Katse: Jalakäijatele on ülekäigurajal kõige ohtlikum 70 km/h lähenev auto ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

"Heureka" proovis järele, kui hea on jalakäijate oskus hinnata läheneva sõiduki kiirust ja kaugust. Vabatahtlikud hindasid silma järgi läheneva sõiduki kiirust ning veeretasid auto teele palli siis, kui arvavad, et veel viimasel hetkel ohutult üle tee jõuaksid.

Vabatahtlikel oli läheneva auto kiiruse hindamine üsna keeruline ning teele veeretatud pall põrkas mitmel korral kokku ka läheneva sõidukiga. Katse tulemus oli, et umbes 50 protsendil juhtudest pääseti napilt, 30 protsendil juhtunust tabas auto palli.

Mängijate jaoks kõige keerulisem oli olukord siis, kui sõiduk lähenes ülekäigurajale 70 kilomeetrit tunnis. Seda kiirust kiputi alahindama. "Lähenevat autot ongi raske hinnata, kuna oli teada, et see on linnakatse, siis enam-vähem suurusjärk oli teada. Mõned korrad panin mööda, enamik korrad täppi," selgitas katses osalenud Kaspar Aruvee. Henry Karming lisas, et kiirus oli hinnatav, aga linnaliikluses nii napilt ei käituks.

Liiklusõnnetuste ekspert Janek Luppin selgitas, et kui kiirused varieeruvad, on tunnetus paigast ära. "Nagu mõni katse näitas, võib asi muutuda päris eluohtlikuks," ütles ta.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: