Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Videoankeet | Saa tuttavaks klassikatähtedega: Arko Narits

ERR Menu tutvustab iga päev ühte "Klassikatähed 2018" osalist. Esimesena võtame luubi alla 18-aastase pianisti Arko Naritsa.

Narits on pärit Tartust. Ta peab ennast tavaliseks poisiks, kes lihtsalt teeb neid asju vähem, mida teised temavanused. Klaverimängu kõrvale on mahtunud kümme aastat jalgpallitrenni, kergejõustikuga tegelemist ja maratonidel osalemist. Praegu täidab klaveriharjutamine Arko ööpäevast siiski kõige suurema osa.

Muusikat õppima läks Arko omal soovil, mitte vanemate õhutusel. Kiindumus klaverisse sai hoogu, kui ta muusikaajaloo tunnis Tšaikovski 1. klaverikontserti kuulis ja sellesse teosesse kõrvuni armus. Jalgpall ja "muud pubekate meelelahutused" taganesid. Ajapikku on küpsenud teadmine, et kui midagi saavutada tahad, tuleb "roppu moodi tööd teha". Täpselt seda Arko teebki. Ta ei armasta lonkimist, vaid kiiret elu. Ta isegi magab kiiresti. Ka muusikas armastab Arko kiireid temposid.

Oma instrumendist räägib ta suure lugupidamisega. Klaveri mängutehnilised võimalused ja tohutult mahukas repertuaar pakuvad lõputut avastamisrõõmu. Unistus suurtest lavadest – ja miks mitte Carnegie Hallist tiivustab endalt palju nõudma ja maksimaalselt pühenduma.

Üks – ja küllalt ebatavaline kirg on Arkol veel – ta huvitub lennundusest, tunneb lennukeid nii välimuse kui ka hääle järgi ja kui ta poleks klaverimängu valinud, võinuks temast saada piloot. Arko näeb muusiku ja piloodi kutsetes palju sarnast: mõlemal lasub ülisuur vastutus, ühel oma publiku ja teisel reisijate ees. Selle väljakandmiseks on vaja tohutut harjutamist. Arko ei välista, et ta millalgi endale ka erapiloodi paberid teeb.

Narits õpib praegu Tallinna muusikakeskkoolis Marko Martini juhendamisel. Ta on häid tulemusi saavutanud nii kohalikel kui ka rahvusvahelistel konkurssidel – 2015. aastal I koht rahvusvahelisel noorte pianistide konkursil "Kaunas Sonorum" Leedus, II preemia rahvusvahelisel noorte pianistide konkursil "Town of Gagny" Prantsusmaal,  2016. aastal II preemia ja eripreemia XX sajandi teose esituse eest rahvusvahelisel noorte pianistide konkursil Valgevenes jne. Ta on osalenud Arbo Valdma meistrikursustel ja täiendanud end mitmetel koolitustel; soleerinud Pärnu linnaorkestri, Tallinn muusikakeskkooli sümfooniaorkestri ja Gomeli sümfooniaorkestri ees, andnud soolokontserte ja osalenud kammeransamblites, sh klaveriduos Argo  & Arko, mis on saavutanud ka rahvusvahelise tunnustuse.

 Esmaspäeval, 12. veebruaril on Arko Narits külaliseks Klassikaraadio otsesaates "Delta".

Toimetaja: Kerttu Kaldoja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: