Kristina Viirpalu viib Eesti kunsti laia maailma ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Mullune Kuldnõela laureaat Kristina Viirpalu esitles aasta tagasi esimese eestlasena oma loomingut, mis inspireeritud Haapsalu pitsist ja Kihnu tekimustrist, New Yorgi ja Pariisi moenädalatel.

Antslas kasvanud Kristina tõdes Vahur Kersna saates "PÕS, kallis juubilar!", et teadis päris täpselt, kes temast lõpuks saab. "Ma olin ikka päris väike tüdruk, kui ma teadsin, et minust saab ühel hetkel moekunstnik. Ma töötasin selle eesmärgi nimel," ütles Viirpalu. "Ma arvan, et mul on olnud õnn pühendada ennast lõpuks sellele, mida ma tõesti armastan teha. See on mu eluarmastus, see töö, mida ma teen," lisas ta.

Kristina loomingus on väga tähtsal kohal Eesti teema. "Tegelikult sai sellest Eesti teemast kõik üldse alguse. Kõik sai alguse imelisest Haapsalu salli pitsist, mida ma nägin lähedalt," rääkis Kristina, kes oli võlutud nii täpsest näputööst. "Ma mõtlesin, et see ei ole võimalik, et see jääb ainult sallidesse. Ma nägin, et ma saan selle maailma viia ja läbi selle tutvustada meie väikest, töökat ja andekat naist ning Eestit," ütles Kristina.

Lisaks Haapsalu sallidele on Kritina loomingut mõjutanud rahvariided, Kihnu tekid ja Muhu mustrid. Oma loomingus kasutab naine vihjeid Eesti kultuurile varjatud kujul. "Ma teen kõik selleks, et inimesed, kes teavad, et see on näiteks Kihnu tekilt laenatud õiemustrikombinatsioon, siis nemad saavad aru. Päris üks ühele ma ei ole kunagi teinud," tõdes Viirpalu.

Kümme aastat on Viirpalu teinud kleite ka presidendi vastuvõtuks. "Ta siiski on natuke eriline, sest need inimesed, kes vastuvõtule lähevad, lähevad mingi põhjusega, neid on sinna kutsutud ja nad on midagi ära teinud," ütles moelooja.

Viirpalu sõnul on suurim probleem, et vastuvõtu vastukaja kardetakse. "Seda poriloopimist ja sappi, mis tuleb anonüümsetest kommentaaridest. Öeldakse, et tehke mind võimalikult tagasihoidlikuks, et keegi ei paneks tähele ja keegi kuskil ei kommenteeriks," ütles Viirpalu, kes püüab siiski oma stiilile truuks jääda.

Seda, et inimesed anonüümselt vastuvõtukülalisi kritiseerivad, Viirpalu õigeks ei pea. "Moedisain on täpselt samasugune töö nagu iga teine töö. Kuidas seda kritiseerida ja pidada edevuse laadaks või millekski kergemeelseks," selgitas Viirpalu, kelle iga kleit on ainueksemplar. 

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: