Surfar-astroloog Katrin Haiba: olen nagu poole kohaga nõid! ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eestlased on justkui Euroopa kõige usuleigem rahvas, samas alternatiivteadused õilmitsevad – Igor Mang saab kohati rohkem sõna kui president ja kõiksugu kristallimüüjate käive on laes. Üks, kes sel laineharjal surfab, on 42-aastane Ameerikas elav Katrin Haiba, kes reklaamibki end surfar-astroloogina ja kellel on kliente nii siin- kui ka sealpool Atlandi ookeani.

Novembrihommik. New Yorgi südalinnast 40 minuti kaugusel, kuulsa Kennedy-nimelise lennuvälja lähedal, Rockaway Beachil on luugid kinni ja ametlik surfihooag läbi. Kuid ikka leidub entusiaste, kes trotsivad vaevu 10-kraadist õhu- ja 17-kraadist veetemperatuuri, et enne tööpäeva algust laineid püüda. Nende seas ka üks eestlanna.

"Ma olen saanud mühkusid ja kriimustusi küll ja küll. Peab ikkagi olusid tundma ja ettevaatlik olema. See adrenaliinilaks on tegelikult osa sellest, mis mind võlub. Et sa natukene ikkagi mängid hirmu piiri peal ka," rääkis Haiba "Pealtnägijale".

On ilmselt vähe ebatõenäolisemaid kohti, kust otsida Igor Mangi ja Edda Paksoni kolleegi kui nende adrenaliinisõltlaste seast. Aga lainetes mässav Katrin Haiba on rangelt võttes nende kolleeg, kes – kui ta kalipso seljast võtab ja end ära kuivatab – teenib leiba sünnikaartide koostamisega, kusjuures maailma ühes konkurentsitihedamas linnas. "Ma naljatledes ütlen, et olen nagu poole kohaga nõid!"

Tulevase poole kohaga nõia ja maailmakodaniku elulugu algab nagu paljudel teistel. Füüsikust isa ja keemikust ema esimene tütar alustas õpinguid Õismäel, jätkas 21. keskkooli inglise keele eriklassis, sattus 1993. aastal USA-sse vahetusõpilaseks ja sinna jäigi.

"Juba väikesest peale on mul lemmikasi olnud "Seiklusjutud maalt ja merelt" ja kõik sellised kauged maad ja avarused. Ja kui selline avardumise võimalus tekkis, siis ma sellest kinni haarasin. Mul ei olnud ausalt öeldes üldse ideed, et ma jääkski siia nii kauaks," nentis Haiba.

Haiba abikaasa Matthew Myshkin oli Eestist varem kuulnud küll. "Jah, ma olin Eestist kuulnud, sest mulle meeldib muusika ja ma teadsin Arvo Pärdi muusikat. Seepärast ta oli väga üllatunud, et ma olin Eestist isegi midagi kuulnud."

Ülikoolis filmirežiid ja montaaži õppinud eestlanna abiellus esimesel kursusel kohatud Matthewga, elas tibatillukeses korteris Manhattanil ja ronis mitmeteisttunniseid päevi tehes karjääriredelil, kuni 2001. aastal tabasid kaksiktorne terroristide lennukid. Kui linn oli täis suitsu ja rusudes kaotsi jäänud inimeste otsimisplakateid, tabas toona 25-aastast Katrinit ahhaa-hetk.

"Ma sain aru, et need minuvanused inimesed seal elasid oma elu, töötasid seal kõrghoones – enamus sellised raha ja eduteele pürgijad – ja siis järsku oligi kõik. See oli jah paras šokk, mis tõi selle elu üürikuse mõiste kohe kohale. Siis ma mõtlesin, et kus on minu prioriteedid, kuidas ma oma aega kasutan," rääkis Haiba.

Kummalisel kombel maksis toona maja ostmine Brooklynis umbes sama palju kui üürimine, mistõttu pere soetas 120-aastase kolmekorruselise hoone, mille nullkorrusel ise elavad ja mille väljaüürimine toob arvestatavat lisatulu. Katrin ise hakkas vabakutseliseks. Kuid miski ikka kriipis.

"Sügavamalt mind sellisele teele lükkaski ikkagi selline isiklik kriisiperiood, kus tekkis just selline tähenduslikkuse ja elu suuna kriis. Just oligi see, et töö on olemas, maja on olemas, suhe on olemas, aga kõik jooksis kuidagi kokku ja kinni, et see kuidagi ei rahulda ning midagi on seal puudu," ütles Haiba.

Eneseotsingute käigus proovis ta budistlikke ritriite, šamaanirännakuid, joogat ja muid imeasju, õppis muuhulgas purjetamist ja sõitis kohe esimese asjana sõbraga üle Atlandi. Kuni kohtus 2006. aastal tuntud Ameerika naisastroloogi Rebecca Gordoniga, kes taasäratas ammuse huvi.

"Astroloogiahuvi tekkis tegelikult keskkooli ajal. 21. keskkoolis oli meil selline kultuuriõhtute sari, kuhu me kutsusime igasuguseid põnevaid inimesi endale loenguid tegema, ja kutsusime sinna Igor Mangi, Eesti astroloogia isa, nagu öeldakse ja muidugi tema loeng oli ülipõnev ja sealt siis see tõeline astroloogiapisik alguse sai," selgitas ta.

Mida abikaasa Matthew Katrini astroloogiahuvist ja -tööst arvab?

"Ma arvan, et ta võiks rohkem raha teenida. Aga see on huvitav, sest kui ta viis mind esimest korda oma sõbra poole astroloogilisele ennustamisele, siis esialgu ma ütlesin küll, et sa ei saa mulle öelda, mis juhtuma hakkab. Ja siis ma hakkasin selle kohta rohkem uurima. Asi ei ole selles, mida tahetakse öelda, minu jaoks on parem analoogia see, et kui sa oled Hudsoni jõel ja purjetad seal oma paadiga, kui sa ootad ära tõusulaine pöördumise ja tuul on sinu poolt, on see palju lihtsam. Astroloogia mõnes mõttes annab sulle tabeli tõusulainete ja ilmaprognoosiga, et sa saaksid läbi oma elu kergemini kulgeda," selgitas Matthew.

Kümme aastat ja suur hulk koolitusi hiljem on Haiba praktiseeriv sünnikaartide koostaja ja tähetark, kes teeb seda näost-näkku, Skype’i teel ja kirjutab regulaarselt horoskoope ühes Eesti ajakirjas.

"Paar korda ongi olnud niimoodi, et tuleb minu juurde inimene, keda ma enne pole kohanud, ja vaatan tal neid seise seal ja üks oli jälle just sihuke – Pluto, Pluto-Venus, selline terav seis suhetes. "Oh, noh, kas suhetes on mingid sügavad ümbermõtlemised ja ragistamised?" - "Jaa-jaa, on." Ja siis ma ütlesin seal paar täpset kuupäeva ka ja huvitav on just selles mõttes tšekata, et just lähiminevikus, see üks hästi täpne kuupäev oli ja siis see klient ütles – oi, sellel päeval meil oligi just tohutu tüli mehega, hakkasime lahku minema ja mis iganes. Selles mõttes kõmakas käis, midagi nagu rappus lahti. Päris lahku küll ei mindud, aga selline sügav ragistamine oli. Ma mõtlesin – ohh, ongi nii."

Märkusele, et paljude inimeste arvates on astroloogia täielik umbluu, vastas Haiba, et muidugi on.

"Iseenesest ma ei pea seda nii, et kuskilt kaugelt Pluto pealt tuleb mingi kiir ja sobrab minu elus ja teeb midagi. Ma ei vaata seda üldse niimoodi. Selles mõttes minu enda nägemus astroloogiast on, et ta on selline sümbolite keel, mis on võib-olla võti, mis avab midagi, mis on tegelikult sisemaailmas autentne. See on nagu üks kiht. Aga see, mida ta avab, on see teine sisemine kiht."

Et tegu pole keskmise New Yorgi majapidamisega, selgub kui ronida maja katusele. Abikaasa Matthew väikefirma tegeleb ökoehituse ja päikesepaneelidega, mis üllataval kombel pole sealkandis üldse levinud. "See on üpris ebatavaline, aga see on muutumas tavalisemaks," märkis Matthew. Täna nende maja sisuliselt elektrit juurde ei osta.

Teine asi, mis New Yorgiga üldjuhul ei seostu, on lainesurf, mille abikaasad neli aastat tagasi avastasid ja mis Katrinit nii tugevalt nakatas, et tema koduleht kannab nime "Kosmoselainete astroloogia". Seos surfamisega ei ole siiski ainult reklaamitrikk, vaid astrokonsultant näeb selget sarnasust.

"Astroloogia kui selline aitab võib-olla elulainetel kergemini surfata. See on natuke selline kosmiline ilmateade, surfi ilmateade, et siis võib-olla tabad ära mõne parema laine. Ja samas, kui on selline väga tormine lainetus, siis võib-olla tead natuke tagasi võtta või vähemalt mõistad, mis oludega on tegemist, et ongi selline tormine periood," selgitas Haiba.

"Surfi puhul on veel see ka, et ma olen ise tegelikult õppinud tohutult palju just sellist kannatlikkust ja ebaõnnestumise oskust. Ma ise tegelikult ei ole üldse kannatlik inimene loomult. Kõik kohe peavad hakkama saama ja tegema. See on üks põhjus, miks ma natuke kartsin surfiga tegelema hakata, et ma pean mässama tükk aega ja ma pean järjest ebaõnnestuma, et enda aju läbi häkkida, et järjest ebaõnnestuda on okei," ütles Haiba.

Näib, et kosmilises ilmateates paistab Katrin Haiba jaoks praegu päike ja puhub pärituul. Tänu New Yorgi majale, mis toob stabiilset renditulu, ja tõusujoones astroloogi praksisele on pere veetnud viimased talved Mehhikos, kus neil on isiklik purjekas Lila, mille pardale suundutakse ka varsti pärast "Pealtnägija" võõrustamist.

"Ma rikas materiaalses mõttes kindlasti ei ole, eriti New Yorgi standardite järgi ja vast mitte isegi Eesti standardite järgi, aga mina pean rikkuseks pigem aega."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: