Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

"Pealtnägija": peagi 90. sünnipäeva tähistav Kihnu Virve annab välja uue plaadi

Kihnu Virve, kodanikunimega Virve Köster, on elav legend. 700-elanikuga Kihnu hetkel kuulsaim asukas on liialdamata jätnud Eesti kultuurilukku jälje kasvõi lauluga "Mere pidu". Kokku nelja lapse, kuue lapselapse ja kahe lapselapselapse memme vitaalsus ja hea suuvärk on fenomenaalne.

30. jaanuaril saab Virve juba 90-aastaseks ja seda tähistab ta uue plaadi ja tuuriga. Eesti vanim tegevartist ja ta pere lubasid Anna Gavronski oma salvestussessioonile.

Nii reisidel kui laval saadavad teda lapselapsed Reena, kes töötab tegelikult politseikorrapidajana, ja Raina, kes igapäevaselt on hoopis kasiinodiiler. Tegu on poolprofessionaalse kollektiiviga, kellel kuus keskeltläbi kolm esinemist, tihti just juubelitel. Lastelaste sõnul on neil tellimusi esinemisteks juba järgmise aasta oktoobrini.

Kihnu Virve arvates võib olla täiesti tõenäoline, et ta on kõige eakam Eesti artist, kes veel käib ja annab kontserte. "See võib olla küll võimalik, saja-aastased ei lähe ju enam kusagile."  90. sünnipäevaks ilmuval tema sõnul kõik uued lood.

Kuuskümmend abielus ja kuus aastat lesk olnud Virve Köster või Kihnu Virve ei öelnud võibolla aastaid massidele midagi, kuid kõik teavad tema loodud lugu "Merepidu" ja selle refrääni "Meri on, meri jääb...", mille laulsid 1984. aastal kuulsaks Kukerpillid. Suure läbimurde tegi umbes 500 laulu loonud erakordselt naksakas Kihnu memm koos oma perebändiga 2000. aastate alguses.

Sellest ajast saadik on ta omamoodi prominent, kes hängib presidentidega, esineb regulaarselt teles ja sooritas isegi 81-aastaselt langevarjuhüppe. Tema pereansabli järjekorras neljas plaat sünnib Pärnus, Uue Kunsti Muuseumi majas asuvas stuudios.

Nagu professionaalidel, salvestatakse pillipartiid ja laul eraldi. Muusikutel jagub Virve kohta ainult kiidusõnu. Jaanus Jantson imetleb, kuidas üks inimene niiviisi jaksab. "Neid laule tuleb veel ja veel ja veel, rõõmuga tuleme kaasa mängima temaga," ütles ta.

Edasi sätib stuudiotehnik Üllar mikrid paika, plaadi staar paneb pähe kuldse äärega kõrvaklapid ja hakkab laulma. Kokku salvestatakse Pärnus kolme päevaga 18 lugu ja Virve teeb kogu sessiooni hiliste tundideni kaasa. Plaat peaks valmis saama 3. veebruariks, kui toimub Virve juubeli ametlik tähistamine Kihnu rahvamajas. "Minu tüdrukud teevad mulle sünnipäeva tantsu, tore tantsuõhtu tuleb ja kindlasti võtame tervisenapsud ka ära," kinnitas juubilar.

Hämmastaval kombel ütleb Eesti riigist kõigest 10 aastat noorem legend, et ootab ja naudib tuuritamist. "Mulle meeldib esineda nii palju, kui ma vähegi saan," tõdes ta ja tõi välja, et talle meeldib, kui rahvas neile kaasa elab. "Nad tõusevad kõik püsti ka, kas sa tead või, see on nii armas, see läheb nii südamesse, nad on väga toredad."

Virve Köster soovib Eesti 100. sünnipäeva puhul, et Eesti jääks püsima. "Ma kuulsin televiisorist, et üks rääkis, et tahavad ikka uut hümni panna Eesti riigile, milleks siis seda uut hümni nüüd panna?" küsis ta ja kinnitas, et tema tegi riigile sünnipäevaks ka laulu. "Pealtnägijas" kõlas ka selle laulu esmaettekanne, lugu oli nii värske, et autor kandis selle ette vihikust.

28. jaanuaril on ETV2-s Kihnu Virvele pühendatud teemaõhtu, samuti saab mitmetes saadetes näha teha varasemat loomingut.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Pealtnägija"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: