Toomas Kirss: Eesti naised on filmides ja sarjades tehtud koledaks

Foto: Kairit Leibold/ERR

"Hommik Anuga" saates oli külas produtsent ja režissöör Toomas Kirss, kes rääkis peagi ilmuvast "Pilvede all" filmist, meenutas tehtud sarju ja rääkis, mida tema arvab Hollywoodis lahvatanud ahistamisskandaalidest.

Toomas Kirsi sõnul rääkisid seda juttu, et telesarjades mängimine on häbiasi, just need näitlejad, keda sarjadesse ei kutsutud. "Mul oli ühe Vanalinnastuudio näitlejaga see lugu, ta ajakirjanduses õudsalt perutas, et sarjades ta mängida ei taha, aga kui ma helistasin talle, siis ta ütles, et muidugi tulen ja mängin," kinnitas ta ja tõi välja, et samamoodi on hulk näitlejaid, keda ei kutsuta filmidesse ja kes teevad seepärast ka filme maha.

"Kui sa tahad midagi inimestele edasi öelda, siis selleks on kõige parem televisioon, sest ka sinu kõige kehvemat sarja vaatab umbes 100 000 inimest, veidi paremat 150 000, kui on veel parem sari, siis 200 000 inimest," tõdes Kirss ja mainis, et Eesti filmid ei meelita kinodesse kunagi nii palju inimesi. "Meil on see, et kui 30 000 inimest on kinos, siis režissööril on müts laes, president kutsub vastuvõtule, riiklikud preemiad ja tuntus üle Eesti, sest te tegite filmi."

"Mu kõige suurem hirm "Pilvede all" filmi tehes oli see, et me teeme Eesti filmi," ütles ta ja lisas, et äkki inimene tuleb saalist välja ja ütleb, et mis jama see nüüd oli. "Ta peab ikkagi olema sellele inimesele, kes on seda seitse aastat telekast vaadanud, sarjafännidele on seal ka omad naljad sees, millest ainult nemad saavad aru."

Kirss mainis, et režissöörid on sarjades ja filmides teinud Eesti naised koledaks. "Eesti naine on seal nagu pussakas, dressipüksid, tagumik põlveõndlas, kusagil on sünnimärk, pesemata, kasimata," ütles ta ja kinnitas, et nemad "Pilvede all" juures mõtlesid, et Eesti naine on tegelikult ilus. "Varem ei olnud ka sellist sarja, kus oleksid kolm naist peaosas olnud."

Ahistamisskandaalid, mis on lahvatanud Hollywoodi filmitööstuses, mõjuvad Toomas Kirsi arvates valgete meeste mahatampimisena. "Kui sa naisnäitlejana 30 aastat mõtlesid, kas sind ahistati või mitte, siis sa peaksid minema arsti juurde," sõnas ta ja nentis, et kui sa oma rolli ei saa muudmoodi kätte, et sa pead laskma end patsutada ja katsuda, siis sa oled võib-olla lihtsalt andetu. "Sa oled saanud oma rolli teenimatult."

Sarja "Pilvede all" stsenarist on Eleonora Berg, kelle varjunime taga peituvat isikut ei ole tänaseni avaldatud. Toomas Kirsi sõnul oli telesarja alguses selleks ka konkreetne põhjus. "Talle endale viskas ära see, et enamik Eesti naisstsenariste ronisid küll paljaste tissidega põhupaki otsa, küll määrisid end mudaga kokku, ja põhjendus oli see, et ma teen seda selleks, et minu sarja vaadataks," selgitas ta ja tõi välja, et Bergi tahtis kirjutada niimoodi, et kõige tähtsam olekski see sari.

Üheksast suuremast telesarjast, mida Toomas Kirss teinud on, peab ta ebaõnnestunuks ainult sarja "Brigaad 3". "See idee oli kihvt, aga ma mängisin ennast sellega purki, et meie tegevuskoht oli kiirabibuss, mille ma ka lõpuks ostsin, sest me ei suutnud Tallinna Kiirabiga enam vaielda."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Hommik Anuga"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: