Eestlanna teeb Pariisis ilma bravuuritarina

Nimi Dyna Dagger ei ütle enamikele siin midagi, ehkki viimati astus see eestlanna Pariisi moenädalal üles alles paar päeva tagasi. Pikalt Prantsusmaal elanud ja sünnimaal sisuliselt tundmatu 32-aastane Dyna Dagger, kodanikunimega Annamaria Kuusk on ühtaegu modell, kunstnik ja ise kunstiteos.

Viieliikmelisest Prantsusmaa trupist House of Drama, mille tegevus on segu moest, performance’ist, šokikunstist, on saanud viimastel aastatel edukas ekspordiartikkel, kelle kaugemad esinemispaigad olid Moskva, Dubai, Tokio ja Shanghai. Üks grupi liikmeid on eestlane kunstnikunimega Dyna Dagger, vahendas ETV saade "Pealtnägija".

Lütseumis prantsuse keelt õppinud Annamaria Kuusk tuli 14 aastat tagasi Pariisi ja alustas lapsehoidjana. Oli perioode, kui polnud raha ega süüa, aga ta ei naasnud saba sorgus koju, vaid alustas poseerimisega moe-, meigi-, foto- ja klassikalistele kunstnikele. 2009 jõudis ta pooljuhuslikult burlesktantsu juurde.

"Mul oli sõbranna, kes läks peikast lahku. Ja lugesin lehte parajasti, kus oli kirjas, et on burleski kursused kaks nädalat. Ja siis ma kinkisin sellele sõbrannale, burleski kursused. Ja päeval, kui oli kursus, siis tema ütles, et tema ei tule. Ja siis ma mõtlesin, et aga mis mõttes ma siis ei lähe sinna ja vat läksin," meenutas naine, kust kõik alguse sai.

Läbinud kursused, pani ta sõbrannaga kokku viieliikmelise trupi, kus osales ka üks transvestiit, ning esines paar aastat kabareedes. "Ema ütles, et laps, peaasi, et sa õnnelik oled, tee, mis ise tahad. Ja vanaema ei öelnud mitte midagi, sest vanaemale ma ei öelnud," rääkis Dagger, kuidas ta lähedastele hobist rääkis.

Sellest ajast võttiski Annamaria esinejanime Dyna Dagger, kus Dyna viitab jõule ja Dagger pistodale. Kostüümid ja aksessuaarid tegi või otsis Dyna kokku ise ning pani ekstravagantsele välimusele rõhku ka päeval.

Kabareemaailmas kohtus ta performancekunsti trupi House of Dramaga, kuhu kuuluvad prantslane Aymeric Bergada du Cadet, rootsi päritolu Ylva Falk, prantslanna Amélie Poulain ja prantsuse-hispaania verd Igor Dewe. Ning nüüd ka eestlanna. "Võime tantsu teha. Võime teha näidendit. Näiteks Moskvas tegime Louboutin’ile tegime täiesti tantsuetenduse, mis kestis 15 minutit, mis oli sekundi pealt paika pandud, ja teine osa 15 minutit oli etendus," kirjeldas Dagger.

Trupp on osalenud suure hulga kuulsate brändide showdel, pidudel ja promodes. Dyna eraldi olnud mitmete toodete modell või etenduste dekoratsioon, näiteks Kenzo 2017 shows seisis ligi kaks tundi laval liikumatult katteks vaid kehamaaling. "Mina isiklikult, kui me performance’eid teeme, siis ma kaldun rohkem provokatsiooni, sest mulle see meeldib isiklikult. Aga House of Drama, me näitame midagi ilusat, mis inimestele meeldib, me ei püüa tingimata provotseerida. Me võime provotseerida seda tegelikult tahtmata," selgitas grupiliige Igor Dewe.

Šveitsist Jaapanini ja Venemaast Hiinani

Eripärane on ka Dyna peremudel. Ta jagab tillukest korterit Bastille lähedal moekunstnik Hansuga, kes tuli Pariisi viis aastat tagasi samuti üheotsapiletiga. Hans ja Dyna nimetavad teineteist nii paariks kui korterikaaslasteks ja jätavad suhtestaatuse segaseks. Kunstiakadeemia moeeriala lõpetanud ja mitmes kuulsas moemajas praktiseerinud Hans on alates eelmise aasta kevadest Louis Vuittoni meeste osakonna disainistuudio assistent-disainer. "Mina olen töötanud nii aksessuaaride kallal, niisiis kõikvõimalikud mütsid, vööd, ehted, kindad, sallid, lipsud, kui ka nüüd täiskohaga tegelen ma, minu töö on siis assisteerida ja disainida meeste rõivaste osakonda, et ma tegelen siis kõikvõimalike rõivaste joonistamisega ja välja pakkumisega," selgitas Hans.

Ka Dyna tegutseb stilistina, näiteks sõprade bändi La Femme enamikes videotes, kus ka ise tihti prominentselt figureerib. "Miks mul on raske vahest endast rääkida, on see, et ma teen väga palju. Ütleme mingi projekti jaoks ma teen soengu, ma teen meigi ja samas ma olen ise ka sees," põhjendas Dagger.

Päris tundmatu pole naine ka Eestis. Dyna on olnud nii Tanel Veenre kui ka Aldo Järvsoo modell ja figureeris hiljuti Toomas Volkmanni portreede raamatus, mis pühendatud EV100-le, kus esindas oma sünniaastat 1985. Laval või žurnaalides valitseb sära, aga päris elus tahavad arved maksmist. Koht, kus glamuuritar endale kindla leiva lauale toob, on meigibutiik MAC Cosmetics Pariisi ühel šopingutänaval.  

Sama moodi on põhitöökohad ka teistel trupi liikmetel – kes on seotud moega, kes tantsuga, aga näiteks Igor keevitab hoopis isa firmas lennukiosi ning nikerdab selle kõrval efektseid ehteid. House of Drama ei ole siiski enam lihtsalt isiklik eneseväljendus, vaid on kujunenud poolprofessionaalseks ettevõtmiseks. Ainuüksi esinemiste geograafia viimase kahe aasta jooksul on muljetavaldav - Šveitsist Jaapanini ja Venemaast Hiinani.  

Esinemiskohana ei välista Dagger ka Eestit. "See oleks suur õnn ja rõõm. Meile meeldib reisida ja see on meie eesmärk. Me ei tee seda tingimata isegi raha pärast, vaid et reisida ja saada inspiratsiooni uutest kultuuridest," lausus Igor Dewe.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: