Enamik võltsrahast on äratuntav juba sõrmede vahel katsudes ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eksimatult saab pärisraha ära tunda vesimärgi järgi, aga turvaelemente, mida kahtluse korral kontrollida, on veelgi. Noored Antero ja Sonja proovisid järgi, kas tunnevad eksimatult ära õiged eurod.

ETV2 teadussaate "Heureka" meeskond peitis Antero ja Sonja ette pandud rahatähtede hulka viis võltsingut, mis olid Eesti Panka jõudnud käibelt. See tähendab, et võltsitud kupüürid võisid läbi käia mitmete inimeste käest, enne kui need avastati.

Valeraha tuleb turule igas kuus rohkem kui 200 000 euro väärtuses. Kõige ohtlikumad nimiväärtustest on 20-eurone ja 50-eurone.

Valeraha tuvastades tuleb silmas pidada vesimärki, hologrammi, tekstuuri ja reljeefsust. "Kõige kindlam osa on pangatähe serv, kui seda kombata või katsuda. Seal on sügav trükk, reljeeftrükk kõige kõrgem. Teise seeria pangatähel on mõeldud ka vaegnägijatele, et nad suudaksid nimiväärtust tuvastada," rääkis Eesti Panga sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve.

Antero ja Sonja leidsid kõik võltsitud pangatähed ilma suurema vaevata üles.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: