Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

ERR kannab üle aasta muusiku Jaan-Eik Tulve kontserdi "O Antiphonen"

Jaan-Eik Tulve
Jaan-Eik Tulve Autor/allikas: Pressimaterjalid

Pühapäeval antakse Tallinnas Niguliste kirikus dirigent Jaan-Eik Tulvele üle Eesti Rahvusringhäälingu tiitel Aasta Muusik 2017. Koos ansambliga "Vox Clamantis" esineb Tulve otseülekandes Niguliste kirikus kontserdil "O Antiphonen". Kontserti vahendavad otseülekandes Eesti Televisioon, Klassikaraadio, Vikerraadio ja Raadio 4.

Eesti Rahvusringhäälingu muusikatoimetajad valisid Aasta Muusikuks 2017 dirigent Jaan-Eik Tulve. Ta saab aasta muusiku tiitli kõrgete väärtuste kandmise ja edasiandmise eest muusikas. Selle tiitli pälvib muusik, kelle loomingulised saavutused on edendanud Eesti muusikakultuuri ja kes on teinud sealjuures tihedat koostööd Eesti Rahvusringhäälinguga.

Klassikaraadio on kahe aastakümne jooksul vahendanud otseülekandes ja salvestanud kõik Vox Clamantise kontserdikavad ja vahendanud igal aastal vähemalt ühe ansambli kontsertidest ka EBU-sse kuuluvatele raadiojaamadele. Kuulajad armastavad Vox Clamantise kontserte.
 
"Igal inimesel on ju tunnustust vaja. Muusikul on ju see asi natuke raskem, anname kontserdi, siis plaksutatakse, kontsert lõpeb ära, inimesed lähevad koju. Enda puhul tunnen väga tihti sellist tühjust pärast kontserti, sest inimesed ei kipu väga tihti ütlema, kas see tee, mida meie käisime läbi muusika, kuidagi publiku südameid puudutas. Seetõttu on selline tunnustus nagu see aasta muusik, tähendus sellest, et meie tähendus on aastate jooksul kedagi puudutanud ja see on väga soe tunne, see aitab end sellel teel jälle kindlamini tunda," tõdes sasta muusiku tiitli pälvinud Jaan-Eik Tulve.
 
Klassikaraadios on saabuval nädalavahetusel aasta muusiku eriprogramm. Laupäeva hommikul kell 10 on eetris intervjuu auhinna laureaadiga ning laupäeval kell 9 ja pühapäeval kell 12 on eetris "Helikaja", mis keskendub Jaan-Eik Tulve enam kui 20 aastat tagasi loodud ansamblile Vox Clamantis. Vestlusringis kõnelevad ansambli lauljad Anna Mazurtšak, Miina Pärn, Ott Kask, Jaan Leppik ja Taniel Kirikal.
 
"Sõna "fantastiline" on see, mida Jaan-Eik proovides kõige rohkem kasutab. Ma arvan, et see on midagi, mida talle liiga vähe vastu ütleme," ütles Vox Clamantise sopran Anna Mazurtšak.
 
1996. aastal asutas Jaan-Eik Tulve Tallinnas ansambli Vox Clamantis, kelle kavva kuulub väga laiahaardeline repertuaar gregooriuse laulust kuni kaasaegse muusikani. "Minu meelest on Vox Clamantis selline ansambel, mille kujunemist võiks pidada väga loomulikuks. Küllap on sellel mitmeid põhjusi, aga üks põhjus on kindlasti see, et kõiki lauljaid, kes Voxis on laulnud, iseloomustab üks nähtus, mida nimetaksin respektiks erinevate lauljate erikvaliteetide suhtes," ütles Jaan Leppik.
 
Vox Clamantis on ansambel, kelle tegevust iseloomustavad kõrged ideaalid ja väga suur pühendumus. "Ma arvan, et need ideaalid peavadki olema väga kõrged, isegi, kui sa nendeni ei küündi. Mida kõrgemal need on, vähemalt sa lähened neile mingit pidi. Ma arvan, et see ootuste kõrgus tuleneb ka sellest, et meil ongi lihtsalt väga head lauljad," mõtiskles 2012. aastat ansamblis laulnud Miina Pärn. "Minna 20-aastasena ansamblisse, kus sa lähed proovi, lugu lüüakse käima ja kõik on hääles ja noodid on olemas ja ei tegelda partiide õppimisega, vaid kõik elementaarne on juba olemas, on väga sütitav," lisas samal aastal ansambliga liitunud Anna Mazurtšak.
 
Suhe, mis Jaan-Eikiga kui ka lauljatel omavahel on, on sõprus. "See on kindlasti rohkem kui kollegiaalsus," ütles Miina Pärn. "Ta on täiesti vaba sellest dirigendipositsiooni tõestamisest ka proovis. Ma arvan, et see on üks amet, mis võib kaasa tuua seda, et justnimelt sa ei ole valmis kedagi ära kuulama, sest sa pead iga hetk tõestama, et sina oled juht ja sul on kõige õigem visioon, mistõttu see muudab inimesi ka jäigemaks ideede vastu, mis tegelikult on paremad. See enesetõestamine ei ole mingi teema, see loob proovi väga inimliku keskkonna ja veel ma hindan väga seda, et Jaan-Eik on üks ainulaadseid dirigente, kes oma lauljate peale mitte kunagi ei vihasta. Ja ma ei pea mitte kunagi kartma seda, et mis tujus täna dirigent on. See väga mõjutab lauljaid. See on see, mis ansambli sisekliima väga heaks muudab," lisas ta.

Kontsert ja auhinna üleandmine toimub pühapäeval, 14. jaanuaril kell 17.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: