Rain Lõhmus: inimestel on vale kontseptsioon, et raha kasvab

Foto: ERR

Eesti rikaste edetabelis on LHV asutaja Rain Lõhmus oma 80,1 miljoniga 28. kohal. Samas märkis ta saates "Hommik Anuga", et tema oma miljoneid rahas ei hoia. Samuti rääkis ta, et inimestel on raha kasvamisest ja investeerimisest vale arusaam. Raha ei kasva ja investoriks puhtalt raamatust järge ajades ei õpi.

"Need [mu miljonid – toim] on sellised ettekujutatavad, virtuaalsed. Inimestel on hästi vale kontseptsioon, et raha kasvab. Raha kunagi ei kasva. Raha kõige naturaalsemal kujul on need samad pangatähed. Pane need laua peale või lillepotti, nad ei kasva sul kuidagi. Sa pead need vahetama milleski, mis võib kasvada," selgitas Lõhmus.

Selleks, et rikkaks saada, tuleb Lõhmuse sõnul teha mingil hetkel õigeid asju, kuid need õiged asjad on sageli midagi sellist, mida teised õigeks ei pea. "Sageli sa pead minema natuke vastuvoolu, mis tundub kahtlane või vale."

Asi ei ole tema sõnul nii lihtne, et rikkaks saab õppida raamatu või manuaali põhjal. See ei toimi nii. "See on täpselt nagu investeerimisega. Ma pean end investoriks. Inimesed küsivad, kuidas investeerida. Noh, investeerimist sa ei saa kunagi raamatust õppida. Kui see nii lihtne oleks, siis kõik teeksid seda."

Lõhmus selgitas, et investeerimisel on enamus informatsiooni, kujundeid ja pilte, mis sulle sisse söödetakse, vale. Selleks, et su raha kätte saada. "Sa pead sealt välja filtreerima, mis on vale, mis on õige ja kuidagi selle õige seljas ratsutama. See on natuke nagu kunst. Sa võid õppida joonistama, aga see, et sa joonistada oskad, ei tee sinust kunstnikku."

Saates rääkis Lõhmus ka viimasel ajal laialt arutletud Talsingi tunneli ja Saaremaa silla teemadel. Tema arust oleksid mõlemad asjad toredad.

"Aga ma ütleks, et pigem see on häbiasi, et seda Muhu väina silda ei ole. See oleks võinud ammu olemas olla. See on täiesti jõukohane projekt. Helsingi-Tallinna tunnel on suurusjärgu võrra kallim ja keerukam. Mulle meeldiks, kui ta olemas oleks, aga ma arvan, et siin on vaja teha kõvasti arvutamist tasuvuse osas."

Saaremaa sillaga on Lõhmus ka omamoodi seotud. "Jah ja ei. [Suurele väinale silla ehitamist planeeriv ettevõtja – toim] Raivo Hein on mul hea sõber ja me oleme temaga rääkinud. Ma möönan, et olen ka ise selle peale mõelnud juba aastaid tagasi. Olen talle ka rääkinud, mis minu kalkulatsioonid olid, plusse ja miinuseid ning kes võiksid olla poolt ja kes vastu.

Samas ei ole ta praegu aktiivselt projekti planeerimises kaasa löönud. "Mis ei tähenda, et kui see asi ikkagi natuke hoogu alla saab – mina olen kindlasti toetaja ja ma oleks nõus ka natuke kaasa lööma, kui vaja," lisas Lõhmus. "Millega iganes vaja on, raha on kõigest üks asi."

Eestist laiemalt rääkides märkis Lõhmus, et tema jaoks on Eesti ikkagi rahvas. Samas ei ela ta siin juba mõnda aega. "Kuidas ma ütlen. Erinevad põhjused on, aga vahel sa näed eemalt natuke paremini, ja vahel sa pead mõnest asjast natuke eemal olema, et mõnda asja paremini mõista."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: