Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Videoankeet | Saa tuttavaks klassikatähtedega: Linda-Anette Verte

ERR Menu tutvustab iga päev ühte "Klassikatähed 2018" osalist. Seekord tutvume muusikute perest pärit Linda-Anette Vertega.

25-aastane Linda-Anette leidis oma kutsumuse juba nelja-aastaselt,  nõudes viiulit õppiva vanema õe eeskujul ka endale viiulitunde. Väikesest peale teadis ta sedagi, et pilli õppimine tähendab harjutamist. Kui perega vanaema juurde sõideti, oli tüdrukul viiul alati kaasas. Ilma viiulita ei kujuta ta ennast ettegi.

Praegu mängib Linda 18. sajandil Napolis valmistatud Joseph Gagliano viiulil, mille Pillifond andekale muusikule kasutada andis. Tema muusikalist käekäiku on suunanud tunnustatud pedagoogid – Tiiu Peäske, Ivi Tivik ja Mari Tampere-Bezrody.

Kuigi viiulimäng on Linda suurim kirg, armastab ta ka lugeda, luuletada ja rännata. Möödunud aastal ilmus ta esimene luuleraamat "Kahe südamega", mille vahel oli ka CD viiulipalade ja Harriet Toompere loetud luuletustega. Üks Linda unistusi, milles mitu armastust kokku saavad, on minna pikemale kontserdireisile ja kirjutada seal reisikirju. Huvi teatri ja eriti balleti vastu aitab toita praegune töö Vanemuise sümfooniaorkestris. Korra on tal ka balletilavastuses õnnestunud lavale pääseda – mitte küll baleriini, vaid sooloviiuldajana tantsijatega koos Vanemuise "Don Juanis", mis pakkus erilise elamuse.

Kui musitseerimise viise pingeritta seada, on kammeransamblis mängimine üks Linda eelistusi. Teose helimaailma avastamine ja muusikaline suhtlus võimaldab muusikutel üksteist tundma õppida. Linda mängib trios koos oma heade sõprade Sten Heinoja ja Theodor Singiga. Ta ei sea esiplaanile iseenda tuntust, kuid armastab väljakutseid, ja kui midagi teeb, siis armastuse ja kirega. Keerulistel hetkedel, kui elu kasvab vahel üle pea, nutab ta peatäie ja mõtleb siis, et elu on seiklus ja ka selliste kogemuste eest tuleb tänulik olla.

Linda-Anette Verte töötab möödunud hooajast alates Vanemuise sümfooniaorkestris kontsertmeistrina, käsil on magistriõpingud Sibeliuse Akadeemias. Osalenud konkurssidel ja saavutanud auhinnalisi kohti nii Eestis kui ka välismaal. 2015. aastal pälvis teise koha Eesti keelpillimängijate konkursil ja koos pianist Sten Heinojaga laureaadi tiitli I Eesti klaverikammermuusika konkursil. Esinenud koos ERSO, Pärnu linnaorkestri, Vanemuise sümfooniaorkestri, Uue Tänava Orkestri ja Kiievi Solistidega, hooajal 2015/2016 praktiseerinud Kanada National Arts Center orkestris.

16. veebruaril kell 13.05 on Linda-Anette Verte külas Klassikaraadio otsesaates "Delta".

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: