Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR tähistab Eesti sünnipäevanädalat mitmekülgse kavaga

{{1518761280000 | amCalendar}}
Foto: ERR

ERR tähistab Eesti sünnipäevanädalat 19.-25. veebruaril suurejoonelise saatekavaga.

"Kogu sünnipäevanädala vältel on rahvusringhääling Eesti suurimates linnades kohal. Meie kõige tähtsam ülesanne on EV100 toimkonna korraldatud Eesti pidustused kõigile koju kätte tuua, sest igale poole ei ole võimalik inimestel ise kohale sõita," ütles EV100 teleülekannete peaprodutsent Karmel Killandi.

Nii raadio kui ka tele saatekavasse mahuvad nii teenetemärkide üleandmine, iseseisvusmanifesti ettelugemine, lipuheiskamine, paraad ja palju muud. Sünnipäevanädal kulmineerub Eesti Rahva Muuseumis presidendi vastuvõtuga.

Vabariigi sünnipäevast ei jää puutumata ka ERR-i tavasaated. Näiteks Urmas Vaino võõrustab saates "Suud puhtaks" neid külalisi, kes on Eesti valinud oma uueks kodumaaks.

Sünnipäeva eelõhtul läheb ETV külla riigikokku saates "Juubeli eelõhtul". Saade jõuab eetrisse 23. veebruaril kell 21.40. 19. veebruaril kell 21.45 linastub ETV erisaade "PÕS, kallis juubilar!", mille autoriks legendaarne Vahur Kersna. 25. veebruari saates "100 aastat elu" küsitleb Vahur Kersna kell 22.00 inimesi, kes on sama vanad kui Eesti riik.

"See on eriline nädal, oleme pannud programmi kokku moel, et see räägiks meie vabaduse loo, tooks esile säravaid Eesti inimesi ja pakuks emotsionaalseid hetki," lisas ETV peatoimetaja Marje Tõemäe.

ETV

Terve nädala jooksul on enne "Aktuaalset kaamerat", algusega kell 20.50 eetris minisari "EV100 Hetk ajaloos", mis tutvustab meile Eesti riigi loomise lugu just nendel päevadel sada aastat tagasi. Peaosades on Jan Uuspõld, Taavi Teplenkov, Tanel Jonas, Argo Aadli jt.

19.02
"Aktuaalse kaamera" uudised ning "Ringvaade" kajastavad peonädala avaüritust aadressil Tartu mnt 1. See on koht, kus täpselt sada aastat tagasi kogunes Päästekomitee ja koostas järgnevatel päevadel Eesti iseseisvusmanifesti. Edasi juhatab rongkäik Eesti Pangas toimuvale kaheeurose mälestusmündi avalikule esitlusele. 
Kell 21.45 jõuab vaatajate ette Vahur Kersna autorisaade "PÕS, kallis juubilar!", kus Kersna kohtub erakordselt tavaliste inimestega, kes teavad, mida kodumaa meilt suureks juubeliks ootab.


20.02 kell 20.05
EV100 Haapsalus. Väärtustades elutööd.
Traditsiooniliselt antakse Eesti riigi sünnipäeval üle valitsuse väärikaimad autasud inimestele, kes oma tööga on loonud väärtusi, mis elavad üle aja.

Režissöör Rait Veskemaa, toimetaja Reet Weidebaum, produtsent Kadi Katarina Priske.

20.02 kell 22.15
Pärast sünnipäevamaigulist "OP-i" saab näha dokumentaalfilmi "Naine pildil", mis põimib üheks haarava loo kunstist ja Eesti Vabariigist.

21.02 kell 15.00
EV100 Narvas.  Pidu Raekoja platsil.
Riigi sünnipäeva tähistamine keskendub täna Narva, kus linnarahvas koguneb üheskoos linna südamesse. Esineb Narva poistekoor ja mängib puhkpilliorkester ning president Kersti Kaljulaid peab rahvale kõne.

Režissöör Märten Vaher, produtsent Margus Saar.

22.02
"Aktuaalse kaamera" reporterid on kohal ja toovad toimuva koju kätte. Õhtul kell 20.05 jõuab ekraanile vastvalminud saade "100 aastat elu. Liidia". Vahur Kersna külastas Hiiumaal Vahtrepa külas saja-aastast Liidia Piilbergi, kes peab mesilasi, kanu ja lammast, hoolitseb oma tütre eest ning sõidab korra nädalas rattaga lavkale. "Kui keegi meie saja-aastase riigi jooksul on ellusuhtumise eest ülekohtuselt ordenist ilma jäetud, on see Liidia," kinnitas Vahur.

Režissöör Mihkel Ulk, toimetaja Iiris Saluri, produtsent Margit Ossipova.
 
22.02 kell 22.45
EV100 Eesti värvub sinimustvalgeks.
Riigivanemad oma sünnikohtades ja sümbolkujud üle Eesti saavad kaela sinimustvalged sallid ning Tartu ja Mulgimaa endale uued liputornid. Aktuaalse Kaamera reporterid on kohal ja kajastavad toimuvat.

Režissöör ja produtsent Rait-Roland Veskemaa.
 
23.02 kell 17.05
EV100 Pärnus. Iseseisvusmanifesti ettelugemine.
Otseülekanne Pärnust, kus avatakse Eesti Vabariigi loojatele pühendatud mälestusmärk Ajahetk ja toimub meeleolukas vabaõhu-rahvapidu  Meie100 tantsijate, kooride, torupillimängijate ja ansamblitega Untsakad ja Lõõtsavägilased. Üks peo kõrghetki on meenutus 23.veebruarist 1918, kui Pärnu Endla teatrimaja rõdult loeti ette manifest Eestimaa rahvastele. Sada aastat hiljem loeb iseseisvusmanifesti teksti ette Eestimaa Päästekomitee liikme Konstantin Pätsi pojapoeg Matti Päts.

Saatejuhid Grete Lõbu ja Kajar Kase. Režissöör Rait -Roland Veskemaa, produtsent Kadi Katarina Priske.
 
23.02 kell 21.40
EV100 Tallinnas. Juubeli eelõhtul.
Ettevalmistused riigi sünnipäevaks toimuvad vilkalt juba eelmisel öösel. Oleme otseülekandes Riigikogust ja vaatame, mis toimub Eesti ühes tähtsamas majas siis, kui rahvasaadikud on töölt koju läinud. Sinna ja igale poole mujale veel, kus inimesed valmistuvad Eesti juubeliks külla minnaksegi.

Saatejuhid Katrin Viirpalu ja Reimo Sildvee. Režissöör Keiti Väliste.

23.02 kell 23.15
EV100 Pärnus. Kantaadi "Unes nägin ma Eestimaad" esiettekanne.
Rasmus Puuri ja Doris Kareva teos koos Taavi Varmi visuaaliaga on kui rännak läbi ühe rahva kujunemisloo, mida esitavad Mati Turi, Meelika Hainsoo, Pärnu Linnaorkester, VHK keelpilliorkester ja Pärnu linna koorid. Sel kontserdil antakse Vabariigi presidendile üle ka kihelkondade värvitriibuline käsitöövaip, mida said Vabaõhumuuseumis kududa kõik soovijad. Saatejuhid Grete Lõbu ja Kajar Kase. Režissöör Rait Roland Veskemaa, produtsent Kadi Katarina Priske.

Saatejuhid Grete Lõbu ja Kajar Kase. Režissöör Rait -Roland Veskemaa, produtsent Kadi Katarina Priske.

24.02 kell 7.30
EV100 Tallinnas. Pidulik riigilipu heiskamine Pika Hermanni torni.
Eesti Vabariigi 100. sünnipäev algab päikesetõusu ajal pidulikult rahvuslipu heiskamisega Pika Hermanni torni. Kuberneri aias toimuval sündmusel peavad kõne Riigikogu esimees Eiki Nestor ja Tallinna Reaalkooli abiturient Mathias Kübar. Õnnistussõnad ütleb Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma. Eesti iseseisvusmanifesti loeb ette Eesti Muusika – ja Teatriakadeemia lavakunstikooli IV kursuse üliõpilane, Voldemar Panso preemia laureaat Priit Põldma. Esinevad Eesti Meestelaulu Seltsi meeskoorid ning Politsei- ja Piirivalveorkester.

Saatejuhid Anna Gavronski ja Dmitri Pastuhhov, režissöör Krista Luts, produtsent Lii Kuldmäe.

24.02 kell 8.55
EV100 Tallinnas. Pärgade asetamine Vabadussõja võidusamba jalamile.
ETV kannab üle pärgade asetamise Vabadussõja võidusamba jalamile. Tseremoonial esineb kõnega peaminister Jüri Ratas.

Sündmust kommenteerivad Andres Kuusk ja kolonel Aron Kalmus, reporter Anna Gavronski. Otseülekande režissöör Eva Katariina Taimre, produtsent Lii Kuldmäe.

24.02 kell 10.55
EV100 Tallinnas. Kaitsejõudude paraad Vabaduse väljakul.
Eesti Vabariigi 100. aastapäeva paraad peetakse Tallinnas Vabaduse platsil. Paraadist võtab osa üle 1100 osaleja ja ligi sada ühikut tehnikat. Paraadi võtab vastu vabariigi president Kersti Kaljulaid, paraadi juhatab kaitseväe juhataja kindral Riho Terras.

Kommenteerivad Andres Kuusk ja kolonel Aron Kalmus, reporter Anna Gavronski. Otseülekande režissöör Eva Katariina Taimre, produtsent Lii Kuldmäe.

24.02 kell 12.35
Ajaloosaade "Presidendid", milles räägitakse alates 1937. aastast Eestit juhtinud kümnest presidendist. 1937. aastal kehtima hakanud põhiseadus nägi ette, et Eesti riigipea on vabariigi president. 21. aprillil 1938 tegi kindral Laidoner tollasele riiginõukogule ettepaneku valida riigihoidja Konstantin Päts vabariigi presidendiks. Riiginõukogu oli poolt. 80 aastat on möödas ja ametis on kümnes president. Saate režissöör Indrek Kangur, toimetaja Renita Timak. 

24.02 kell 14.00
EV100 Paides. Pidu Eestimaa südames.
Otseülekanne Paide keskväljakult, kus toimub suur rahvapidu ja loetakse ette iseseisvusmanifest.

Saatejuht Indrek Treufeldt. Režissöör Maarika Lauri, produtsent Ene Kõster.

24.02 kell 14.30
EV100 Paides. Oikumeeniline jumalateenistus Paide Püha Risti kirikus.
Jutlustab EELK peapiiskop Urmas Viilma. Kaasa teenivad EELK Paide Püha Risti koguduse õpetaja praost Teet Hanschmidt ja Eesti Kirikute Nõukogu liikmeskirikute esindajad. Laulavad Paide meeskoor ja Elo Toodo ansambliga.

Režissöör Andres Suurevälja, produtsent Ene Kõster.

24.02 kell 15.25
"Eesti lugude" sarja kuuluv film "Vastuvõtt". Igal aastal 24. veebruaril toimub Eesti Vabariigis vähemalt kaks tähtsat vastuvõttu. Ühel neist võtab külalisi vastu Vabariigi president, teisel, osalejate jaoks mitte vähemtähtsamal, lahke pererahvas oma kodus Tartus, Karlovas.

Režissöör Aleksandr Heifets, produtsent Jaak Kilmi. Tootja Taiga Film OÜ.

24.02 kell 15.55
EV100 Narvas. Eesti tänab 2018. Riiklike teenetemärkide üleandmine. 
Iseseisvuspäeva eel andis president Kersti Kaljulaid 166 riiklikku teenetemärki tänuks inimestele, kelle pühendumus oma kutsetööle või kogukonnale on muutnud kogu Eesti elu paremaks. Teenetemärgid on tunnustus nende sihikindluse eest oma tegevuses ning lojaalsuses põhimõtetele, millele toetub nüüdisaegne Eesti – avatusele ja demokraatiale, teadmistele ning ettevõtlikkusele, hoolimisele ja märkamisele. Tänuüritus toimus TÜ Narva kolledžis.

Režissöör Märten Vaher, toimetaja Katrin Aarma, produtsent Margus Saar.

24.02 kell 17.30
EV100 Tartus. Vabariigi Presidendi ja hr Georgi-Rene Maksimovski vastuvõtt

Riigi sünnipäeva tähistame seekord vastuvõtu ja kontserdiga Eesti Rahva Muuseumis, kuhu on palutud ligi 1500 külalist Eestist ning välismaalt. Meeleolu vahendavad Anu Välba, Margus Saar, Marko Reikop ja Karmel Killandi. Režissöör Marek Miil, produtsendid Karmel Killandi, Piret Eero.

kell 18.30 President Kersti Kaljulaidi kõne Eesti 100. sünnipäeval

kell 18.55 Rännak läbi Eestimaa. Pidulik kontsert
Teater NO99 poolt ainult selleks õhtuks loodud muusikaline rännak läbi Eestimaa. Lavastajad Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo viivad meid Eesti kõige erinevamatesse paikadesse, kohtuma oleviku ning mineviku, eesti keele ja eesti muusikaga.

kell 19.30 Vabariigi Presidendi ja hr Georgi-Rene Maksimovski vastuvõtt jätkub
Jätkub pidulik koosviibimine Eesti Rahva Muuseumis. Kohal on ligi 1500 külalist, riigi- ja ühiskonnategelased, rohkelt Eesti kultuuri- ja kohaliku elu edendajaid ning ettevõtjaid. Meeleolu vahendavad Anu Välba, Margus Saar, Marko Reikop ja Karmel Killandi.

21.00 Aktuaalne kaamera

21.10 Vabariigi presidendi ja hr Georgi-Rene Maksimovski vastuvõtt jätkub
Jätkub pidulik koosviibimine Eesti Rahva Muuseumis. Otseülekanne ETV-s kestab orienteeruvalt kuni kell 23.30.

VIKERRAADIO

Vikerraadio on terve nädala Eesti 100. sünnipäeva lainel:
Vikerraadio meenutab pöördelisi päevi, mis leidsid aset sajand tagasi. Saatejuhid on olulisemate juubelisündmuste keskel, otsivad üles Eesti eakaaslased, piiluvad Eesti teadus- ja meditsiiniajalukku, kuulavad Eesti kuuldemänge, muusikat ja luuletusi ning olulisemaid kõnesid, teevad ühise tervitustesaate detsembris 100. sünnipäeva tähistanud Soomega ning kuulavad Eesti inimeste mõtteid. 

24. veebruaril tähistab Vikerraadio Eesti pidupäeva varahommikust hiliste öötundideni.

Ajaloosaade "Eesti lugu" pühendab veebruarikuu kolm saadet kolmele pöördelisele päevale sada aastat tagasi. Päevadele, mis muutsid Eesti elu: 23. , 24. ja 25. veebruarile aastal 1918. Meenutussaated on eetris sajand hiljem samadel päevadel aastal 2018. Saate autor on Piret Kriivan.

Päevakajasaates "Uudis+" on 20.-23. veebruaril eriprogramm, mille raames jõuab Vikerraadio Haapsallu, Narva ja Pärnusse oluliste juubelisündmuste keskele. Narvast jõuab näiteks kuulajateni vabaõhuaktus Raekoja platsilt, Pärnust iseseisvusmanifesti ettelugemine, Haapsalust kultuuripreemiate üleandmise tseremoonia, Viljandi kandist ringreis Eesti varasemate riigipeade sünnikohtadesse. Täpsem info on üleval iga päev "Uudis+" lehel.

"Vikerhommik" kulgeb juubelinädalal Eesti Vabariigi sajandivanuse pidupäeva tähistamisega ühes rütmis ja hoiab kuulajaid kursis olulisemate tähtsündmustega. Kell 8.25 kõneleb üks Eesti teadlane ühest tema hinnangul Eesti teaduse jaoks tähendusrikkast sündmusest, avastusest, faktist, nähtusest või isikust.

19.-22. veebruaril kell 8.40 vestleb Vikerraadio Eesti eakaaslastega ehk nelja vahva inimesega, kes vanuses 100 +.

Järjejutu ajal kell 11.30 on juubelinädalal eetris valik Eesti autorite kuuldemänge. Nagu Eesti Vabariik, tähistab Raadioteater 24. veebruaril oma sünnipäeva, küll mitte 100., vaid 90..

19. veebruaril kell 21.05 räägib Anne Erm Eesti jazzist täna ja homme.

20. veebruaril kell 10.05 algav "Huvitaja" kõneleb meditsiiniabist Eesti Vabariigi esimesel iseseisvuse perioodil - milline oli arstide väljaõpe ja staatus ühiskonnas, missugusel tasemel oli tervishoid võrreldes muu maailmaga ja mida kujutas endast 30ndatel praktiseeritud eugeenika? Külas on Tartu ülikooli meditsiiniajaloo õppejõud Ken Kalling.

Neljapäeval, 22. veebruari õhtul kannab Vikerraadio üle Tartu Vanemuises toimuva vastuvõtu kontsertaktuse koos peaministri kõnega.

Reedel, 23. veebruaril kell 16.15-17 on Jaan Elgulal külas Vaiko Eplik, kellega käiakse väliseesti popmuusika radadel.

Kell 18.23-21 toimub Vikerraadio ja YLE Radio Suomi koostöös ülelaheline raadiosild – kahekeelne raadioshow "Puhelinlangat laulaa/Kõlav kõnetraat", kus Soome raadiokuulajad tervitavad Eestit juubeli puhul õnnesoovide ja soovilauludega.

Pühapäeval, 25. veebruaril kell 15 kõlavad saates "Salmik" luuletused eesti luuletajatelt, endisaegsetelt ja praegustelt. Salmikut kaunistavad Rein Rannapi, Ilmar Trulli, Tõnu Naissoo, Silvia Laidla, Gjangsta, Juhan Viidingu, Hando Runneli, Sannalise, Arvo Pärdi, Mari Kalkun jpt luuletajate, näitlejate ja lauljate looming. 

Enamik Vikerraadio saateid on EV 100 juubelinädalal Eesti Vabariigi suursündmuse tähistamise lainel. 

23.-25. veebruarini kõlab Vikerraadio eetris ööpäevaringselt ainult eestikeelne muusika.

Laupäeval, 24. veebruaril:

Peomeeleolus "Vikerhommik" alustab juubelipäeva lipuheiskamise tseremoonialt Toompealt ning uurib, kuidas tähtsat päeva tähistatakse nii kodus kui võõrsil.

Kell 12.05 valib Kaja Kärner viiteid Eesti ajaloo olulistele kõnedele Rahvusringhäälingu ja Eesti Kultuurfilmi arhiivist.

Kell 14.00 on ülekanne Paide keskväljakult, kus rahvapeol toimuval vabaõhuaktusel loetakse ette iseseisvusmanifest.

Kell 14.30 on ülekanne iseseisvuspäeva jumalateenistuselt Paide Püha Risti kirikus.

Alates kella 18.30-st lülitub Vikerraadio ERM-i Vabariigi Presidendi vastuvõtule, kust kuulajateni jõuab presidendi kõne ja pidulik kontsert "Rännak läbi Eestimaa".

Kell 21.05 on eetris Rasmus Puuri teose "Unes nägin ma Eestimaad" kontsert-salvestus.

24. veebruaril öösel on eetris valitud lõigud rubriigist "Sada Eesti mõtet", mida kuuleb alates jaanuarist igapäevaselt "Vikerhommikus".

ETV2

20.02 ja 22.02 kell 20.30
EV100. Eesti kultuur Euroopa lavadel
Eesti juubeliaasta koos eesistumisega Euroopa Liidu Nõukogus andsid suurepärase võimaluse maailma viia kodumaist kultuuri. Sajad muusikud, kunstnikud, filmitegijad ja sportlased vallutasid Euroopa lavad ja valik säravamatest hetkedest jõuab teieni.

Režissöör Antti Häkli, produtsent Mariina Mälk.

23.02 kell 21.00 
"Eesti lugude" sarja kuuluv film "Vastuvõtt"
Igal aastal 24. veebruaril toimub Eesti Vabariigis vähemalt kaks tähtsat vastuvõttu. Ühel neist võtab külalisi vastu Vabariigi president, teisel, osalejate jaoks mitte vähemtähtsamal, lahke pererahvas oma kodus Tartus, Karlovas.

Režissöör Aleksandr Heifets, produtsent Jaak Kilmi. Tootja Taiga Film OÜ.

24.02 kell 18.30
EV100 Tartus. President Kersti Kaljulaidi kõne Eesti 100. sünnipäeval
Kõne on varustatud viipekeelse tõlgi ja eestikeelsete subtiitritega.

ERR-I TEISED KANALIDPäeva olulisemad otseülekanded ning valik kodumaiseid kultusfilme jõuavad ka venekeelse telekanali ETV+ ekraanile.
 
ERR-i portaal on EV100 sündmuste päralt varavalgest kuni öötundideni. Veebis saab jälgida kõiki ETV otseülekandeid, nautida fotogaleriisid ja otseblogi päevasündmustest. 24. veebruaril on ERR-i portaali kajastus eriti ulatuslik, ollakse kohal nii Tallinnas kui ka Tartus, paraadil ja õhtusel presidendi vastuvõtul. Kaamerad jälgivad nii ERM-i fotoseina ääres toimuvat, kuhu saabuvad äsja presidendipaari kätelnud inimesed kui ka kogu peoruumi.
 
 
Klassikaraadio teeb 24. veebruaril kell 13 otseülekande Estonia kontserdisaalist ERSO kontserdilt. Eesti sajandjuubelile pühendatud kontserti dirigeerib Arvo Volmer, esinevad Rauno Elp (bariton, Rahvusooper Estonia), Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester. Kavas on eesti heliloojate teosed. Õhtul kell 19 on eetris 22. veebruaril salvestatud kontsert "Maailma parim Eesti" Tõnu Kaljustelt ja Tallinna Kammerorkestrilt ning Eesti Filharmoonia Kammerkoorilt. Kell 18.30 vahendab Klassikaraadio Eesti Vabariigi presidendi kõnet. Päevakavas jätkuvad Eesti muusikale pühendatud sarjad, mis on eetris terve veebruarikuu jooksul.
 

 
Raadio 2 korraldas Eesti Vabariigi juubeli puhul kuulajaküsitluse "Saja Aasta Hitt", et selgitada välja, millised on rahva lemmiklaulud läbi aegade. Küsitluse tulemusel valmis maratonsaade, kus kõlavad esimese saja hulka jõudnud lood. Koit Raudsepa ja Erik Morna juhitud "Saja Aasta Hitt TOP 100" on eetris 24. veebruaril kell 10-19. Eesti muusika kõlab Raadio 2 eetris ka kogu ülejäänud pidupäeva jooksul.
 

 
Raadio 4 eetris on 24. veebruaril eriprogramm "Eestimaa - mu arm!".
 Vabariigi aastapäev algab varahommikul rahvuslipu heiskamisega, sündmust kommenteerib reporter Aleksandr Žemžurov. Kell 10.05 on Raadio 4 eetris vabariigi peaministri Jüri Ratase tervitus. Kell 11.05 jõuab eetrisse otseülekanne kaitsejõudude paraadist Vabaduse väljakul, mida kommenteerivad Andrei Sozinov ja Julia Lukašenkina. Interaktiivne eriprogramm "Eestimaa - mu arm!" kestab kogu päeva ning toob kuulajateni otsereportaažid erinevatest Eesti linnadest, pakub huvitavaid viktoriine ja parimat Eesti muusikat. Õhtul kell 18.30 vahendab Raadio 4 Vabariigi Presidendi kõnet Eesti Rahva Muuseumist. Kell 19.15 saab Raadio 4 eetris kuulata ajaloolist saadet "Ärev 1918". Raadio 4 pidupäeva eriprogrammi juhivad Inga Palmiste ja Andrei Sozinov.

ETV+

20.02 kell 21.45 dokfilm "Tuhamäed"
Alates Nõukogude Liidu lagunemisest on Tuhamägede elanikkond vähenenud enam kui poole võrra ja kasvu või leevendust ei ole kusagilt paista. Koht, mida tunti kunagi proletariaadi Eldoraado nime all, on saanud surma ja laostumise sünonüümiks. Ent siiski, legendid püsivad: päkapikkudest poolkoksimägede otsas, pagulastest maapõues andestust otsimas, öös luusivatest Mercedese-kauboidest ja imelinnust, kes peab ära põlema, et uuesti tõusta.

Režissöör Ivar Murd, stsenarist Ivar Murd, operaator Madis Luik, montaaž Mirjam Jegorov, heli Markku Tiidumaa, produtsent Margus Õunapuu.


21.02 kell 18.50 EV100 Narvas. Pidu Raekoja platsil
Riigi sünnipäeva tähistamine keskendub Narva, kus linnarahvas koguneb linna südamesse. Esineb Narva poistekoor ja mängib puhkpilliorkester ning president Kersti Kaljulaid peab kõne.

Toimetaja Mihhail Malkin, režissöör Märten Vaher, produtsent Margus Saar.


22.02 kell 18.50 "Vanad ajad"
Perestroika, laulev revolutsioon, Nõukogude Liidu kokkuvarisemine, iseseisvuse taastamine, aga ka lähimineviku sündmused, mille tunnistajaks me oleme olnud: liitumine Euroopa Liiduga, pronksiöö, euro kasutuselevõtt.


22.02 kell 20.30 Ajalooline dokumentaal  "Iseseisvuse portreed"
Elulooliste televisandite sari XX sajandi alguses Eesti iseseisvumist nii või teisiti mõjutanud tuntud tegelastest. Sari koosneb filmidest, millest igaüks jutustab loo ühest ajaloolisest persoonist - Jaan Poska, Konstantin Päts, Johan Laidoner ja esimene vene asjade minister Aleksei Sorokin.

23.02 kell 20.30 EV100-le pühendatud erisaade "Loojangusse Dozortseviga"
Humoristlik show moekas meretaguses formaadis. Ainult siin näeb lustlikke külalisi, parimaid Eesti bände ja ETV+ kõige ägedamat saatejuhti.

23.02 kell 21.40 Mängufilm "Nimed marmortahvlil"
Sõjadraama koolipoistest, kes vabatahtlikena läksid Vabadussõja rindele kaitsma oma kodumaad ja aateid. See on kaasakiskuv lugu mehistumisest, esimesest armastusest ja vabaduse rängast hinnast. Kas saavad nad tasuks armastuse ja isamaa või jäävad neist mälestuseks vaid nimed marmortahvlil?

Režissöör Elmo Nüganen, stsenaristid Elmo Nüganen ja Kristian Taska Albert Kivikase samanimelise romaani ainetel.

24.02 kell 7.30 EV100 Tallinnas. Pidulik riigilipu heiskamine Pika Hermanni torni
Eesti Vabariigi 100. sünnipäev algab päikesetõusu ajal pidulikult rahvuslipu heiskamisega Pika Hermanni torni. Kuberneri aias toimuval sündmusel peavad kõne riigikogu esimees Eiki Nestor ja Tallinna reaalkooli abiturient Mathias Kübar. Õnnistussõnad ütleb Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop Urmas Viilma. Eesti iseseisvusmanifesti loeb ette Eesti muusika – ja teatriakadeemia lavakunstikooli IV kursuse üliõpilane, Voldemar Panso preemia laureaat Priit Põldma. Esinevad Eesti Meestelaulu Seltsi meeskoorid ning politsei- ja piirivalveorkester.

Saatejuhid Anna Gavronski ja Dmitri Pastuhhov, kommenteerib Mihhail Malkin, režissöör Krista Luts, produtsent Lii Kuldmäe.

kell 8.55 EV100 Tallinnas. Pärgade asetamine Vabadussõja võidusamba jalamile
Tseremoonial esineb kõnega peaminister Jüri Ratas. Sündmust kommenteerivad Mihhail Malkin ja ajaloolane professor Peeter Järvelaid. Otseülekande režissöör Eva Katariina Taimre, produtsent Lii Kuldmäe.

kell 09.20 Dokfilm "14 käänet"
Dokumentaalfilmi aluseks on mitu paralleelselt arenevat perelugu. Filmitegijad jälgisid peaaegu nelja aasta jooksul viieaastaselt eesti lasteaeda läinud Ksenijat ja Emiliat, eesti kooli eelistanud 7. klassi õpilast Marki ning sunniviisil Eestist lahkuma pidanud abiturient Vitalit. Hirmud ja kõhklused, lootused ning frustratsioon, toimetulekud ja äpardused, lõimumine ning isolatsioon, keel ja identiteet – film püüab mõista probleeme, millega venekeelsed lapsed ning nende vanemad rinda pistavad. Hoolimata ohust oma identiteeti kaotada, üritavad filmi peategelased meeleheitlikult eestikeelsesse ühiskonda integreeruda. Režissöör Marianna Kaat.

kell 10.55 EV100 Tallinnas. Kaitsejõudude paraad Vabaduse väljakul.
Eesti Vabariigi 100. aastapäeva paraad toimub Tallinnas Vabaduse platsil. Paraadi võtab vastu president Kersti Kaljulaid, paraadi juhatab kaitseväe juhataja kindral Riho Terras.

Kommenteerivad Artur Zahharov ja major Deniss Metsavas, reporter Aleksandr Hobotov. Otseülekande režissöör Eva Katariina Taimre, produtsent Lii Kuldmäe.

kell 12.15 Mängufilm "Viimne relikvia"

kell 14.00 EV100 Paides. Pidu Eestimaa südames
Otseülekanne Paide keskväljakult, kus toimub suur rahvapidu ja soomusautolt loetakse ette iseseisvusmanifest. Kommenteerivad Sofia Demtšenko, Mihhail Malkin. Režissöör Maarika Lauri, produtsent Ene Kõster.

kell 14.20 EV100 Narvas. Eesti tänab 2018. Riiklike teenetemärkide üleandmine
Iseseisvuspäeva eel andis president Kersti Kaljulaid 166 riiklikku teenetemärki tänuks inimestele, kelle pühendumus oma kutsetööle või kogukonnale on muutnud kogu Eesti elu paremaks. Teenetemärgid on tunnustus nende sihikindluse eest oma tegevuses ning lojaalsuses põhimõtetele, millele toetub nüüdisaegne Eesti – avatusele ja demokraatiale, teadmistele ning ettevõtlikkusele, hoolimisele ja märkamisele. Tänuüritus toimus TÜ Narva kolledžis. Toimetaja Mihhail Malkin.

kell 16.35 Dokfilm "Presidendid"
1937. aastal kehtima hakanud põhiseadus nägi ette, et Eesti riigipea on Vabariigi President. 21. aprillil 1938. aastal tegi kindral Johan Laidoner tollasele riiginõukogule ettepaneku valida riigihoidja Konstantin Päts presidendiks. Riiginõukogu oli poolt. 80 aastat on möödas ja ametis on kümnes president. Saate režissöör Indrek Kangur, toimetaja Renita Timak.

kell 18.20 EV100. ETV+ pidulik stuudio
Saatejuhid Varvara Kuznetsova ja Boris Gorski vestlevad stuudios kutsutud külalistega.

kell 18.30 EV100. Vabariigi presidendi kõne. Rännak läbi Eestimaa. Pidulik kontsert.
President Kersti Kaljulaidi kõne Eesti 100. sünnipäeval. Teater NO99 loodud muusikaline rännak läbi Eestimaa. Lavastajad Ene-Liis Semper ja Tiit Ojasoo viivad meid Eesti kõige erinevamatesse paikadesse, kohtuma oleviku ning mineviku, eesti keele ja eesti muusikaga.

kell 20.00 Aktuaalne kaamera

kell 20.10 EV100. Vabariigi Presidendi ja hr Georgi-Rene Maksimovski vastuvõtt
Vahendame juubelivastuvõttu Eesti Rahva Muuseumist. Kohal on reporterid Sasha Hobotov ja Darja Denissova. Pidulik stuudio on eetris Boris Gorski ja Varvara Sergejeva juhtimisel.

25.02 kell 20.45 "Urmas Ott. The One Man Show"
Vahur Kersna mastaapne teledokumentaal Eesti läbi aegade säravaima, vastuolulisema ja edukaima telereporteri elust, loomingust ning saatusest. Režissöör Andres Lepasar, produtsent Ruth Heinmaa.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: