Folklorist Reet Hiiemäe: tänapäeva lapsi pole nende hirmude juures vaja lohutada

Alanud on koolipärimuse kogumisaktsioon "Koolipärimus 2018", mille raames kogutakse kokku koolifolkloori ehk materjali, mida lapsed nüüd ja praegu aastal 2018 omavahel räägivad. Praeguseks on folkloristi Reet Hiiemäe sõnul paarsada ankeeti juba täidetud, kust hakkab seoses hirmudega silma see, et tänapäeva lapsed on piisavalt teadlikud, et neid ei ole vaja nende hirmude juures lohutada.

"Mis torkab ka silma seekordses materjalis, on ka see, et lapsed on nii teadlikud enda kaitsmise viisidest. Et seal on nii üleloomulik kaitse kui ka sellised konkreetsed asjad: võtan sõbra ja pussi kaasa ning siis ei karda ma kedagi," rääkis Hiiemäe "Ringvaatele".

"Aga hästi põnev on jälgida seda üleloomulikku kaitset ja minu arvates väga liigutav on see, et näiteks paljud lapsed räägivad, et nad tunnevad, et nende surnud vanaisa kaitseb neid, et ta liigub majas ringi, et nad märkavad mingisuguseid märke, et ta on majas jälle käinud, asjad üle vaadanud. Et selline põlvkondade side ka siis, kui inimene on siit ilmast lahkunud. Aga muidugi ka igasugused talismanid jm selline."

Samas ei koguta aktsiooni käigus mõistagi ainult laste hirme. "Hästi lai pilt sellest, mida tänapäeva lapsed ja noored tänapäeval mõtlevad, tunnevad või usuvad. Igakülgne pilt sellest, mida tänapäeva õpilased teevad," rääkis ta.

Kuigi 2018 aasta on koolifolklooris mõistagi üksjagu seda, mida kümme, kakskümmend, kolmkümmend aastat tagasi ei olnud, on mõned asjad jäänud universaalseks pikemagi aja jooksul.

"Mõned asjad on vist, mis on läbi aegade olnud, juba tuhandeid aastaid, et ikkagi tänapäeva lapsed samamoodi kardavad pimedust ja kummitusi, aga mõned sellised üleloomulikud olendid on uued. Näiteks on tekkinud Slender Man, ja praegu on näiteks Killer Clowni epideemia, et see on kõige sagedasem olend, keda mainitakse nendes vastustes."

Hiiemäe märkis, et meedia mõju on siinkohal väga tuntav.

"Ilmselgelt tänapäeva õpilased vaatavad väga sageli mitteeakohaseid seriaale ja õudukaid ja sealt tulevad igasugused uskumused, et ka reaalses elus hakatakse kusagil pargis kohtama seda sama Slender Mani või siis üksi kodus olles kostab nurga tagant krabinat ja seal on mõni kummitus." Hiiemäe ise tunnistas, et oma lapsepõlves kartis ta samuti pimedust ja hiiri.

Kogumisaktsioonis kaasa lüüa ja "Koolipärimus 2018" ankeeti saab täita veebis.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: