Tartu mänguasjamuuseumi direktor: Õnnetud ajad peegelduvad ka laste mänguasjades ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Airi Parijõgi käis Tartus mänguasjamuuseumis, sest teadagi ei ole ajalugu ainult sõjad ja lahingud, vaid ka igapäevaelu. Milliste mänguasjadega on lapsed läbi aegade mänginud? Tartu mänguasjamuuseumi direktor Triin Vaaro märkis, et õnnetud ajad peegelduvad paraku ka laste mänguasjades.

"Ühe õudse loo võib rääkida nukk nimega Mai. Selle nuku sai 1939. aastal jõuludeks kingiks väike Silvia. Natuke enne sõda see siis juhtus, ja kui siis sõda tuli ja 1941. aastal rindejoon hakkas Silvia kodule lähenema, õigemini kodutalule, siis tema ema otsustas mõned sellised väärtuslikumad majapidamisriistad, nagu noad, kahvlid ja taldrikud aiamaale ära peita. Et kui siis talu hävineb, et siis jääb midagigi alles. Ja Silvia siis võttis oma kõige armsama ainsama nuku, pani selle karbi sisse ja mattis selle samuti aiamaale maha. Õnneks see nukk seal mitte rohkem kui mõned nädalad või kuu ei olnud. Lahingud läksid mööda ja tüdruk sai oma nuku ikkagi tervenisti tagasi," rääkis Vaaro saatele "Prillitoos".

Vaaro sõnul elab näiteks praegu aga veel inimesi, kes mäletavad mängimist puupulkadest tehtud karjaseloomadega.

"Väiksed lapsed käisid oma perele abiks pere karja hoidmas ja siis ajaviiteks, kui kari üle käte ei läinud ja ära ei jooksnud, siis said aega, et meisterdada selliseid mänguasju endale. Siin ongi näha, et lihtsatest puupulkadest on tehtud terve loomakari, et on sead ja lambad ja lehmad ja isegi karjane on olemas. Teinekord oli isegi nii, et kui aega veel rohkem oli, siis ehitati kividest ja käbidest ja puuokstest terved taluaiad kokku," rääkis Vaaro.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: