Vikerraadio "Eesti lugu" meenutab kolme pöördelist päeva Eesti ajaloos ({{commentsTotal}})

24.02.1918. Pärnus toimus esimene iseseisva Eesti paraad
24.02.1918. Pärnus toimus esimene iseseisva Eesti paraad Autor/allikas: EFA

Vikerraadio ajaloosaade "Eesti lugu" pühendab veebruarikuu kolm saadet kolmele pöördelisele päevale sada aastat tagasi. Päevadele, mis muutsid Eesti elu: 23., 24. ja 25. veebruarile.


Olukord oli ärev: taganevad enamlased osutasid viimast vastupanu, samal ajal aga vallutasid Saksa väed järjest Eesti linnu. Kolmel päeval loeti rahvale Eesti linnades ette iseseisvusmanifest, mis kolmandal päeval avaldati ka ajalehtedes.

Saadetes tuleb juttu sellest, mis juhtus täpselt sada aastat tagasi: kuidas manifest rahvani jõudis, kuidas Keilas, Tallinnas Paksu Margareeta juures ja mujal Eestis lahinguid peeti, kes ja kuidas Eestist põgenesid ning kus lehvisid sinimustvalged. Samuti saab teada, kus olid neil päevil sündiva Eesti riigi poliitikud Konstantin Päts, Jaan Tõnisson, Viktor Kingissepp, Jaan Anvelt jt, millal ja kus tuli kokku Eesti valitsus ja missugused olid Saksa võimu esimesed sammud Eestis.Esimeses saates "Kolm pöördelist päeva. 23.02.1918" (eetris 3. veebruaril) räägib Pärnu muuseumi direktor Aldur Vunk , teises saates "Kolm pöördelist päeva. 24.02.1918 (eetris 10. veebruaril) esineb Tartu ülikooli dotsent Ago Pajur ja kolmandas saates "Kolm pöördelist päeva. 25.02. 1918" (eetris 17. veebruaril) esineb Tallinna linnaarhiivi juhataja Küllo Arjakas.Vikerraadio ajaloosaade "Eesti lugu" on eetris laupäeviti kell 13.05. Saate autor on Piret Kriivan.Toimetaja: Kerttu KaldojaHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: