti tahtis tõsta. "Siis käis seljast niisugune ragin läbi ja valu lõi reide, taha. Kõhreketas oli sealt väljas, surus närvi peale," kirjeldas naine.

Priimabaleriin veetis kuu aega Tartus haiglas ja oli reaalne oht, et ta ei saa enam tantsida. Samas ei arvestanud ta kordagi võimalusega, et see võib olla tema karjääri lõpp. "Ja siis tuli üks osakonna juhataja, kes ütles, kuulge, Randviir, et te nüüd enam tantsida ei saa, et kuidas teil selle pensioniga on ja läks minema. Ma mõtlesin, et ups. Siis tuli mul meeletu nutuhoog," meenutas ta.

Tiiu kõrval on alati sambana seisnud abikaasa, kergejõustiklane Rein Tölp. Neil on üks poeg ja lapselaps Joonas, keda vanaema on aidanud kasvatada. Aga Tiiu ei jaga tarkust ainult oma perele, vaid ta on justkui teiseks emaks oma õpilastele. Neist üks kuulsaim on endine priimabaleriin ja praegune balletikooli direktor Kaie Kõrb, kes astus sõna otseses mõttes õpetaja kingadesse, sest kui Randviir pärast 25 aastat kestnud karjääri 1979 tantsimise lõpetas alustas Kõrb solistina Estonias.

"Me oleme Tiiuga ikkagi väga-väga lähedased. Tiiu ongi minu jaoks nagu teine ema. Ta on minu asjadega kursis, ta on minu muredega kursis. Ma võin talle alati kõik ära rääkida ja ma tean, et sealt tuleb väga suur tugi mulle," ütles Kõrb.

Kõik õpilased, sealhulgas maailma lavalaudadel lennanud endine Inglise Rahvusliku Balleti solist Age Oks iseloomustavad Randviiru kui väga ranget, aga õiglast õpetajat. "Temaga sellist ninnunännutamist eriti ei olnud. Aga see ei tähendanud, et me ei saanud vahel ka naerda ja lõdvaks lasta," ütles Oks.

Hoolimata välisest rangusest elab Randviir oma õpilastele alati kogu südamest kaasa ja närveerib etenduste ajal saalis vähemalt sama palju kui laval olija. Näiteks Age Oksa ja Toomas Edurit käis ta alatasa Londonis vaatamas.

Tiiu Randviir-Tölp muusikafilmis "Katused ja korstnad" Autor: Anton Mutt/ERR

Oma õpilasi peab Randviir paremateks tantsijateks kui tema ise kunagi oli. "Kaie ja Age Oks ja isegi Maša Seletskaja tehniliselt andis mulle nii silmad ette. Nii et ikka on. No peabki olema nii," tõdes ta.

Randviiru anded pedagoogina viisid ta 1980ndatel aastatel Nõukogude Liidust õpetama Viini ja hiljem Stuttgarti balletikooli. Kahes riigis veetis ta kokku 11 aastat ning kõrvalt koolitas isegi amatöörtantsijast krahvinnat. Randviiru käe all on lõpetanud kaheksa Tallinna balletikooli lendu. Ühine nimetaja on, et õpilased armastavad teda.

Tüdrukud, kes lõpetavad balletikooli sel kevadel, on viimased, kelle Randviir 45-aastase õpetajakarjääri järel oma balletipesast lendu laseb. Ehk "Pealtnägija" kaamera ees on esimene kord, kui Randviir laia avalikkuse ees ütleb, et tänavu saab tema pedagoogi karjäär läbi. "Kui ma lõpetan ära, siis ma näen, kas oli kahju või ei olnud. Eks mingil määral muidugi, aga oli huvitav see õpetamise aeg küll," kinnitas naine.

Tiiu Randviiru esimene ja viimane etendus baleriinina Estonia laval oli "Luikede järv". Tema sünnipäeva auks mängitakse sel laupäeval Estonias samuti just "Luikede järve", mis on juba välja müüdud.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: