Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EV100 tähistamiseks välisriikides toimus jaanuaris 34 üritust üle maailma

Acoussion Live  2017
Acoussion Live 2017 Autor/allikas: Rene Suurkaev / ERR

Eesti juubeliaasta tähistamine algas suurelt üle maailma. Jaanuaris jõudsid Eesti artistid 16 erinevasse linna Euroopas ja Ameerika Ühendriikides.

Jaanuari keskpaigas startis kauaoodatud Eesti Festivaliorkestri turnee Paavo Järvi juhatamisel. Avalöögiks oli Brüsselis toimunud Erkki-Sven Tüüri uudisteose "Mythos" rahvusvaheline esiettekanne. Brüsselis sai teoks ka teisele tuntud Eesti heliloojale pühendatud minifestival.

26. kuni 28. jaanuaril oli Flagey keskus täidetud Arvo Pärdi muusika, filmide, näituste ja tema loomingust inspireeritud loengutega. Viimse kohani välja müüdud nädalavahetuse esinejate seas olid Tõnu Kaljuste, Risto Joost, Kaspars Putninš, Eesti Filharmoonia Kammerkoor ja Tallinna Kammerorkester. Arvo Pärdi muusika kõrval kõlasid ka Ülo Kriguli, Veljo Tormise ning Liisa Hirschi looming, viimane esiettekandena. Lisaks Brüsselile jõudsid pidustused Ameerika Ühendriikidesse, kus alustas turneega Eesti Riiklik Sümfooniaorkester peadirigent Neeme Järvi juhatusel. Eesti muusikute kontsertidest saadi osa ka Inglismaal, mainekas Barbicani keskuses Londonis ning Iirimaal, Dublinis, kus esines Grammydega auhinnatud Eesti Filharmoonia Kammerkoor. Kontserte on saatnud suur edu, nii Londoni kui Dublini saalides vabu kohti ei leidunud.

Lisaks muusika sündmustele avati Washingtonis asuvas Ameerika Ühendriikide Rahvusgaleriis koostöös Eesti Kunstimuuseumiga Michel Sittowi näitus. Sittow on esimene eestlasest kunstnik, kelle teosed jõudsid Rahvusgalerii seintele. Eesti ehte ja nahakunstnikud said tänu juubelipidustustele võimaluse osaleda aga Stockholmi moenädalal, kus kolmel päeval tutvustati seitsme eesti disaineri töid.

"Jaanuaris, loetud nädalad enne Eesti suurt sünnipäeva, said teoks mitmed pikka ettevalmistust nõudnud algatused. Näiteks nii Michel Sittowi näitus kui ka Arvo Pärdi nädalavahetus nõudsid mitme aasta pikkust kavandamist, paljude inimeste pühendumist ja keerukate probleemide lahendamist. On tõeliselt hea meel, et nii publik kui ka meie välispartnerid on oma tänu ja sooja vastuvõtuga seda tööd hinnanud. Lisaks räägitakse tänu õnnestumisele üha enam järgmistest koostöövõimalustest," rõõmustas Eesti Vabariik 100 rahvusvahelise programmi juht Jorma Sarv. Tema sõnul ei vaibu hoog ka veebruaris – ees ootavad väga põnevad üritused eri valdkondadest enam kui 20 linnas, alates Riiast kuni Stockholmi, Berliini, Brüsseli, Amsterdami, Lissaboni, Tbilisi ja Sydneyni.

Sünnipäevakuul toimub koostöös erinevate partneritega enam kui 40 sündmust, millele lisanduvad kümned väliseestlaste ja Eesti sõprade korraldatud pidustused New Yorkist Beirutini. Väliseestlaste üks suurimaid pidusid alustab 10. veebruaril Stockholmis nädalapikkusel festivalil ESTIVAL. Eestist sõidavad ESTIVALile teiste seas kohale Trad.Attack!, Mari Kalkun, Liisi Koikson ja  populaarne pidudesari Ennu Ratas.

Vahetult enne Vabariigi aastapäeva algab Berliinis Festival Baltikum, mille avakontsert on pühendatud Arvo Pärdi loomingule. Eesti artistidest esinevad festivalil veel Maarja Nuut, Berliini Konzerthaus’i orkester koos Kristjan Randalu ja Tuulikki Bartosikiga, dirigendiks Kristjan Järvi. Veebruaris alanud Balti nädal Berliini kontserdimajas saab jätku märtsikuus kui esimest korda tuleb väljaspool Eestit esitamisele Arvo Pärdi ja Robert Wilsoni teos "Aadama Passioon".

Eesti Vabariik 100 rahvusvaheline programm sai alguse eelmisel aastal koos Eesti esimese Euroopa Liidu Nõukogu eesistumisega, kui poole aasta jooksul toimus ligi 100 üritust. Programm kestab kuni 2018. aasta lõpuni. Kuigi kava on avatud, siis tänaseks on teada 138 sündmust väljaspool Eestit, millega tähistatakse Eesti Vabariigi 100. juubelit.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: