Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Marko Matvere ehitas hümnimasina

Muusik ja näitleja Marko Matvere on juba paar aastat sepitsenud ühe salaprojekti kallal, ehitades Eesti 100. sünnipäevaks hümnimasinat. "Pealtnägija" tutvustas täpsemalt, millega on tegemist.

"Idee sündis sellest, et kuidagi pühitseda ja tähistada Eesti sajandat aastapäeva," ütles Matvere "Pealtnägijas" ja tõi välja, et lihtsalt diivanil vedelemise ja viina joomise asemel võiks midagi muud teha. "Ma tundsin, et ilma kingituseta ma päris hästi ei saa."

Tulemus on kaheksa tuubat, mida ühendavad kanalisatsioonitorud, ja kuhu annab õhusurvet kompressor. Ehk lühidalt – hümnimasin. Tööpõhimõte on nagu laeva udupasunal või rongivilel, ainult Matvere seadeldis on programmeeritud mängima ühte kindlat viisi, Eesti hümni.

Esimesed kobavad katsetused toimusid tegelikult juba 2015. aastal, kui Matvere ehitas ühe mehhaanilise pasuna, mille ristis naljatamisi Lihapraadimise Masinaks. Detsibellipüss oli nii õnnestunud ja tekitas tutvusringkonnas elevust, et autor viis selle omalaadsele Eesti tuurile.

Aga isu kasvab teatavasti süües. Kui esimene masin pigistas välja vaid ühe noodi, siis järgmine eesmärk oli juba mehhanism, mis mängib maha meloodia. Sõprade ja Rõngu pillimuuseumi abiga otsiti kokku kaheksa kasutatud tuubat ja pärast hulka nuputamist, katsetusi ja ebaõnnestumisi sai autor oma garaažis võidutantsu lüüa.

Hümnimasina avalik esitlus on kavandatud riigi sajandaks sünnipäevaks, milleni "Pealtnägija" külaskäigu ajal on jäänud kaks nädalat. Autor ei eita, et rambipalavik on tõsine. "Igasuguseid asju võib juhtuda, katsetamiseks on õnneks praegu veel aega," tõdes ta.

Aparaat toodi viimaseks lihviks ja häälestuseks suuremasse angaari Lasnamäel. Arvestades, et eelmisel päeval lendas üks tuubadest liigse surve tõttu lõhki, on ettevaatusabinõud asjakohased. "Me alustame praegu madalast rõhust, mis tähendab seda, et pooled noodid võib-olla ainult susisevad, ja siis tõstame vaikselt rõhku, et mitte uuesti puruks lasta."

Marko Matvere hümnimasina maailma esmaettekanne toimub 23. veebruari õhtul kell 21.40 ETV saates "Juubeli eelõhtul".

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Pealtnägija"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: