ERR Menu soovitab kinos peredraamat ja kaunist muinaslugu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1519306560000 | amCalendar}}
Foto: Twentieth Century Fox Film

ERR Menu ja Vikerraadio "Huvitaja" kultuurisoovituste rubriik toob sel nädalal esile mitu vaatamisväärset filmi.

1. "Vee puudutus" ("Shape of Water") on Guillermo del Toro meistriteos, mis kandideerib 13 Oscarile. Tegemist on omanäolise armastuslooga, mis erinevalt del Toro varasematest, veidi õõva tekitavatest filmidest ("Paani labürint", "Veripunane mäetipp") on hirmunurgad maha lihvinud, andes teed fantaasiaküllasele muinasloole.

Filmi tegevus leiab aset 1960ndatel aastatel, kus kunstnik on välja toonud omalaadse muinasjutumaa, mis eksisteerib üksnes igaviku ajatsoonis. Elisa Esposito (Sally Hawkins) on tumm neiu, kes käib öösiti koos oma sõbranna Zeldaga (Octavia Spencer) koristamas ülikõrge turvalisusega valitsuslaborit. Elisal tekib side olendiga, kelle agent Strickland on Amazonasest kohale vedanud ja paaki pannud.

2. Michael Haneke uusim film, irooniliselt pealkirjastatud "Õnnelik lõpp" ("Happy end"), on pinev peredraama, mis esilinastus tänavuse Cannes’i filmifestivali võistlusprogrammis. Austria meisterlavastaja võtab taaskord oma halastamatu luubi alla heal järjel Euroopa perekonna siseelu, kogu oma klantsi pealispinna all määnduvas väärastumuses.

Filmiloo tegevustik leiab aset Prantsuse sadamalinnas Calais's, Euroopa pagulaskriisi ühes tulipunktis. See asjaolu ei oma aga oma heaolumulli privileegipimeduses elavate enesekesksete tegelaste jaoks mingit erilist tähtsust. Karmist karjäärinaisest peretütar Anne (Isabelle Huppert, "Elle") on põduraks jäänud isalt (Jean-Louis Trintignant, "Amour") üle võtnud perekonnäri juhtimise ning tema õlul on ka perekondlik suurmajapidamine. Uhkes häärberis elavad rõõmsalt koos veel Anne'i luuserist poeg (Franz Rogowski, "Victoria"), vend Thomas (Matthieu Kassovitz, "La Haine") koos oma uue perega ning kusagil taustal teevad nende eest kogu musta töö ära marokolastest teenijad. Mõõdetud tempos lahti rulluv lugu läheb käima sellest, kui nende juurde kolib elama Thomas' õrnalt sotsiopaatlike kalduvustega teismeline tütar Eva, kelle ema on kahtlastel asjaoludel mürgistusega haiglasse sattunud. Järk-järgult paljastub trööstitu portree – jõuka keskklassi hingeline kalestumine, mis näib iga põlvkonnaga võtvat üha süngemaid pöördeid.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: