Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kulle Raig: president Kekkose jaoks oli Läänemeri "mare nostrum - meie meri"

13. jaanuaril läheb Vikerraadios eetrisse "Eesti lugu" saatesarja järjekordne osa, kus juttu tuleb raamatu "Kekkonen ja Eesti" kaasautori Kulle Raigiga.

"Eesti ei olnud president Kekkose jaoks mingi haletsusväärne noorem vend või punasesse udusse mattunud ebamäärane koht,” kinnitas raamatu "Kekkonen ja Eesti" kaasautor Kulle Raig. Kekkose jaoks oli tema sõnul Soomele tähtis, et Soome valitseb Läänemere põhja kallast ja Eesti valitseb lõuna kallast.

Soome silla ehitaja taasiseseisvumise aastatest alates Kulle Raig jutustab Vikerraadio saates "Eesti Lugu" Soome presidendi Estofennia-aadetest, mis panid aluse tema Eesti-poliitikale pärast teist maailmasõda. Estofennia on 1920-aastate hõimuaate ja keelesuguluse innustusel sündinud visioon, unistus põhjapoolsete soome-sugu rahvaste tihedast poliitilisest ja kultuurilisest ühendusest. Sama sõpruskond ümbritses Kekkost ka presidendiametis oleku ajal.

Kulle Raig jutustab ka president Kekkose visiidist Eestise 1964. aastal, kui president külastas Tallinna kõrval ka Tartut ja Käärikut. Kulle Raigi sõnul oli presidendi kõne niivõrd osavalt rahvusromantilises vaimus kokku pandud, et tõstis eestlaste enesetunnet, mida oli eestlastele sellel ajal just vaja. Saates on juttu nii president Kekkose poliitilise meele muutusest ja venevihkajast noorpoliitikust olupoliitikuks kasvamise põhjustest kui ka sellest, millega Kekkonen väliseestlaskonna ära pahandas.

Kulle Raig töötas aastatel 1991-1995 töötas ta Soomes Eesti suursaatkonna kultuuri- ja pressinõunikuna.

"Eesti loo" minisari "Sinivalge" on pühendatud Soome iseseisvuse 100. aastapäevale.

Lähemalt saab kuulata Vikerraadio saatest "Eesti lugu". Saatejuht ja toimetaja on Piret Kriivan.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: