Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Aasta arst vastas vaatajate küsimustele: doktor Google aitab teinekord päris hästi

"Ringvaade" kutsus oma vaatajaid üles Facebooki kirjutama küsimusi, millele nad sooviksid saada vastuseid värskelt Eesti aasta arstilt Karmen Jollerilt. Stuudios andis Joller suurele hulgale küsimustele ka vastuse.

Jolleri sõnul aitab teinekord doktor Google päris hästi. "Mina kontrollin allikaid, iga inimene peab ise otsustama, kas ta usaldab või mitte," ütles ta ja kinnitas, et alati tasub üle küsida.

Saates vastas Karmen Joller ka hulgale vaatajate küsimustele:

74-aastane naine põdes aastavahetusest alates kopsupõletikku, raviti antibiootikumiga, mille ravikuur on nüüd lõppenud, aga nõrkus ja jõuetus ei taha kaduda. Millega kosutada organismi, et jõud tagasi tuleks?

See on keeruline küsimus, kui on ikkagi tõestatud, et kopsupõletik on kadunud, sest tavaliselt pärast antibiootikumiravi tehakse ka röntgen, tihtipeale mitte küll kohe, ravi algusest 2-3 nädalat võib aega minna, et kopsupõletik täielikult laheneks. See ongi raske haigus.

Millega ikka kosutada - kui inimene vähegi suudab, siis ta võiks süüa kaloririkkamat toitu, juua vedelikku, puhata. Ei ole mingeid imenippe.

Mida peab sööma, kui on alkoholi megatarbija? Millised vitamiinid ja mineraalid on kohustuslikud? "Lõpeta joomine" pole vastus.

Ikkagi ütleks, et lõpeta joomine. Aga kui ei, siis võib-olla erinevad B-grupi vitamiinid ja magneesium, kuigi ma arvan, et ei saa millegagi asendada.

Alkohol annab palju kaloreid ja inimesel kaob isu ära ning ta jätab tihti söömise lihtsalt pooleli. Selline inimene vajab väga kompleksset abi, lihtsalt toitumisega ei saa hakkama.

Mina perearstina vaatan asju väga laialt ja ma teeks kõik, et seda inimest ikka natukenegi aidata.

Mida teha, kui pärast 8-9 tundi und on ikka väsinud olla, nagu poleks puhanudki?

Alustame selles, et praegu on nii pime aeg, et meie organism juba loomulikult tahaks magada. Aju hakkab pimedaga tootma melatoniini, mis on hea une hormoon, ja siis tulebki hea uni. See on ilmastikust tingitud põhjus.

Teine asi on see, et võiks vaadata üle oma elustiili. Inimesed tavaliselt ikkagi püüavad siis vähendada koormust ja puhata rohkem.

Ma olen mõelnud, et huvitav, kas meie vanavanaemad ka selliseid asju kurtsid, kui nendel tuli uni, siis nad said magada, või kui ei saanud, siis nad pidid tööd tegema. Nad ei pööranudki sellele suurt tähelepanu, aga tänapäeva inimene märkabki seda väsimust rohkem.

Väsimusega võib käia ka arsti juures, selle põhjuseks võib olla ka aneemia, on palju erinevaid põhjuseid.

Miks hommikuti ärgates on käed surnud ja pidevalt on peavalud?

Ma arvan, et põhjus võib olla kaelas. Ma küsiks sellelt inimeselt, kellena ta töötab ja mis asendis ta iga päev on.

Käte suremine tuleb sellest, et kui me hoiame nutitelefoni käes, siis seal on närv, mis pitsub ära ja inimesel hakkavad käed surema. Tihti inimest aitab see, kui ta magab täiesti sirgete kätega.

Kas on seos kehva tuju ja enesetunde ja madalrõhkkonna vahel? Kui jah, siis kas pigem kerge seos nagu unisus, või võib see endast ka tugevalt märku anda?

Ma ei oskagi seda täpselt öelda, ma ei ole seda kunagi uurinud. Kui on ikka ilm pilves, siis võib-olla lähebki mõnel tuju kurvaks.

Mul on koguaeg külm. Miks?

Väsinud on võib-olla inimene, ta peaks magama rohkem. Kui ta saab piisavalt und ja ikka on külm, siis ta võiks arsti juurde minna.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Ringvaade"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: