Jaak Juske rääkis kolm põnevat lugu Tallinnast

Foto: ERR

Ajaloolasel Jaak Juskel ilmus äsja raamat "Sada põnevat lugu Eesti vabariigist". "Ringvaate" palvel valis Jaak neist välja kolm tükki ning käis jutustas need reporter Hannes Hermakülale Tallinna tänavail ära.

Esimene lugu toimus endise Kunstiakadeemia asukohas. "Siin on rääkida üks põnev lugu Eesti Vabariigi sünnist," selgitas ta ja tõi välja, et seal asus 100 aastat tagasi tsaariaegses paehoones Tallinna kunsttööstuskool. "Selle kooli hoovis asus väike kolmetoaline majake, kus ööl enne Eesti riigi sünnikuupäeva varjasid ennast Eesti Päästekomitee liiked Konstantin Päts, Jüri Vilms ja Konstantin Konik."

"Nõukogude ajal sai sellest koolist kunstiinstituut, mida hakati 1960. aastatel laiendama ning just nende laiendustööde käigus see väike majake kadus," sõnas Juske ja selgitas, et esimese Eesti ajal pandi sellele majale ka mälestustahvel. "See tahvel elas üle Nõukogude aja, üks kunstiinstituudi meister päästis selle ja kui läksid ajad taas vabamaks, siis see tahvel kingiti Tallinna linnamuuseumile."

Teise loo räägib Jaak Juske maja kohta, mis asub Tallinna vanalinnas aadressil Lossi plats 7. "See vana aadlipalee oli 1920. aastatel riigivanema residents," sõnas ta ja lisas, et 1924. aastal tungisid sinna sisse enamlased. "Purustati vahtkond ja eesmärk oli arreteerida riigivanema perekond."

"Kui see sissetung toimus, siis riigivanema adjutant hüppas Pika Jala pool poolpaljalt aknast välja ning jooksis enamlaste kuulirahe all mööda Pikka Jalga alla linna abi kutsuma," ütles Juske ja kinnitas, et see sai ka saatuslikuks. "Viimasel hetkel jõudsid kaitseväelased appi, päästsid tol päeval riigivanema ning ka Eesti Vabariigi."

Kolmas lugu viis endisesse restorani Kännu Kukk. "Täna ei oskaks tõesti arvata, et siia toodi Nõukogude Eesti üks kõrgemaid külalisi, Iraani šahh koos abikaasaga," kinnitas ajaloolane ja tõi välja, et juhuslikult oli tol päeval ka keisrinna sünnipäev. "Pidustused algasid ka Saku toonases näitusehallis, esialgu kavatseti seda pidu jätkata Astoria restoranis, kuid Moskva kõrge ülemused leidsid, et see ei ole kroonitud peale sobiv koht ja siis tuldi pidutsema mõned aastad varem avatud Kõnne Kuke restorani."

"Täna on see koht küll räämas ja mahajäetud ilmega, aga 1972. aastal oli Mustamäe kümme aastat varem alguse saanud, ta oli esimene kaasaegne suur Nõukogude korterirajoon, ju siis tahtis toonane võim näidata oma saavutusi," lisas Juske ja tõi välja, et nagu idamaades kombeks, siis Iraani kroonitud perekond kinkis restorani töötajatele kuldmünte. "KGB mehed tahtsid algul neid münte töötajatelt ära korjaga, aga lõpuks jäid need alles, kuigi öeldi, et neid ei või kellelegi näidata."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Ringvaade"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: