Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti muusikud võitlevad kuulmisprobleemidega, oma loo rääkis trummar Andres Oja

Trummar ja Vikerraadio saatejuht Andres Oja rääkis Eric Claptoni kuulmisprobleemi valguses, et sarnased probleemid kimbutavad ka mitmeid Eesti muusikuid.

"Ma ei saa siin ühtegi nime mainida, see on inimeste isiklik tervislik seisukord, mis on konfidentsiaalne. Ma tean, et Eesti muusikute seas tõepoolest see probleem on, sellest on vähe räägitud. Ma ise kuulun ka muuseas nende vaegkuuljate hulka," rääkis Oja "Vikerhommikus".

Kui Eric Clapton avaldas eelmisel nädalal, et põeb kurdiks jäämisega lõppevat tinnitust, siis Oja haigus on veidi leebem. "Olukord ei ole küll minu jaoks nii väga hull või katastroofiline nagu Eric Claptoni jaoks tinnitus. Minul on see, et on ära kadunud kõrged sagedused, mida ma ei kuule ja see on valjust aastatepikkusest kaitsmata pillimängust tulnud," tõdes Oja.

Oja teab rääkida, et tema puhul tõid kuulmiskahjustuse trummitaldrikud. "Nädalavahetusel ma mängisin ja mõtlesin tänase intervjuu peale. Üldjuhul on trummitaldrikud trummaritel just kõrvade kõrgusel. Ja trummitaldrikud on üsna valju heliga, sealt tekivad ka võnked, mis kindlasti kõrva jõuavad," selgitas ta.

Teine kahjulik ese muusikute puhul on kõrvamonitor, kust muusik kuuleb, mis laval toimub. "Sealt tihti heliproovi käigus tekib vile, mis on lausa füüsiliselt valus. Aga seda vilet olen ma pidanud kuulma mitukümmend aastat kestnud muusikukarjääri jooksul tunduvalt rohkem ja kauem, kui ma oleks tahtnud," rääkis Oja.

Oja lisas, et oma kõrvade hoidmiseks pole ta suurt ära teinud, kuigi tänapäevane aparatuur on kõrvusäästvam kui nõukogude ajal. Ühtlasi esineb Oja viimastel aastatel vähem suurtel lavadel. "Hullemaks ei ole ka õnneks läinud, ma ei pea enam nii valjult mängima, sest suurtel lavadel ma nii väga enam ei mängi," selgitas ta.

Soovitab muusikutele kõrvatroppe

Noortel muusikutel soovitab Oja kasutada kõrvatroppe, sest haigus on paraku pöördumatu. "See on selline haigus, tõbi või konditsioon, millele ravi puudub. Isegi selgeltnägijad ja nõiad ei aita siin mitte midagi," tõdes ta.

Andres Oja selgitas, et tema teadvustas kuulmisprobleeme tänu kodustele toimetustele. "Hakkas see peale sellest, kui tekib probleem, et kellegi jaoks televiisor mängib liiga valjusti. Lihtsalt mingi tavaline uudistesaade või televisioonisari. Kui üks pereliige ütleb, et televiisor karjub hirmsasti ja teine ütleb, et ma ei kuule midagi, siis järelikult sellel, kes ei kuule, võib probleem olla," rääkis Oja.

Ühtlasi tekkis mehel raskusi telefonihelina kuulmisel. "Kui mobiiltelefon oli minust kümne meetri kaugusel teises toas, siis ma seda ei kuulnud lihtsalt," meenutas ta.

Oma haigusest sai Oja teadlikuks 2004. aastal, kui mängis Soome laevas, kus nõuti tervisetõendit. Arstlikku kontrolli kuulus ka audiomeetria. "Mina ei kuulnud alguses mitte midagi ja kui mulle pärast graafik väljastati, siis minul oli kõrgete sageduste kohal täielik auk ja sealt edasi, keskmised ja madalad sagedused on normaalsed," rääkis Oja.

Kõrvatroppe soovitab mees kõrvade kaitsmiseks nii muusikutele kui ka kontserdipublikule. "Ta võtab mingisuguseid sagedusi maha nii kõrgeid kui ka madalaid, mis kõige halvemini mõjuvad," rõhutas Oja.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: