Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Videoankeet | Saa tuttavaks klassikatähtedega: Tanel-Eiko Novikov

ERR Menu tutvustab iga päev ühte "Klassikatähed 2018" osalist. 17-aastane Tanel-Eiko Novikov on tänavuse võistluse noorim osaleja. 

Tõmme löökpillide vastu ilmutas ennast juba väga varakult – kui lasteaias tehti mängubändi ja kõik tahtsid olla kitarristid või lauljad, siis Tanel tahtis olla trummar. Muusikakeskkoolis pandi ta alul siiski klaverit õppima, sest nooremates klassides löökpilliõpet polnud, aga kuna poiss oli hea rütmitunnetusega ja klaver teda väga ei köitnud, tehti lõpuks erand.

"Õpetaja Mäeots ütles, et olgu, teeme eksperimendi, võtame selle tita sinna erialale," meenutas Tanel. Seitsmendas klassis kogus poiss julguse kokku ja hakkas ksülofonil "Kimalase lendu" õppima. Harjutusklassis pikki tunde veetes tõestas ta nii endale kui ka õpetajale, et kui midagi väga tahta, siis see õnnestubki.

Töökus ja aktiivne eluhoiak iseloomustab Tanelit igas mõttes. Ta on kaasa löönud paljudes kohalikes muusikaprojektides, osalenud edukalt rahvusvahelistel konkurssidel Itaalias ja Venemaal, saanud esikohti USA videokonkurssidel. See kõik nõuab pidevat tööd ja uut repertuaari. Harjutamine täidab suurema osa Taneli päevadest, hommikust hiliste õhtutundideni.

Pillimängust vabadel hetkedel uurib Tanel filminduse köögipoolt - kuidas üks või teine stseen on filmitud, kuidas kaadrite järjestus vajalikke emotsioone edasi annab ja mis roll on selles muusikalisel kujundusel. Kunstiliste küsimuste kõrval huvitab teda ka filmide eelarve-ja müügipool.

Sõpradega bowlingut mängida või skuutriga sõita on heaks vahelduseks. Et õpitu saaks laagerdada.

Tanel-Eiko muusikuks saamise teel on olnud nii edu kui ka ebaõnne – esinemist häälest ära pillil või katkise ksülofonipulgaga, nappidest orkestriproovidest tingitud äpardusi ja "muid jubedaid asju", millest õnneks on midagi olnud ka õppida. Ta seab endale üha uusi eesmärke ja töötab selle nimel, et tulevikus löökpillimängu uusi tuuli tuua. Tanel teab – selleks, et inimesi saalidesse saada, tuleb neile pakkuda midagi omapärast, olla ise energiline ja pühendunud. 

Tanel-Eiko Novikov õpib Tallinna muusikakeskkoolis üheteistkümnendas klassis Kristjan Mäeotsa juures. Ta on saanud rea esikohti ja eripreemiad kohalikel konkurssidel. 2016. aastal osales ta kolmel rahvusvahelisel konkursil, neist kaks olid USA-s korraldatud videokonkursid, ENKOR ja Great Composer’s Competition, millel mõlemal saavutas esikoha; samal aastal võitis Venemaal toimunud konkursil St.Petersburg Open Youth Percussion Competition soolo marimba kategoorias I koha ning žürii eripreemia, mis andis võimaluse esineda solistida 2017. aastal Mariinsky teatri kontserdisaalis.

Ta on esinenud 2015. aastal Vilniuses Baltimaade vaskpillide festivalil, 2016. aastal Tallinnas Põhjamaade löökpillifestivalil "Percussion Plus 2016", Prahas toimunud Ida-Euroopa WASBE konverentsil, soleerinud Eesti noorte kontsertorkestriga, osalenud sellistes kollektiivides nagu TMKK sümfooniaorkester ja noortekoor, Eesti noorte kontsertorkester, Eesti noorte puhkpilliorkester, noorteorkester Reaalmažoor, Uue Tänava Orkester, Tallinna kammerorkester, Vanemuise sümfooniaorkester, EMTA sümfooniaorkester, EMTA Brass, politsei-ja piirivalveorkester jne. Ta on täiendanud ennast arvukatel meistrikursustel Belgias, Venemaal, Itaalias ja Eestis.

19. veebruaril kell 13.05 on Tanel-Eiko Novikov külaliseks Klassikaraadio otsesaates "Delta".

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: