Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tambet Tuisk kingib Eestile rahu: see on hetkel ühiskonnas kõige vajalikum

Raadioteater korraldab 90. sünnipäeva aastal avalikke ühiskuulamisi ning näitleja Tambet Tuisk avaldas, mis teda kuuldemängude lugemises paelub. Ühtlasi avaldas Tuisk omapoolse kingituse Eesti Vabariigile.

"Seal saavad kokku sellised näitlejakooslused ja lavastajakooslused näitlejatega, mis ei filmis ega teatris, mis on minu valdkond, või veel vähem teles, üldse võimalik kokku saada on. Samas on ta natuke sarnane minu hetkearmastusega, mis on film. Ta on sarnane töömetoodikalt," rääkis Tuisk "Vikerhommikus", miks ta raadioteatrile truuks on jäänud.

Näitleja sõnul on raadioteatris näitlejale oluline hääle nüansid kätte saada. "Mul läks ka ikka kõvasti pärast teatrikooli aega, enne kui mind hakati kutsuma järjejuttu lugema. See on sama nagu audiovisuaalses kunstis, et läheb natuke aega ja valgus hakkab su näos murduma. Samamoodi läheb natuke aega ja su hääl omandab võib-olla natukene rohkem varjundeid," ütles Tuisk.

Esimene ühiskuulamine toimub raadioteatri sünnikuul, 1. veebruaril 2018 kell 18 uudistemaja pressisaalis Kreutzwaldi 14. "Järsku tuleb sealt ka mõtteid, kuidas või kuhu võiks raadioteater areneda," rääkis Tuisk, viidates, et raadioteater saab sel aastal juba 90-aastaseks.

Koos proovitakse eksperimenti, kus pärast avalikku kuulamist saab omavahel vestelda ja kogemusi jagada. "See on fakt, et raadio kuuldemäng ja raadios kuuldu, nagu raamatulugemine, tekitab meis kõigis oma personaalsed kujutluspildid ja kuidas seda koos kuulata ja kujutluspilte jagada, on päris huvitav," lisas Tuisk.

Kuulda saab Piret Jaaksi kuuldemängu "Aasta pärast". Kuulajatega kohtuvad vestlusringis näitlejad Liisa Pulk ja Tambet Tuisk, lavastaja Aare Toikka ja autor Piret Jaaks.

Tuisk rääkis, et raadioteatris on oluline osa partneril, kelle käest reaktsiooni vastu võtta ja samas ise midagi vastu peegeldada. "Kõik jõuab sinnamaale välja, et mul on partner. Jube lahe on, kui su partner on Liisa Pulk. Mul oli hea meel temaga kohtuda, varem pole me ühtegi sellist tööd teinud," oli Tuisk rõõmus.

Kui raadioteater tähistab sel aastal 90. aastat, siis Eesti riik sajandat. Tuisk lubas, et temapoolne kingitus Eesti Vabariigile on rahu. "Ma püüan jääda rahulikuks. Minu meelest on see praegusel hetkel ühiskonnas kõige vajalikum asi. Kui me mõtleme inimestele, kes on meie lähedal või perekondade peale, siis alati, kui me oleme oma hingeelus ja asjadega, mis meid kaasa tõmbavad, turbulentsed, otsime me neid inimesi ja hetki elus, mis suudavad rahulikuks jääda ja meid maa peale tagasi tuua," selgitas Tuisk.

Raadioteatri avalike kuulamiste sarjas on sel aastal kavas veel Tiit Palu "Klarissa kirjad", Gert Kiileri "Eradetektiiv ERF", EMTA lavakunstikooli 29. lennu lavakava "Ratsukäik", mis on valminud Peeter Mudisti tekstide põhjal ja Andres Noormetsa kuuldemängud.

Ühiskuulamine toimub tasuta, kõik huvilised saavad endast teada anda [email protected].

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: