Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saja-aastane Linda Erika Kääramees: noored õppigu elama

Foto: Sander Ilvest/Eesti Meedia/Scanpix

Linda Erika Kääramees on väliseestlane, kes saabus tagasi kodumaale kaks aastat tagasi õe lapselapse kutsel, kes oli õppinud tema juures Kanadas ülikoolis. Mööda hooldekodusid käinud naine jäi lõpuks pidama Keile lähedal asuvasse asutusse.

Linda Erika tähistab oma sajandat sünnipäeva täna ning valmistub õhtuseks peoks, mis toimub Swisshotelis. Külalisi tuleb kokku 70 ümber, rääkis naine "Vikerhommikus".

Narvas sündinud naine on oma ea kohta nii heas vormis, et võib siiani kanda 17-aastaselt iseendale tikkinud rahvariideid.

Linda läks välismaale üsna noorelt, sest meisterdas ühe pilkeloo Stalini kohta. Nõukogude võimude eest hoiatas Lindat Priksi nimeline mees. "Kui ta oleks kellegi teise juurde läinud, poleks mind täna siin. Siis ma hakkasin rändama, läksin Saksamaale, Saksamaalt Inglismaale ja Inglismaalt Kanadasse," kirjeldas Linda Erika Kääramees.

Nüüd on naine Eestis tagasi ja osales siin EV100 fotoprojektis "Eesti läbi 100 silmapaari". Projekti kõige vanem portreteeritav ongi proua Linda, kes sündis samal ajal kui Eesti Vabariik, 1918. aastal. Näituse avamisel Tartus käis ka Linda ise kohal. "Imelik oli vaadata ennast nii suurena," tunnistas ta.

Eesti Vabariigile soovib proua Linda juubeliks, et eestlus oleks alati esiplaanil. "Ma sooviksin inimestele, et toogu esile eestlust ja kui nad reisivad, mingu ja reisigu, ja toogu tagasi, mis on kasulik Eestile. Ja noored õppigu elama," ütles Linda, kes rõhutas, et lastesaamise ja abieluga pole kiiret kuhugi. "Mina tahaks näha õnnelikku peret," rõhutas ta.

Oma elu õppetunniks peab proua Linda seda, et tahtejõuta ei jõua kuhugi. "Elu on andnud mulle seda, et peab olema tahtejõudu, sa pead teadma, mida sa tahad ja kui tahtejõudu ei ole, kaob kõik. Inimene mõtleb, et mõnda asja ta tahab, aga ta ei tee midagi selle jaoks, et seda saavutada," selgitas naine.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: