Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Videoankeet | Saa tuttavaks klassikatähtedega: Johannes Põlda

ERR Menu tutvustab iga päev ühte "Klassikatähed 2018" osalist. Seekord vaatame, mida mängib ja mõtleb Johannes Põlda.

25-aastane Kuressaarest pärit Johannes Põlda sai muusikaarmastuse kaasa oma vanematelt, kes poisi juba varakult kontsertidele kaasa võtsid. Johannes oli kõigest kolmene, kui ta juba rääkis, et tahab mängida seda "pulgaga" pilli, mille nimegi ta siis veel ei teadnud. 

Johannes hakkaski viiulit õppima kolme ja poole aastaselt. Oma esimest esinemist  - ikka veel kolmeselt - mäletab ta juba selgelt. Kooli jõulupeol esitatud lugu koosnes küll vaid kahest noodist, aga elamus oli ere. Päris oma pilli sai ta neljandas klassis. Et laste muusikaõpingutele kindlam vundament rajada, kolis kogu pere Tallinna.

Pärast muusikakeskkooli edukat lõpetamist uusi väljakutseid otsides võttis Johannes sihikule Sibeliuse Akadeemia, kus ta nüüdseks on lõpetamas magistriõpet. Oma juhendaja Mari Tampere-Bezrodny käe all häid tulemusi saavutanud noormees mängib 1876. aastal Justin Derazey valmistatud kaunikõlalisel pillil, mille Sibeliuse Akadeemia pillifond tubli Eesti õppuri käsutusse andis.

Viiulimängule lisaks peab Johannes dirigendiks õppimise plaani. Ameerikas vahetusüliõpilasena tudeerides sai ta orkestriklassis juba ka kätt proovida. Kui orkestrandina dirigente kritiseerida, on hea selle elukutse köögipoolt tunda. Esialgu tuleb siiski viiuli magistriõppega ühele poole saada. Johanneses on saarlase sitkust ja sihikindlust. "Ma ei anna kunagi alla, isegi kui mul on väga palju kohustusi, murran ma neist varem või hiljem läbi," ütles mees ise.

Muusikutes hindab Johannes kõige enam siirust ja võimet publikuga kontakti saada. Senisest lavapraktikast meenub ühine kontsert venna Heldur Harry Põldaga Saaremaa ooperipäevadelt, kus publik neid lisapala lõppedes tormiliselt tänas. "See on hetk, mida ma ilmselt kunagi ei unusta," on Johannes siiani liigutatud. Parim publik ongi kodupublik ja parim koht patareide laadimiseks on Saaremaa kodu pere ja kahe koera seltsis.

Johannes Põlda on edukalt esinenud ka mitmetel konkurssidel. Hilisematest võib nimetada 2015. aastal Itaalias Andrea Postacchini viiulikonkursi eripreemiat ja 2017. aastal võitu Eastman School of Musicu kammeransamblite konkursil.

Põlda on soleerinud mitmete orkestrite ees (Klaaspärlimäng Sinfonietta, Eesti Sinfonietta, Tallinna kammerorkester, Tbilisi riiklik sümfooniaorkester jt), olnud kontsertmeister Sibeliuse Akadeemia sümfooniaorkestris, andnud soolokontserte koos pianist Lea Leiteni ja tenorist venna Heldur Harry Põldaga.

14. veebruaril kell 13.05 on Johannes Põlda ka Klassikaraadio otsesaates "Delta".

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: