Vähihaige naine: kui oled veel elus, pole su missioon siin lõppenud ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: facebook.com/kingitudelu

Vähihaige Marju Maasik-Kütt põeb neljanda staadiumi emakakaelavähki. Naine sai oma haigusest teada 2016. aastal ja rääkis nüüd oma kogemusest võitlusest haigusega.

Maasik-Kütt rääkis "Vikerhommikus", et on palju abi saanud vähiravifondist Kingitud Elu.

Kuigi algul olid arstid optimistlikud ja lootsid, et keemiaravi ja kiiritus aitavad, siis kaheksa kuu pärast olid tekkinud metastaasid, kus üks kolle oli naise sõnul väga halvas kohas. Maasik-Küti sõnul selgus siis karm tõde, et haigus on ravimatu.

Marjule soovitati ravimit Avastin, mis Haigekassa rahastatavate ravimite nimekirjas ei ole. Nii pöördus Marju viimase võimalusena vähiravifondi Kingitud Elu poole ja tal õnnestus saada rahastus ravimile, mis pikendab tema elu. Üks Marju ravidoos maksab üle 2500 euro. "Mul on ka järgmised kolm kuuri juba positiivse vastusega, seda ei oskaks iseendale lubada. Ma oleksin elanud teadmisega, et kas on kuskil hea inimene, kes on nõus mind aitama," kiitis Maasik-Kütt fondi abi.

Kui saatejuht Taavi Libe küsis Marjult, mismoodi on ta suutnud säilitada positiivsuse, vastas naine, et tal on meeles üks tsitaat, mis ütleb, et kui sa oled veel elus, pole su missioon siin maa peal lõppenud. "Muidugi sõprade ja minu armsa pere toetus, kes on seisnud iga päev ja ööd minu kõrval, see on see, mis mind püsti hoiab," tõdes Maasik-Kütt.

Marju püüab mõista Haigekassat, kellel ei ole võimalik kõiki hädalisi aidata, kuid teisest aspektist on üksiksiku tasandil olukord äärmiselt emotsionaalne ja keeruline ning temalegi tekitab aeg-ajalt tuska see, et ravi ei rahastata. "Võiks mõelda natuke laiemalt, see päästab mõne pere elu. Kunagi ei tea, kuidas pere seal kõrval reageerib kõigele, kas nad on nii tugevad, kui minu pere on," ütles Maasik-Kütt.

Ta tõi välja, et just vanemate inimeste puhul on oht jääda iseendasse lõksu, et ei räägita kellelegi, nutetakse omaette, kuivatatakse ära pisarad ja laste saabudes tehakse hea nägu pähe. "Raskelt haiged inimesed on emotsionaalselt täielikus mülkas ja nad tuleb sealt välja aidata," ütles Marju.

Marju loodab, et tema loost on teistele inimestele kasu. "See on väga raske, see on eneseületamine ja leppimine tõsiasjaga. See on ka teiste kõrvalseisjate leppimine tõsiasjaga. Aga nad ei saa leppida asjaga, kui sellest ei räägita. Mina räägin kõigest ja vastan kõigile küsimustele, minu jaoks ei ole tabu," põhjendas naine.

Toimetaja: Laura Teder, Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: