Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti tahab maailmakoristuspäeval panna prügi koristama 150 riiki

Eesti eestvedamisel toimub 15. septembril Teeme Ära maailmakoristuspäev, millega püütakse panna prügi koristama vähemalt 150 riiki.

Maailmakoristuspäeva turundusjuht Erik Sakkov rääkis "Ringvaates", et pärast Teeme Ära koristusaktsioonide traditsiooni algust on üle maailma 20 miljonit inimest eestlaste algatatud süsteemi alusel oma riigis prügi koristanud.

Eestis toimub reedel ja laupäeval maailmakoristuspäeva konverents, kuhu on Sakkovi sõnul kohale tulnud umbes 250 inimest umbes 100 riigist.

"Meil on täna võrgustikus juba 116 riiki. Eesmärk oli seatud, et jõuaks 150-ni," märkis ta. 

Sakkovi sõnul on maailmakoristuspäevaga liitunud riike alates Austraaliast kuni Brasiiliani.

"See päev kestab 36 tundi, koristamine algab seal, kus on see ajajoon, kus on Jaapan, Austraalia, Uus-Meremaa. Igas riigis, kui kell saab 10, rahvas läheb ja koristab. Ja see pole mitte raske töö, vaid tore pidu. Inimesed teevad viis tundi tööd ja niimoodi see roheline laine liigub ja lõpetab Hawaiil," kirjeldas Sakkov.

Sakkovi sõnul Teeme Ära maikuine koristustalgute traditsioon säilib. "Meie kui maailmakoristuspäeva korraldajad Eestit ei korista, ikka sama vana tiim teeb Eestis tööd maikuus. Aga kuna Eesti peab eeskuju näitama, siis septembris võetakse iga viimane kui koni ette. /.../ Tegelikult meil on puhas juba, palju puhtam," rääkis ta.

Kõige halvem on Sakkovi sõnul olukord riikides, kus pole toimivat jäätmekäitlussüsteemi.

"Sealt see rämps ookeani satubki. Sellele tuleb saada kuidagi piir. /.../ Kui selle päevaga õnnestub suhtumist muuta, kui õnnestub kõigile tõestada, et elementaarne esimene samm, mida head inimesed koos üle planeedi teevad, võib anda tulevikus väga suure tõuke teha veel aktsioone," ütles ta.

Sakkov selgitas, et maailmakoristuspäeva kampaania esimene sõnum on, et inimesed märkaksid prügi ja viiksid selle õigesse kohta. Lõpuks soovitakse jõuda aga selleni, et kogu maailm saab endale mõistliku jäätmekäitlussüsteemi ja suures koguses prügi enam ei teki.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: