Marko Matvere sai presidendi teenetemärgist teada otse-eetris: sa teed nalja? ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1517824380000 | amCalendar}}
Marko Matvere
Marko Matvere Autor/allikas: Rene Suurkaev / ERR

Eile tähistas oma 50. sünnipäeva näitleja, lavastaja ja muusik Marko Matvere. Täna hommikul sai mees Vikerraadio otse-eetris teada, et pälvis presidendilt Valgetähe V klass teenetemärgi.

Marko Matvere tõdes "Ringvaates", et ilmselt tõi teenetemärgi talle ikkagi muusika, millega ta on tegelenud. "Võib-olla tänu sellele tegevusele elab Eesti pärimusmuusika natukene kauem," sõnas ta.

"Ei ole kuulnud sellisest asjast. Sa nalja teed? Tohoh, ei oska kuidagi kommenteerida seda. See tuleb üllatusena, mul ei ole teeneid," naeris Matvere saatejuht Taavi Libe uudise peale "Vikerhommikus".

Matvere rääkis oma uuest kontserdilavastusest "Eesti pidu", mis on külluslik omariikluse tähistamine Estonia teatris. "Minu meelest tuleb tähistada Eesti Vabariik 100 suurelt, ei tohi närutada," rõhutas Matvere.

Juubelit tähistanud Matvere rääkis ETV2 erisaates "Kohtumine: Marko Matvere", mis erinevus on tema rollidel lavastaja ja näitlejana.

"Minu väljaõpe näitlejana, ma olen selle üle väga uhke ja see on väga hea. See, milline ma kunstnikuna või näitlejana tegelikult olen, on teine küsimus, aga väljaõpe on mul korralik. Parimad pedagoogid juhtusid mulle imekombel," kiitis Matvere.

Samas rõhutas Matvere, et näitleja ja lavastaja on kaks iseametit. "Nad ei ole kõik üks teatrikamp või lollikari. Näitlejad ei kipu naljalt lavastajaks, aga neil võib avalduda soov proovida kätt, kui esimene katsetus läbi ei kuku, siis võib juhtuda, et temast saab väga hea tegija," tõdes Matvere.

Näitlemist võrdleb Matvere arstiõppega, mis on nii kurnav kui ka jõhker. "Sa oled neli aastat koolis, lähed siis teatrisse ja sisuliselt hakkad jälle õppima. Alla kümne aasta naljalt midagi ei tule, mida võiks lugeda loominguks või loominguliseks eluks," selgitas Matvere.

Lavastajatöö on Matvere hinnangul aga teistsugune, sest lavastaja ei pea oskama näidelda, aga peab olema tark. "Tema mõtlemine erineb suuresti näitleja omast. Näitleja mõtleb oma rollile, karakterile ja sellele, kuidas ta välja paistab, näitleja on enesekeskne. Lavastaja peab nägema kogu näitemängu tervikut," ütles ta.

Lavastajatööd peab Matvere üksikuks, sest üks inimene peab vastutama pea kõige eest. "Sa ei saa vastutust naljalt delegeerida kellelegi. Kui sul on õnne ja tutvusi, teevad näitlejad sinu eest sinu töö ära. Sa ainult mühatad midagi sügavmõttelist," ütles Matvere ja lisas, et teine äärmus on lavastaja, kes tahab kõike kontrollida. "Ma püüan ikka kompromissi leida kahe äärmuse vahel," rääkis Matvere.

50 aastale tagasi vaadates tõdes Matvere, et tema elus on olnud vähe aegu, kus oleks olnud vastutuult. "Mul pole väga ränki ja pikki perioode vastutuuleaegu õnneks olnud. On lühikesi tagasilööke olnud. Esimene suurem tagasilöök või vastutuul oli teatrikooli astudes, kui ma sisse ei saanud ja olin sunnitud joonistamist, joonestamist ja tööõpetust Tallinna pedagoogikaülikoolis õppima ühe semestri," rääkis Matvere.

Üheks oma võimsamaks relvaks peab Matvere solvumist, mille ta õppis ära 25 aastat tagasi. "Seoses abiellumisega, lihtsalt enesekaitseks. See tuleb kasuks, kõik mehed, ma soovitan õppida ära solvumine, kui teil on raskusi naistega suhtlemisel. Õppige solvumine ära, see on väga kasulik oskus. See on väga hea relv ennast kaitsta naiste eest," naljatas Matvere.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: