Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Vikerraadio tähistab Eesti juubelit rikkaliku isamaalise eriprogrammiga

Vikerraadio 50
Vikerraadio 50 Autor/allikas: Vikerraadio/ERR

Sel laupäeval, 24. veebruaril tähistab Eesti Vabariik 100. sünnipäeva. Eesti vanima ja kuulatuima raadiojaama Vikerraadio programm on kogu nädala vältel juubelimeeleolus, eetris on erisaated ja otseülekanded üle kogu Eesti ning kõlab ainult kodumaine muusika.

"Vikerraadio meenutab pöördelisi päevi, mis leidsid aset sajand tagasi. Meie saatejuhid on olulisemate juubelinädala sündmuste keskel, otsivad üles Eesti eakaaslased, piiluvad Eesti teadus- ja meditsiiniajalukku, teevad ühise tervitustesaate detsembris 100. sünnipäeva tähistanud Soomega ning kuulavad Eesti inimeste mõtteid. Mängime Eesti kuuldemänge, luuletusi ja olulisemaid kõnesid ning juubelinädalal kõlab Vikerraadios ainult eesti muusika," rääkis peatoimetaja Ingrid Peek koduvabariigi sajanda sünnipäeva tähistamisest Vikerraadios.
 
Ajaloosaade "Eesti lugu" pühendab veebruarikuu kolm saadet kolmele pöördelisele päevale sada aastat tagasi. Päevadele, mis muutsid Eesti elu: 23. , 24. ja 25. veebruarile aastal 1918. Meenutussaated on eetris sajand hiljem samadel päevadel aastal 2018. Saate autor on Piret Kriivan.

Päevakajasaates "Uudis+" on 20.-23. veebruaril eriprogramm, mille raames jõuab Vikerraadio otsesaadete kaudu Haapsallu, Narva ja Pärnusse oluliste juubelisündmuste keskele. Narvast jõuab kuulajateni vabaõhuaktus Raekoja platsilt, Pärnust iseseisvusmanifesti ettelugemine, Haapsalust kultuuripreemiate üleandmise tseremoonia, Viljandi kandist ringreis Eesti varasemate riigipeade sünnikohtadesse. Täpsem info on üleval iga päev saate "Uudis+" lehel, saatejuhid on Arp Müller, Lauri Varik, Mirko Ojakivi koos Piret Kriivani, Jüri Nikolajevi ja Ester Vilgatsiga.

"Vikerhommik" kulgeb juubelinädalal Eesti Vabariigi sajandivanuse pidupäeva tähistamisega ühes rütmis ja hoiab kuulajaid kursis olulisemate tähtsündmustega. Kell 8.25 kõneleb üks Eesti teadlane ühest tema hinnangul Eesti teaduse jaoks tähendusrikkast sündmusest, avastusest, faktist, nähtusest või isikust. 19.-22. veebruaril kell 8.40 vestleb Vikerraadio Eesti eakaaslastega ehk nelja vahva inimesega, kes on vanuses 100+.

Järjejutu ajal kell 11.30 on juubelinädalal eetris valik Eesti autorite kuuldemänge. Nagu Eesti Vabariik, tähistab Raadioteater 24. veebruaril oma sünnipäeva – küll mitte 100., vaid 90.
 
Esmaspäeval, 19. veebruaril kell 21.05 räägib Anne Erm Eesti jazzist täna ja homme.

Teisipäeval, 20. veebruaril kell 10.05 algav "Huvitaja" kõneleb meditsiiniabist Eesti Vabariigi esimesel iseseisvuse perioodil - milline oli arstide väljaõpe ja staatus ühiskonnas, missugusel tasemel oli tervishoid võrreldes muu maailmaga ja mida kujutas endast 1930. aastatel praktiseeritud eugeenika? Teemat harutavad saatejuht Meelis Süld ja Tartu ülikooli meditsiiniajaloo õppejõud Ken Kalling.

Samal õhtul kell 21.05 kõlab pärimusmuusik Mari Kalkuni kontsert "Ilmamõtsa".

Neljapäeval, 22. veebruari õhtul kannab Vikerraadio üle Tartu Vanemuises toimuva vastuvõtu kontsertaktuse koos peaministri kõnega, sündmusi vahendab Mirko Ojakivi.

Reedel, 23. veebruaril kell 16.15-17 on Jaan Elgulal külas Vaiko Eplik, kellega käiakse väliseesti popmuusika radadel. 

Reede õhtul kell 18.23-21.00 toimub Vikerraadio ja YLE Radio Suomi koostöös ülelaheline raadiosild – kahekeelne raadioshow "Puhelinlangat laulaa/Kõlav kõnetraat", kus Soome raadiokuulajad tervitavad Eestit juubeli puhul õnnesoovide ja soovilauludega, mida vahendavad kuulajateni Rain Kooli, Anna Keränen ja Jyrki Koskenseppä.

Pühapäeval, 25. veebruaril kell 15 kõlavad saates "Salmik" luuletused Eesti luuletajatelt, endisaegsetelt ja praegustelt. Salmikut kaunistavad Rein Rannapi, Ilmar Trulli, Tõnu Naissoo, Silvia Laidla, Gjangsta, Juhan Viidingu, Hando Runneli, Sannalise, Arvo Pärdi, Mari Kalkun jpt luuletajate, näitlejate ja lauljate looming. 

Enamik Vikerraadio saateid on EV 100 juubelinädalal Eesti Vabariigi suursündmuse tähistamise lainel. 

Terve nädala mängib Vikerraadios eesti muusika, 23.-25. veebruaril kõlab eetris ööpäevaringselt ainult eestikeelne muusika.
 
Vikerraadio juubelipäeval, 24. veebruaril

Peomeeleolus "Vikerhommik" alustab juubelipäeva otselülitusega lipuheiskamise tseremooniale Toompeal ning saatejuht Margit Kilumets uurib, kuidas tähistatakse tähtsat päeva nii kodus kui ka võõrsil.
 
Kell 12.05 valib Kaja Kärner viiteid Eesti ajaloo olulistele kõnedele Eesti Rahvusringhäälingu ja Eesti Kultuurfilmi arhiivist.

Kell 14.00 on eetris ülekanne Paide keskväljakult, kus rahvapeol toimuval vabaõhuaktusel loetakse ette iseseisvusmanifest.
 
Kell 14.30 jõuab kuulajateni ülekanne iseseisvuspäeva jumalateenistuselt Paide Püha Risti kirikus. Toimuvat vahendab Meelis Süld.

Alates kella 18.30-st lülitub Vikerraadio ERM-i presidendi vastuvõtule, kust kuulajateni jõuab presidendi kõne ja pidulik kontsert "Rännak läbi Eestimaa". Toimuvat vahendab Lauri Varik.
 
Kell 21.05 on eetris Rasmus Puuri teose "Unes nägin ma Eestimaad" esiettekande kontsert-salvestus.

24. veebruaril öösel on Vikerraadio eetris valitud lõigud rubriigist "Sada Eesti mõtet", mida kuuleb alates jaanuarist igapäevaselt "Vikerhommikus". Jaanuari algusest on Vikerraadios Andres Oja sari "Eesti muusika 10x10" ning "Luule Eestile", kus 52 eesti luuletajat esitavad oma loomingut.

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: