Marko Reikopi aastatepikkune kohtutee: mul on nüüd võimalus inimesi vabalt solvata

Foto: Kairit Leibold/ERR

"Ringvaate" kauaaegne saatejuht Marko Reikop, kes pälvis sel nädalal presidendilt teenetemärgi, tõdeb pühapäevases ETV saates "hommik Anuga", et talle meeldivad intervjuud, kus võib juhtuda midagi ootamatut. Oma julgete väljaütlemiste tõttu on Reikop käinud ka aastaid kohtuteed.

Valgetähe V klassi teenetemärgi saanud Reikop rõhutas, et ei kavatse suurest tunnustusest hoolimata muutuda. "Võib-olla president ei tea, et ma ei kavatse teistsuguseks tänu sellele muutuda. Ma ei tea, et kuidagi tähtsama näoga ringi käia ja pidulikum olla," naeris Reikop ETV saates "Hommik Anuga".

Seda, et vabariigi president teda sel viisil tunnustada võiks, pole Reikop kunagi varem mõelnud. "Kui sa iga päev seda tööd teed, siis enamasti jõuab sinuni negatiivne tagasiside, me saame oma töös palju sõimata. Me oleme avalikkuse ees ja ikka inimesed ütlevad, et sa oled nõme ja loll, ei oska mitte midagi ja teed halvasti. Ise sisemas mõtled, et äkki ikka päris nii ei ole. Keegi teine on seda märganud, et sa oled õigel teel, see on väga suur tunnustus," lausus ta.

Reikop oli juba nooruspõlves mässaja, kuigi praegu usub saatejuht, et pigem mõõdukalt. Kaheksandas klassis käis Reikop ringi haaknõel kõrvas. Mässumeelsus on Reikopisse jäänud aga tänaseni. "Ma mässan sellise lolluse vastu, konservatiivsuse. Inimesed on konservatiivse lolli mõttelaadi lasknud, mis on nii laialt levinud ja mis tundub, et on poliitkorrektne," ütles Reikop.

Saatejuht tõi näiteks, et talle ei meeldi, kui Reidi teed ei ehitata. "Mulle ei meeldi need roheliste mõtted, et nad said Reidi tee kitsamaks. Linnas ongi teed, linnas tulebki teid ehitada ja puid tuleb maha võtta, pannakse uued puud asemele," arvas Reikop.

Ta rõhutas, et on tegelikult rohelise mõttevisiiga, kasutades toidupoes ainult oma isiklikku kotti, aga lisas, et linnas peavadki olema teed ja puid tulebki kärpida.  "Selline roheline jama siin linnapildis mulle üldse ei meeldi, ma olen selle vastu. Linn on linn. Kui te tahate rohelust, linnulaulu, minge maale elama," ütles ta.

Reikopi vihastas välja ka poliitik Tanel Talve ettevõtmine jääda talveajale. "See on loll populism, ma vihkan seda. Talveaeg on rõve, kui see meil tuleb. Meil on kogu aeg kottpime. Praegu me saame vähemalt aprilli valgeks ja septembri valgeks. Kui me jääme vööndiajale, me elame pimeduses," arvas Reikop.

Ootab, et keegi talle vett näkku viskaks

Oma arvamusele kindlaks jääv Reikop on ka tele-eetris pidanud maha tuliseid intervjuusid ning käinud seetõttu aastaid kohtu all. "Meil oli üks alkomeetri lugu. Ühekordsed alkomeetrid tulid turule ja ma ütlesin, et need näitavad siis promille mitte nullist nagu Eestis on kohane, vaid alates 0,2 promillist. See vastas tõele, ma ei eksinud mitte ühtegi grammi," meenutas Reikop.

Kuigi Reikopi väites polnud midagi valet, anti saatejuht kohtusse. "Me tuuritasime ringkonnakohtuni välja. Mind mõisteti õigeks, ma ei olnud midagi valesti teinud, see kestis aastaid ja ringkonnakohus on nüüd tõesti andnud mulle loa reljeefselt väljenduda. See tähendab, et ma võin sulle öelda, et keri põrgusse ja mine kuu peale," selgitas Reikop.

Reikopi sõnul leidis kohus, et see ongi tema väljendusstiil. "Mul on Eestis antud ekstraordinaarne võimalus inimesi vabalt solvata," ütles Reikop ja lisas, et tahaks seda stiili rohkemgi kasutada. Üks silmapaistvamaid intervjuusid, kus Reikop oma arvamust julgelt väljendas, oli 2015. aasta intervjuu Rein Kilgiga, kus saatejuht meest vastikuks nimetas.

Reikop ise usub, et tema vastas olevad inimesed ei lahku tavaliselt paha tujuga. "Võiks rohkem olla, ma olen alati oodanud hetki, et inimene tõuseb püsti, viskab mulle klaasi vett näkku ja läheb minema. Mulle väga ootamatused meeldivad," naeris ta.

Teravamad küsimused küsib Reikop tavaliselt intervjuu lõpus, kui intervjuu tõesti ootamatult lõppema peaks. "Ma ei suhtu halvustavalt, ma tahan teada," põhjendas ta oma stiili.

Reikop lisas, et intervjueerijad ei küsi piisavalt otsekoheseid küsimusi. "Muidugi selleks peab natukene julgust olema. Sellega on ka teine pool. Kui sa oled julge, pead sa olema vastuseks valmis, pead oskama reageerida, kui keegi sulle midagi väga avameelset ütleb," ütles Reikop ja lisas, et talle väga meeldivad intervjuud inimestega, kes talle vastu hakkavad.

Kahe aasta pärast 50-aastaseks saav Reikop tõdes, kardab kõige enam hoopis vananemist. "Sa pead ennast tõestama situatsioonis, kus sa oled vana näss. Sa oled vana ja kole ja ikka pead ennast tõestama, kõik läheb kogu aeg raskemaks. Mingit head hetke ei tule, vanaks küll ei taha saada, seda ma katsun vältida," ütles Reikop, kes peab ranget tatrapudrudieeti. "Sa võtad seda nagu rohtu, mina ei söö, vaid võtan nagu rohtu neli korda päevas," selgitas Reikop oma veidrat dieeti.

"Hommik Anuga" on ETV eetris pühapäeval kell 10.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: